תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

צעדים ראשונים בשוק ההון: הכירו את אבני היסוד של הבורסה אג"חים, מניות וכתבי אופציות

שוק ההון נתפס בעיני רבים כמורכב וכרוך בהרבה סיכון ולכן, רבים נרתעים ממנו. בטור זה ננסה לפזר מעט את הערפל ולהסביר מושגים בסיסיים בשוק ההון

שוק ההון נתפס בעיני רבים כמורכב וכרוך בהרבה סיכון ולכן, הרבה מאוד אנשים נרתעים ממנו. למרות זאת, כמעט מדי יום אנו נתקלים בשוק ההון – דרך העיתונות הכלכלית, דרך תוכניות הטלוויזיה, ועוד. אנו ננסה בטור זה לפזר מעט את הערפל ולהסביר את המושגים הבסיסים בשוק ההון.

לשם כך נציג את שלושת אבני היסוד בתחום ניירות הערך: איגרות חוב, מניות וכתבי אופציות:
איגרות חוב (אג"ח) -  איגרות חוב הן שטר התחייבות להחזר חוב. במלים פשוטות, מדינה או חברה פונה לציבור על מנת לקבל הלוואה ומוכנה לשלם תמורתה ריבית (באחוזים) בדומה להלוואה בבנק. לאחר ההנפקה איגרות החוב מתחילות להיסחר בבורסה כאשר מחירן נקבע על ידי ההיצע והביקוש. המחיר יכול להיות נמוך או גבוה ממחיר ההנפקה.

שני הגורמים המשמעותיים ביותר המשפיעים על מחיר איגרת החוב הם:

1. הצפי לשינוי הריבית במשק - הריבית במשק נקבעת על ידי בנק ישראל אחת לחודש ולמשקיעים אין כל השפעה עליו. בקצרה נגיד כי כלל ברזל הוא שכאשר הריבית במשק עולה, מחיר איגרת החוב יורד ולהיפך.

בחור צעיר וממושקף אוחז בעיתון כלכלי
Dreamstime

2. הערכת השוק לגבי יכולת המנפיק להחזיר את החוב - המנפיק התחייב כאמור להחזיר את החוב, אך לעיתים החברה (או המדינה המנפיקה) נמצאת בקשיים וקיים סיכוי כי לא תצליח להחזיר את מלוא ההלוואה. במקרה כזה, המשקיעים יהיו מוכנים לשלם פחות כסף עבור ההשקעה (או לחילופין ידרשו תשואה גבוהה יותר על ההשקעה), וכתוצאה מכך מחיר האיגרת ירד. ניתן באופן גס לומר כי לאיגרת חוב הנסחרת במחיר של 70 אגורות מתומחר סיכון של 30% שהחוב לא יוחזר. מצד שני, המחיר מגלם את הסיכון הקיים אך גם את ההזדמנות לרווח גדול במידה והמנפיק יחזיר את מלוא החוב, או אפילו את מרביתו.

מה קורה כאשר חברה אינה יכולה להחזיר את החוב? ישנן כמה אפשרויות. הגרועה ביותר היא פירוק של החברה כאשר כמעט כל ההשקעה יורדת לטמיון. לעתים, מחזיקי איגרות החוב מנסים להימנע מתרחיש זה, ומוכנים לתת לחברות טובות, עם בעלי שליטה המוכנים להזרים כסף לחברה הזדמנות נוספת – זה קרוי הסדר חוב. בדרך כלל במצב זה מתבצעת פריסת תשלומים, המלווים דוחים את פירעון החוב ולעתים אף מוותרים על חלק מהחוב. ויתור על חלק מהחוב זכה בשנים האחרונות לכינוי 'תספורת'. בדרך זו מקווים המלווים להחזיר לעצמם לפחות חלק מן ההשקעה.

צילום כפות רגליים של וולד צעיר העושה את צעדיו הראשונים על דשא
Dreamstime

למשקיע המתחיל מומלץ שלא לקנות איגרות חוב מסוכנות. על המשקיע להתמקד באיגרות חוב שמנפיקה המדינה או חברה גדולה – אשר יכולות בסבירות גבוהה להחזיר את החוב. לרוב, הריבית שתתקבל על השקעה זו נמוכה יחסית, אך כך גם הסיכון.

מניות- אלה מסמלות למעשה בעלות על חלק מהחברה. כשחברה מנפיקה מניות היא מוכרת לציבור המשקיעים זכויות בחברה, שכוללות גם זכויות הצבעה וגם השתתפות ברווחים (דיבידנד). בדומה לאיגרת חוב – גם מנייה נסחרת בשוק ההון. כתלות בפער בין שער הקנייה והמכירה ניתן להרוויח או להפסיד כסף. ככל שההערכות לגבי ביצועיה העתידיים של החברה טובות ואופטימיות יותר כך אנשים יהיו מוכנים לשלם יותר עבור המניה ומחירה יעלה - ולהיפך. לעתים, ניתן לשמוע את הפעילים בשוק ההון משתמשים בביטויים כמו "המניה יקרה" או "המניה זולה". ישנן שיטות שונות להעריך אם מניה יקרה או לא בהתבסס על ציפיות לגבי העתיד של החברה ויכולת הצמיחה שלה. כאשר מדברים על מניה יקרה, הכוונה היא שהציבור מוכן לשלם מחיר גבוה עבור הסיכוי לרווחים גבוהים בעתיד.

תילום של חלוקי נחל מסודרים בערימה מסודרת
Dreamstime

כתבי אופציה- מכשיר פיננסי אשר מתאים למשקיעים בעלי פרופיל סיכון גבוה. כתבי האופציות הנסחרים בשוק הינם מסוג רכש (call) ומעניקים למחזיק שלהם אופציה לרכוש מניה מסוימת במחיר מסוים עד לתאריך מסוים. קיימות גם אופציות מכר (put) המקנות זכות למכור מניה במחיר ידוע - אך לא נרחיב עליהן כאן את היריעה. לדוגמא, משקיע א' סבור שמחיר מניית חברת "123 בריבוע" הוא  נמוך ולכן רוכש כתב אופציה המקנה לו אפשרות לרכוש המניה במחיר של 12 שקלים למשל. אם בתאריך המימוש של האופציה המניה תיסחר ב-14 שקלים, יוכל המשקיע לקנות את המניה ב-12 שקלים (ע"י מימוש האופציה) ולמכור אותה תמורת 14 שקלים – וכך ירוויח שני שקלים. אם בעת המימוש המניה תהיה במחיר הנמוך מ-12 שקלים – האופציה תפקע והמשקיע יפסיד את הסכום אשר שילם עבור כתב האופציה.

לסיכום: איגרות חוב, מניות וכתבי אופציות הן רק אבני יסוד בתחום ניירות הערך. מכאן העניינים הולכים והופכים מורכבים: אגרות חוב להמרה, אופציות מעו"ף, מניות בכורה, בניית אסטרטגיות ועוד עוד. על כך בכתבה הבאה.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא מנהל תחום אנליזה בענף מחקר שוק ההון, מערך ייעוץ בהשקעות לאומי

לאתר בנק לאומי>>>