רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הכוחות הפועלים בשוק המט"ח: חמשת האלמנטים המשפיעים ביותר במסחר בדולר

לאורך השנים התפתח שוק המט"ח והפך למשוכלל יותר ויותר. כיום, העלויות הכרוכות בהמרת מטבע הן כמעט אפסיות

בעבר הרחוק המסחר הקדום התנהל בזהב שהיה גם המטבע האוניברסלי בעולם שאיתו ניתן היה לרכוש ולמכור סחורות ומוצרים. בהמשך, כשהוקמו המדינות - כל מדינה אימצה מטבע משלה ששיפר את המסחר. שוק המט"ח הוקם לאחר מכן בכדי לאפשר מסחר בין המדינות השונות.

לאורך השנים התפתח שוק המט"ח והפך למשוכלל יותר ויותר. כיום, העלויות הכרוכות בהמרת מטבע הן כמעט אפסיות.

מבחר שטרות צבעוניים ממדינות שונות
Dreamstime

גם סגנון המסחר הלך והשתפר. בעבר הרחוק המסחר היה על עסקאות ספוט בלבד – כלומר רכישה ומכירה של נכס הבסיס (למשל – דולר/שקל). כיום, ישנם מכשירים רבים המאפשרים לגדר את הסיכון התזרימי בעסקאות דרך אופציות כמעט על כל דבר – ריביות, מדד המחירים לצרכן, מחירי הסחורות ועוד.

כמעט כל חברה אשר מייצאת או מייבאת מוצרים למשק פועלת בשוק המט"ח בצורה זו או אחרת. גם כאשר משפחה יוצאת לטיול בחו"ל וצריכה לרכוש מט"ח – נתקלת בשוק זה אשר משפיע על כל אחד ואחד במדינה.

צילום של משפחה בחופשה
Dreamstime

אנו נשאלים פעמים רבות על מה צריך להסתכל כאשר סוחרים בדולר/שקל. ריכזנו עבורכם את חמשת האלמנטים המשפיעים ביותר בצמד מטבעות זה.

1. האם מה שהיה בעבר הוא זה אשר שיהיה בעתיד? מסחר בכל תחום הוא בעצם ניסיון לחזות לאן השווקים ינועו ואחת השאלות היא האם מבט לאחור על הגרף מספק רמז לגבי העתיד. במסחר בדולר/שקל התשובה היא "במידה מסוימת בהחלט כן". מבט על הגרף המצורף משנת 2007 ועד היום מצביע על כך כי מי שמכר דולרים בשער של 4 שקלים או רכש דולרים בשער של 3.4 שקלים – הרוויח כ-20% בכל סיבוב. האם מצב זה יימשך בעתיד? ממש לא בטוח. עם זאת, לא כדאי להתעלם ממה שכבר התרחש שלוש פעמים בשנים האחרונות.

2. הרמה החשובה ביותר עליה יש להסתכל במסחר בדולר/שקל היא רמת ה-3.80 שקלים לדולר. משנת 2007 ועד היום, בכל שנה נגע הדולר/שקל בשער 3.80 לפחות פעם אחת – תשע שנים ברציפות. בנוסף, בשש מתוך תשע השנים האחרונות הדולר היה באזור שער של 3.80 שקלים בסוף השנה. לכן, אם שואלים אותי היכן לדעתי יהיה שער הדולר/שקל בסוף השנה, התשובה ברורה ועד היום גם הייתה נכונה ב-66% מהמקרים.

3. מאז 2008 רכש בנק ישראל מעל ל-60 מיליארד דולר, כלומר ממוצע של כ-9 מיליארד דולר בשנה (קרוב ל-800 מיליון דולר בחודש בממוצע). בשנים האחרונות הפך בנק ישראל לאחד השחקנים המשמעותיים בשוק המט"ח. זאת - מבלי שהכנסנו למשוואה את השינויים בריבית ונושאים נוספים שבנק ישראל נוגע ומשפיע עליהם. קרנות גידור רבות עוקבות, מסתכלות ואף סוחרות לפי פעולותיו של בנק ישראל.

4. האירו/דולר, צמד המטבעות המרכזי בעולם - המחזור היומי בו עצום הרבה יותר משוק ה-דולר/שקל. ישנן תקופות שבהן ישנה קורלציה מלאה בין הדולר/שקל לאירו/דולר וישנן תקופות שלא. בתקופה שבה הקורלציה גבוהה תזוזה של 1% באירו/ דולר אמורה להזיז את גם את הדולר/שקל ב-1% בהתאמה. עד לתחילת השנה הייתה קורלציה בין הצמדים האלו. ב-22 בינואר השתנתה התמונה לאחר שהבנק המרכזי האירופי החל בתוכנית הקלה כמותית. בתגובה – האירו/דולר נשחק בכ-10% מרמה של 1.20 אירו לדולר עד ל-1.05 אירו לדולר. לגבי העתיד – חשוב מאוד להסתכל על האירו/דולר ולבדוק את הקורלציה לדולר/שקל.
 

הבנק המרכזי האירופי- צילום המגדלים
Dreamstime

5. הגורם המרכזי לתנודות מטבע חוץ ואולי הגורם המשפיע ביותר הוא החשבון השוטף של מדינת ישראל – כלומר הביקוש וההיצע לדולרים. בפשטות אציין כי כאשר היצוא גדל ומתקבלים יותר דולרים למדינה, אלו מומרים לשקלים וגורמים לירידת שער הדולר. מנגד, כאשר הייבוא למדינה גודל והיבואנים רוכשים יותר מוצרים המגיעים למשק – הדבר מוביל לעלייה בשער הדולר. בנוסחה הרחבה יותר, צריך להוסיף את רכישות המט"ח של בנק ישראל לצד היבואנים ואת האקזיטים ומכירות של חברות למשקיעים זרים לצד היצואנים.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא מנהל מסחר בספוט, חדר עסקאות מט"ח ונגזרים, לאומי שוקי הון

לאתר לאומי טרייד>>>

 

כתבות שאולי פיספסתם

*#