רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זרקור על התעשיות הביטחוניות: הכירו את השוק שמגלגל 1.9 טריליון דולר בשנה

כתבה ראשונה בסדרה על אחד הענפים המרתקים בעולם שצמיחתו תלויה בתקציבי הביטחון של הממשלות ברחבי העולם. כדי לשרוד – החברות חייבות להשקיע משאבים עצומים בחדשות טכנולוגית

מהן התעשיות הביטחוניות?

שוק התעשיות הביטחוניות העולמי מוערך ב-1.9 טריליון דולר בשנה וכולל מגוון של מוצרים תעשייתיים המשמשים לצרכים ביטחוניים. ניתן לחלק את השוק לשלושה תתי-שווקים שונים. הסוג הראשון כולל כלי מלחמה ניידים דוגמת טנקים, ספינות ומטוסי קרב. הסוג השני כולל מערכות טכנולוגיה מתוחכמות כגון מערכות ניווט ניידות ונייחות, לוויינים ומערכות זיהוי וניטור. הסוג השלישי מורכב ממערכות נשק מתכלות כגון טילים מונחים, מוקשים, תחמושת לרובי סער וכדומה. למרות המגוון הרחב של המוצרים והשוני הבסיסי ביניהם, קיים דמיון רב בין אופי הפעילות של החברות השונות בתעשייה ולכן בסקירה זו נתייחס אליהן כקבוצה הומוגנית אחת. 

טנק
Dreamstime

הגורמים המשפיעים על התעשיות הביטחוניות

כאשר בוחנים את שוק התעשיות הביטחוניות קיימת חשיבות מכרעת לבחינת תקציבי הביטחון של המדינות השונות. אלו מהוות למעשה את צד הביקוש של התעשייה, ואחראיות באופן ישיר הן על גודל השוק והן על מגמות הביקוש היחסיות של מוצרי התעשייה השונים. בחינה של התפלגות תקציבי הביטחון העולמיים מצביעה על כך שארה"ב הייתה ונותרה הלקוח המשמעותי בענף, תוך שהיא מרכזת יותר מ-40% מתקציב הביטחון העולמי. סין, המדורגת במקום השני אחרי ארה"ב אחראית לכ-8% מהתקציב העולמי. רוסיה, בריטניה, צרפת, יפן, הודו, ערב-הסעודית, גרמניה וברזיל מהוות כ-2%-4% כל אחת מסך התקציב, וכ-25% ממנו במצטבר.

התפלגות זו, גרמה לכך שהחלטות הממשל האמריקאי בנוגע להיקפי תקציבי הביטחון מהוות גורם קריטי להתפתחות הביקושים בענף העולמי. בשנים האחרונות הגירעון המתמשך בתקציב של ארה"ב אילץ את הממשל שם להעלות מיסים ולבצע קיצוצים, ובתוך כך בזה של תקציב הביטחון. עם זאת, לאחרונה אנו עדים לשינוי מגמה. בסוף דצמבר 2015 אושר תקציב ביטחון בסך כולל של 1.15 טריליון דולר ל-2016 ו-2017. ההסכמה בין המפלגה הרפובליקאית לזו הדמוקרטית על סעיף התקציב הגיעה על רקע עלייה משמעותית ברמת הלחימה מול ארגון דאע"ש ברחבי העולם, העימות בסוריה, ועליית מדרגה באירועי הטרור העולמיים (דוגמת מתקפת הטרור בפאריס 2015).

תמונות של פרחים ונרות במקום בו התרחשה מתקפת הטרור המשולבת בפריז
Dreamstime

הסכמת הממשל לתוכנית דו שנתית, בשונה מתוכנית שנתית מתחדשת, וכן ההגדלה התקציבית הנגזרת ממנו צפויים להעלות את רמת היציבות והוודאות לחברות הפועלות בענף. חברות המתמחות בייצור אמצעי לחימה ארוכת טווח כגון מטוסי קרב, טילים מונחים או אמצעי שיבוש וניטור בדמות לוחמת סייבר צפויות ליהנות במידה רבה מהמגמה. הסיבה לכך היא הגישה על פיה שדה הקרב העתידי יוכרע בעיקר באמצעות אמל"ח מתוחכם ומדויק. נתון זה מגדיל את הנחת של תקציב הביטחון המופנה ליצרניות מטוסי קרב מתוחכמים דוגמת Lockheed Martin ויצרניות של מערכות אלקטרוניות לטילים ולוחמת סייבר כגון Raytheon.

מאפייני הסקטור

סקטור התעשיות הביטחוניות הוא סקטור נישתי בעל מאפיינים ייחודיים. מהבחינה הזאת שווה לתת את הדעת על ההיבטים השונים בהם הוא מובחן מסקטורים אחרים כגון קמעונאות, תרופות או טכנולוגיה.

חסמי כניסה גבוהים: עלות ההקמה של מפעל ייצור ממוצע בתעשייה הביטחונית נמדדת במאות מיליוני דולרים, לכל הפחות. מאחר וההשקעה ההונית הראשונית היא גבוהה כל כך, הרבה מתחרים פוטנציאלים נדחקים החוצה מהתחום עוד טרם קיבלו הזדמנות להתמודד. במילים אחרות, ההשקעה ההונית הגבוהה מהווה חסם כניסה מובהק לתחום. זאת בניגוד מוחלט לדוגמא לחסמי הכניסה הנמוכים יחסית הקיימים בעולם האינטרנט.

מחזורי עסקים ארוכים: זמן הייצור של מוצרים בתעשייה הביטחונית גבוה באופן משמעותי ממוצרים אחרים. לשם המחשה, זמן הייצור של אוניית קרב ממוצעת עומד על כשנה וזמן הייצור של רכבי מלחמה כגון טנק או נגמ"ש נמשך מספר שבועות. מכאן נגזר שהפרמטר העיקרי לבחינת הפעילות של חברות בתעשייה הוא צבר ההזמנות העתידי שלהן.   

נגישות מצומצמת למשקיעים: גם משקיעים מתוחכמים כמעט ואינם חשופים לליבה העסקית של חברות בתעשייה הביטחונית. בשונה ממוצרים כמו סכיני גילוח, שתייה קלה או מכשירים סלולאריים להם הציבור נחשף ברמה היומיומית, הלקוחות העיקריים של התעשיות הביטחוניות הם מדינות ולא הציבור. משכך, קשה מאוד לקהל המשקיעים לחזות מגמות ושינויים בהתבסס על היכרות אישית שלהם עם המוצרים או עם החברות.

תהלוכת הצבא המלזי המלכותי
Dreamstime

תלות משמעותית בתקציבי ממשלות: מאחר והלקוחות של התעשייה הביטחונית הם בעיקר מדינות, ולא צרכנים פרטיים - החברות בענף תלויות במידה רבה בתקציב המוקצה לביטחון בכל שנה ושנה. לכן – כאשר מדינה זו או אחרת נדרשת למשמעת תקציבית חמורה יותר, סביר להניח שהחברות הביטחוניות המספקות מוצרים לאותה המדינה יספגו ירידה בפעילותן ובצבר ההזמנות.

השקעה גבוהה במחקר ופיתוח: מערכות נשק ולחימה מצויות בחזית הטכנולוגיה. משכך, הוצאות מחקר ופיתוח (R&D) מהוות חלק ניכר מסעיף ההוצאה של חברות בתעשייה הביטחונית. חברות שיבחרו להזניח השקעה במו"פ יצליחו להראות רווחיות גבוהה יותר בטווח הקצר, אך בטווח הארוך – סביר כי לא יצליחו לייצר מוצרים בעלי חדשנות טכנולוגית.

עד כאן הרקע על שוק התעשיות הביטחוניות- אחד מהענפים המרתקים ביותר. בשתי הכתבות הבאות נצלול אל תוך המספרים, נכיר את השחקנים הבולטים בענף ונבחן את התמחור של החברות.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותבים הם שמוליק קרפף, אנליסט מניות ואג"ח חו"ל, מערך ייעוץ בהשקעות בנק לאומי ומנחם קומר, אנליסט מניות שוק מקומי, מערך ייעוץ בהשקעות בנק לאומי

לאתר לאומי טרייד>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#