תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כל מה שרציתם לדעת על שוק הסחורות – כיצד הכי נכון להשקיע?

אחד מאפיקי ההשקעה המרתקים ביותר בעולם הוא עולם הסחורות. כמו שרוכשים מניות, או מטבע חוץ ניתן באופן האופן לרכוש מגוון רחב של סחורות

אחד מאפיקי ההשקעה המרתקים ביותר בעולם הוא עולם הסחורות. כמו שרוכשים מניות, או מטבע חוץ ניתן באופן האופן לרכוש מגוון רחב של סחורות כגון: תירס, חיטה, אורז, מתכות, נפט, גז טבעי, עגלי בקר ועוד. המסחר מתבצע בבורסות המיועדות למסחר זה כגון בורסת הסחורות בשיקגו או בורסת המתכות בלונדון.

המסחר בסחורות מתבצע באמצעות חוזים עתידיים שבהם הרוכש מתחייב לרכוש כמות של סחורה מסוימת במועד אספקה ידוע מראש. התשלום בפועל מתבצע במועד מסירת הסחורה מהמוכר לקונה.

צילום בורסת הסחורות בשיקגו
Dreamstime

כיצד הכל התחיל?

כבר בעבר הרחוק בוצעו עסקאות בתחום הסחורות במבנה דומה למה שנעשה היום. לדוגמא: קנייה מראש של יבולים במחיר שנקבע כבר בעת חתימת העסקה, כאשר האספקה נעשית במועד עתידי שנקבע בחוזה העסקה. עסקאות אלו קיבלו ביטוי בהלכה היהודית ובשורה של דינים ותקנות. אז, כמו גם עכשיו, עסקאות אלו נועדו לבטח את מחירי הסחורות. בדרך זו, האיכרים, הסוחרים וצרכני החומרים יכלו לתכנן את פעילותם לטווח הארוך באמצעות הבטחת מחיר לסחורה.

מה קורה היום?

לאורך השנים המערכת הפכה למשוכללת יותר. החוזים העתידיים הפכו לסטנדרטיים, בין היתר גם בכמות וגם לגבי תאריך הפדיון. הסטנדרטיזציה של החוזים נועדה לפשט את תהליך הגידור מצד השחקנים. מעבר לכך, התהליך הפך את הסחורות למכשיר השקעה נוסף הזמין לספקולנטים אשר היום אחראיים לנתח מכובד במסחר. להבדיל משחקני גידור המעוניינים להקטין חשיפה לתנודתיות – המסחר הספקולטיבי נועד למקסם את הרווח האישי של השחקנים.

ההשפעה הספקולטיבית  

כולנו זוכרים את בועת מחירי הסחורות באמצע 2008, אז הגיע מחיר הנפט לשיא כל הזמנים של יותר מ-140 דולר לחבית. עם המשבר הפיננסי הגדול, צנח מחירה של חבית הנפט בכ-70% לרמה של 42 דולר. בועות נכסים בתחום הסחורות אינן חדשות. הבועה הפיננסית הראשונה התרחשה בהולנד בתחילת המאה ה-17, במה שהיה ידוע כ"שיגעון הצבעונים" (Tulip Mania). במהלך הבועה שנמשכה כשש שנים חלה גאות במחיר הצבעונים  אשר הובילה להתנפחות לא רציונלית במחירי פקעות הצבעונים, והמסחר בפרח הצבעוני נעשה לצרכי ספקולציה – עד להתפוצצות הבועה.

צילום משאבת נפט וצינורות נפט בשדה נפט
Dreamstime

למחירי הסחורות השפעה ישירה על אורח החיים שלנו. לדוגמא, עלייה במחירי החיטה והדגנים, גוררת עלייה של מחירי המזון בעולם. אחת הטענות נגד המסחר בסחורות היא, כי הדומיננטיות של השחקנים הספקולנטים הגבירה את המניפולציות בשוק. כך, על ידי יצירת חוסרים פיקטיביים בסחורות ניתן להעלות את מחירם של החוזים העתידיים. מנגד, נטען כי השחקנים הספקולטיביים מאפשרים נזילות לשחקני הגידור - היצרנים והיבואנים. בדרך זו עלויות הגידור שלהם קטנות.

כדאיות השקעה

רציונל

אוכלוסיית העולם מונה כיום כ-7 מיליארד בני אדם. על פי תחזיות האו"ם עד לשנת 2050 האוכלוסייה בעולם תגדל ל-10.9 מיליארד בני אדם. צמיחה זו תצריך גידול משמעותי באספקת חומרי גלם כגון מזון, מים, אנרגיה ועוד. מנגד, משאבי הטבע בעולם הולכים ומתכלים וישנן הערכות על פיהן כבר בעתיד הקרוב אנו צפויים להיתקל במחסור. בחלק מהמקרים מדובר בהידלדלות משאבים דוגמת הנפט, ובחלק אחר בהגעה לגבול יכולת הייצור, דוגמת שטחים לגידול סחורות חקלאיות.

הציפיות לעלייה בביקושים ולירידה בהיצע, הפכה את ההשקעה בסחורות לאטרקטיבית במיוחד. הרציונל שעמד מאחורי כך הוא שבטווח הארוך מחירי הסחורות ימשיכו לעלות. אך התקופה האחרונה מלמדת ששיפורים טכנולוגיים עשויים לשנות את מאזן ההיצע והביקוש. סיבות נוספות להשקעה בסחורות הן: הגנה מפני אינפלציה, אפשרות להרוויח מהצמיחה של הכלכלות המתפתחות וגידור סיכונים לגבי השקעות אחרות. בעולם - השקעה בסחורות משמשת לא פעם להקטנת תנודתיות תיק השקעות. כמו כן, השקעה בסחורות נפוצה הרבה יותר מאשר בישראל ונהוג להפנות כ-5% מתיק ההשקעות לשוק הסחורות.

גודלו העצום של שוק הסחורות מאפשר מגוון רחב מאוד של השקעות, בפרופילי סיכון משתנים. שוק הסחורות מחולק לשישה סיגמנטים: שוק האנרגיה (נפט וגז) - הגדול ביותר, שוק המתכות הפשוטות (אלומיניום, פלדה, בדיל ועוד), שוק המתכות היקרות (זהב, כסף, פלאדיום ועוד), שוק הגרעינים (חיטה, תירס, סויה ועוד), שוק לסחורות רכות (סוכר, קקאו, קפה) ושוק הבשר.

תירס בשדה תירס
Dreamstime

לכל סחורה מאפיינים משלה. דוגמא בולטת מתבטאת בהבדל בין סחורות חקלאיות לשאר הסחורות. סחורות חקלאיות מושפעות בעיקר בטווח הקצר ממזג האוויר. התאמות המלאים של הסחורות מתבצעת בצורה מהירה מאוד.

לעומת זאת, בתחום של כריית מתכות והפקת נפט - ההשפעה העיקרית המזיזה את מחירי הסחורות היא ציפיות המשקיעים בנוגע לביקוש וההיצע העתידי. עיקר הפעילים בשוק הם ספקולנטים ולא צרכנים ישירים של הסחורות, והם המשפיעים העיקריים על מחירי הסחורות ועל התנודתיות במסחר.

אפשרויות השקעה

מכיוון שהשקעה בסחורות נעשית דרך חוזים עתידיים, מדובר בהשקעה המאופיינת במינוף גבוה מאוד. עבור המשקיע הממוצע אפיק השקעה זה אינו מומלץ. בשנים האחרונות, ההשקעה בסחורות מתאפשרת גם באמצעות תעודות סל ו/או קרנות נאמנות, מה שהופך אותה קלה ונגישה יותר.

צילום של שדה יבול חקלאי
Dreamstime

ההשקעה בתעודת סל היא פשוטה מאוד עבור משקיע המעוניין להרוויח מעלייה במחיר הסחורה. היתרון העיקרי הוא האפשרות להשקיע גם סכום קטן. גם קרנות הנאמנות או תעודות סל חשופות לסחורות דרך חוזים עתידיים, אך כלים אלו אינם יעילים מבחינת מעקב ושיקוף אמיתי של תנודת המחיר, ולכן אינם מומלצים.

החשיפה המומלצת למעוניינים להיחשף למחירי הסחורות היא דרך רכישת תעודות סל/ קרנות נאמנות, המשקיעות בחברות החשופות למחירי הסחורות, כמו חברות נפט או כריית זהב וחברות בתחום החקלאות. לדוגמא: תעודת סל לחברות החשופות למחירי החקלאות MOO, או לחברות אנרגיה XLE. כך ניתן להיחשף לחברות המושפעות ממחירי הסחורות ולנטרל את החיסרון המובנה בהשקעה ישירה בסחורות או בקרנות העוקבות אחר מחיר הסחורה.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא אנליסט ניירות ערך זרים, לאומי שוק ההון

לאתר לאומי טרייד>>>