תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לנצל את השפל? "אנשים ימלאו את בריכות השחייה שלהם עם נפט עד סוף השנה"

מחיר הנפט הצליח להתאושש מעט בשבועות האחרונים אך עדיין קרוב לשפל. כשמלאי הנפט העולמי קרוב לשיא של 100 שנה- כבר אין יותר מקומות יבשתיים לאיחסון הנפט. מי מרוויח מכך? על כך בכתבה הבאה

מחיר הנפט נסחר קרוב לשפל שנתי למרות ההתאוששות שנרשמת בשבועות האחרונים. מהם הכוחות הפועלים בשוק הנפט, והאם לבלון הניסוי האמריקאי יש סיכוי להתממש? בכתבה זו נסקור את ההתפתחויות האחרונות בענף אשר משפיע היום יותר מכל על הכלכלה העולמית ועל שוקי המניות.

מפעל ליצור נפט בשקיעה
Dreamstime

הספקולציות שהועלו בשבועות האחרונים על שיתוף פעולה בין מפיקות הנפט הגדולות – רוסיה וערב הסעודית לא החזיקו מעמד. הדיבורים על הסכם מחייב להקפאת תפוקת הנפט – עדיין לא הבשילו לידי הסכם מחייב, אך הדבר לא מנע ממחיר הנפט לטפס.

חברות האנרגיה הגדולות פרסמו בשבועות האחרונים את הדוחות השנתיים שלהם. במסגרת שיחת הוועידה של חברת BP הגדיר המנכ"ל בוב דאדלי את המצב בשוק הנפט בצורה מעניינת: "העולם מוצף בנפט. אנשים ימלאו את בריכות השחייה שלהם איתו עד סוף השנה".

המצב הנוכחי הוא בהחלט מאתגר לחברות המפיקות נפט. עם זאת, מדובר בתקופה פריחה לחברת הברוקראז' הפועלות בתחום: גלנקור, ויטול והחברה הפרטית KOCH. חברות נוספות שמצליחות להרוויח מהמצב הן זרוע ההשקעות של רויאל דאץ' של ושל בריטיש פטרוליום.

חביות נפט בערימה
Dreamstime

ממה נובע הרווח? חברות הברוקראז' מנצלות את הפער בין השוק הריאלי (חברות שקונות וצורכות נפט בפועל) לבין השוק הפיננסי ומייצרות לעצמן רווחים חסרי סיכון – ארביטראז'. המצב הזה נוצר כאשר מחיר הנפט נמוך מאוד ומחירי המיכליות נמצאים בשפל היסטורי.

תופעה נוספת אשר נוצרת במחיר הנפט הנמוך נקראת "Super Contrago" – מדובר במצב שבו החוזה הרחוק על הנפט נסחר במחיר גבוה ממחיר החוזה הקרוב. מצב זה נוצר כאשר המלאים של הנפט ביבשה נמצאים בשיא של כמעט 100 שנים. במקרה הזה אין מקומות איחסון של נפט ביבשה והאיחסון מתבצע בים במיכליות נפט. במצב הזה, הביקוש למיכליות נפט לטובת איחסון עולה והדבר מוביל להתאוששות של חברות מתחום הספנות אשר מתמודדות עם שפל חסר תקדים במחירי התובלה.

בלון ניסוי

אחד הדיווחים האחרונים שפורסמו בארה"ב לאחרונה הצביע על כך שנשיא ארה"ב ברק אובמה יטיל מס של 10 דולר לחבית נפט. המטרה: לממן פרוייקטים בתחום האנרגיה הירוקה. על פי הדיווחים, המס יוטל באופן הדרגתי במהלך חמש השנים הקרובות.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה נואם על רק דגל הדגל
Dreamstime

במקביל, ההצעה מעניקה לחברות האנרגיה האמריקאיות הקלה משמעותית עם אפשרות לייצא נפט גולמי מחוץ לארה"ב. אולם, אין מתנות חינם ומועד התשלום הגיע. על פי הערכות, מי שייאלץ לשלם את המחיר הוא הצרכן האמריקאי שייאלץ לשלם 25 סנט לכל גלון – כ-15% יותר מאשר מחירו כיום.

להערכתנו, ההצעה הנוכחית צפויה להיתקל בהתנגדות עזה והסיכויים להעבירה במתכונתה הנוכחית מוטלת בספק, במיוחד לנוכח העובדה שאנו נמצאים בשנת בחירות.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא אנליסט ניירות ערך זרים, לאומי שוק ההון

לאתר לאומי טרייד>>>