רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך לצלול לבריכת הכרישים של שוק המט"ח ולצאת בשלום – הנה שלוש גישות השקעה שיעזרו לכם

שוק המט"ח הוא שוק של כרישים. לצופה מבחוץ נראה כי מדובר בהימור על הכיוון של השוק. אחרי שנים של מסחר בשוק הכוללות מעקב אחרי תנועת המטבעות הגעתי למסקנה שאסור להיות מקובע ושאסור להסתמך רק על גישה אחת לניתוח ופרשנות השוק – את זה אני משאיר לאנליסטים. המטרה היא ברורה – לנצח את ההסתברויות של השוק במטרה להשיג תוחלת חיובית בהשקעות

רגע לפני שאתם קופצים לבריכת הכרישים של שוק המט"ח ישנם מספר דברים שכדאי לקחת בחשבון בטרם קבלת החלטת השקעה שאולי ישפרו את הסיכוי שלכם להרוויח כסף בשוק המט"ח.

ניתוח מאקרו – יחסי הכוחות בין המטבעות בעולם נקבעים במידה רבה בהתאם לביצועי הכלכלות של מדינותיהם. ניתוח יסודי של זירה זו, הנקרא גם ניתוח פונדמנטלי, עוקב אחרי שלל הנתונים הכלכליים שמתפרסמים.

צילום של בריכת כרישים, עם אנשים מביטים בהם מבעד לזכוכית
Dreamstime

ניתוח הנתונים מתבצע בשתי רזולוציות – טווח קצר וטווח ארוך. בטווח הקצר – המשקיעים בוחנים היכן הנתון שהתפרסם עומד ביחס לצפי. בטווח הארוך – צריך לבחון כיצד הנתון שהתפרסם משפיע על כלכלת אותה מדינה, מהי ההשפעה על הריבית, האם הוא מצביע על התרחבות כלכלית ועוד.

חשוב לומר כי גם בבחינת נתוני מאקרו יש ניואנסים קטנים – לא לכל נתון אותו משקל, עיתוי הפרסום חשוב ועוד. למשל – נתוני התעסוקה בחודש אוקטובר בארה"ב התפרסמו לפני ישיבת הפד הדרמטית של חודש דצמבר וריכזו את תשומת ליבם של כל הסוחרים בעולם, כי למעשה העלו את הסבירות להעלאת ריבית.

מצד שני, נתוני התעסוקה באירופה אינם תופסים את מרכז הבמה. שם הפוקוס עומד על הניסיונות של הבנק המרכזי בהתנעת האינפלציה והצמיחה ולכן באירופה הזרקור של המשקיעים מכוון לנתוני התל"ג ונתוני מדדי המחירים לצרכן וליצרן.

ניתוח טכני – מקור שיטת הניתוח במאה ה-18 כאשר סחרו באורז. העקרון המרכזי של השיטה: התבוננות בגרפים של השווקים בעבר ובאמצעותם להסיק מסקנות על מה שצפוי להתרחש בעתיד. למרות שזה נשמע מעט פשטני, קל להבין את התנהגות ה"עדר" המשתמש ניתוח גרפי. גם המחזוריות בשווקים נראית ברורה יותר כאשר מסתכלים עליה בצורה זו. התעמקות במחזוריות זו יכולה לסייע בקביעת קווי תמיכה והתנגדות, ושימוש בכלים סטטיסטיים יכול להצביע על התעייפות המגמה, המומנטום וההתקרבות לקיצו של המהלך.

הניתוח טכני עוזר לנווט במרחבי אי הוודאות של עולם המטבעות, אבל התעמקות יתר בתחום זה נראית לעיתים כמו שימוש במיקרוסקופ בכדי למצוא את שלטבזמן שריפה. או במילים אחרות, keep it simple.

שלט יציאת חירום ירוק דולק
Dreamstime

ניתוח תזרימי - מעקב אחרי תנועות ההון הוא המסובך מכולם. קשה לחבר את הנקודות גם לעושי השוק הגדולים, וככל שהשוק גדול יותר - כך התמונה ברורה פחות.

את המהלכים בשוק הדולר/שקל קל יותר לנתח – ישנם נתוני ייבוא, ייצוא, פעילות זרים, פעילות בנק ישראל והחלטת ריבית – ותמונת השוק המקומי כמעט מלאה לחלוטין. את מה שמתרחש באירופה הרבה יותר קשה לנתח. בעידן של מלחמת המטבעות – צריך להסתכל על ההתנהגות של הבנקים המרכזיים כגורם המשמעותי ביותר בתנועות המטבע.

כך, הדולר התחזק מול סל המטבעות ((DXY במהלך 2014 בכ-20% בתהליך היציאה מההקלה הכמותית (QE3), ואילו האירו נחלש החל מינואר השנה באופן דרמטי כמעט מול כל המטבעות בעולם כפועל יוצא מהשקת תכנית ההקלה האירופית. בתגובה לכך, מצאנו את עצמנו פה בישראל עם אירו בשפל של 13 שנים – 4.09 שקלים לאירו. מי שאחראי לכך הוא הבנק המרכזי האירופי, ה-ECB יותר מאשר בנק ישראל.

למי שעדיין לא קיבל סחרחורת משטף המידע חשוב לזכור, שיש יותר דיס-אינפורמציה מאינפורמציה ולעתים קשה להפריד את התפל מהעיקר. חשוב להבין שכל המידע הזה בסופו של דבר נועד לעזור לנו לקבל החלטה, ושיש סיכוי לא מבוטל שלמרות הכל, ההחלטה הזו תתברר כשגויה. לכן, בכל מקרה חשוב לקבוע אסטרטגיית יציאה – כלומר הוראת סטופ-לוס. כך לא ניתן יותר מדי משקל לניחוש המושכל. 

אישה מדגימה עם ידיה תחושת סחרחורת
Dreamstime

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא מנהל דסק ספוט מט"ח-מט"ח, לאומי שוקי הון

לאתר בנק לאומי>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#