הערך האמיתי של הסטארט אפים

לאומי קארד משיקה את תכנית החדשנות "Value" ליצירת שת"פ עם סטארט אפים ישראליים במטרה לספק להם ערך ממשי באמצעות קידום פיילוט הכולל גישה לדאטה, תמיכת מומחי תוכן במאמצי הצמיחה, פיתוח עסקי ויצירת מגע ראשון עם השוק

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוהד
צילום: רפי דלויה
דניאל דותן
תוכן שיווקי

סטארט אפים בתחילת דרכם זקוקים להרבה יותר מכסף על מנת להתבסס ולהצליח. על כך חשבו בחברת לאומי קארד והגו תכנית חדשנות ייחודית לבניית שיתופי פעולה עם חברות סטארט אפ ומיזמים כדי לספק להם ערכים נוספים, החיוניים להצלחתם.

החיבור בין לאומי קארד לסטארט אפים באמצעות תכנית 'Value' יוצר משולש ערכים מלא בו חברת הסטארט אפ זוכה בלאומי קארד כלקוח הראשון שלה, חברת לאומי קארד זוכה לפתרונות חדשניים שלוקחים אותה קדימה, ולקוחות לאומי קארד זוכים לשירותים מתקדמים מהשורה הראשונה.

אוהד מימון, סמנכ"ל פיתוח עסקי ואסטרטגיה בלאומי קארד המנהל את תכנית Value, אומר: "כאשר לאומי קארד הופכת למעשה ל- Design partner של חברות הסטארט אפ, זה מעשיר את לקוחות לאומי קארד ומוסיף ערך בהתנהלות היומיומית שלה ובסופו של עניין, הדבר מהווה גם ערך לחברה עצמה".

"כמות ה-POC's ("פיילוט") שאנחנו מצליחים לייצר עם סטארט אפים מידי שנה היא עצומה בהשוואה לכל קנה מידה". הוא מוסיף.

מה ההבדל ביניכם לבין קרנות השקעה ואקסלרטורים?

"ההבדל מהותי. כשאנחנו מזהים טכנולוגיה או פיתוח שמעניין אותנו, אנחנו לא בהכרח משקיעים כסף, אלא משקיעים עבודה מאומצת לשיתוף פעולה. אתנו הסטארט אפ ממש בונה מוצר. אנחנו עוזרים לו לקחת את הטכנולוגיה כדי לייצר מוצרים יותר טובים ואדפטיביים לשוק שלנו כדי שנוכל להפוך ולהיות הלקוח הראשון שלו. יש הרבה רעיונות טובים אבל החוכמה היא להתאים אותם לצרכים של גופים פיננסים או תאגידים שיאמצו אותם. אנו רואים את עצמנו כשותפים אסטרטגיים לכל דבר, מסייעים בביסוס מודל עסקי, משתפים בדאטה, מספקים את הארכיטקטורה ואף הקמנו תשתית OPEN API שמאפשרת למיזמים להתחבר אליה בסביבה שלא מחייבת השקעות מהותיות מהסטארט אפ ומאפשרת מקום נוח להתנסות, ואם צריך גם להיכשל בדרך להצלחה".

אוהד מימון בכנס נבחרת 20 הסטרטאפים של דה מרקרצילום: צילום: תומר אפלבאום

מה מקבלים הסטארט אפים בתכנית "Value"?

"הם מקבלים מספר כלים משמעותיים שהכרחיים להצלחתם:

הסטארט אפים מתנסים אצלנו בהפעלת המוצר/הפתרון כדי להוכיח POC בווליום גבוה ועם נתוני אמת.

קידום בדיקות וולידציה של המוצר (טכנולוגיה, רגולציה, ניהול סיכון, סנדבוקס, מסחרי)

התאמת המוצר לשוק הפיננסי וחידוד הערך ללקוח

חיבור לשותפים בינלאומיים (כמו ויזה, מאסטרקארד ובנקים שונים).

ביסוס מודל עסקי רלוונטי לשוק וכן ליווי וייעוץ מול רגולטורים פיננסים לצורך פתיחת דלתות.

חיבור למימון – מקרנות ועד מימון המונים עם "תו תקן של לאומי קארד" שמאשר את התכנות המוצר".

מה מבחינת הדאטה שהינה קריטית לסטארט אפים?

"מידי שנה אנו רואים כ- 300 סטארט אפים שמגיעים אלינו ברובם באופן אקטיבי. הבנו כי חברות אלה שואפות לנסות מודלים סטטיסטיים ומודלי חיזוי ולצורך כך הם זקוקים לסביבת דאטה וכדי לאפשר להם להתנסות בכך, בנינו עבורם סביבה של מאות מיליוני רשומות אנונימיות והסטארט אפים שעובדים איתנו מקבלים אישור לגשת לשם ולהתנסות. זהו ערך משמעותי נוסף שהם זוכים לו בתכנית"

מהם אחוזי ההצלחה של סטארט אפים שעובדים אתכם?

"אנחנו מייצרים בין 10-13 פיילוטים בשנה ומתוכם, הסטטיסטיקה שלנו מראה, שכ- 50% מה-POC הופכים למוצר שאנחנו יכולים להטמיע בחברה. זו הייחודיות הגדולה - שאנחנו הופכים להיות הלקוח הראשון של הסטארט אפ. אם צריך, אנחנו גם מלווים את הסטארט אפ מול גורמי רגולציה כמו בנק ישראל. בשנתיים האחרונות למשל פעלנו יחד עם כמה סטארט אפים לטובת אישור עבודה בענן לצורך הנגשת שירותים פיננסיים".

אילו פתרונות אתם בעיקר מחפשים?

"בעיקר פתרונות בעולמות הדיגיטל, חווית לקוח, סייבר, דאטה ותשלומים. לדוגמה, חברת Smartag הישראלית שפיתחה צמידים שניתן להטעין בסכומי כסף, ולאחר מכן לרכוש באמצעותם מוצרים שונים - מיועדים לפסטיבלים גדולים, בתי מלון, פארקי שעשועים ועוד. אנו מחפשים כל מוצר חדשני שיכול לתרום להגברת היעילות התפעולית שלנו או ליצירת חוויה טובה יותר ללקוח. החל ממוצר שמאפשר הזדהות הרבה יותר נוחה, דרך פתרונות נגד התקפות סייבר ועד ליכולות דיגיטליות טובות ומוצרים שמציעים ללקוחותינו פינוקים ברגע הנכון ובמקום הנכון".

מדוע לדעתך אין בישראל תעשיית פינטק שמגיעה ישירות אל הצרכן?

"אין כאן תשתית מתאימה בעולם התשלומים והפיננסים, שתאפשר לפינטק לפרוח כמו שצריך. לצורך כך, צריך תשתיות פתוחות של בנקים ותשתית אבטחת מידע מתקדמת בעולם התשלומים, וכן לפשט את הרגולציה ואם זה לא יקרה הפינטק כולו ייצא מישראל החוצה והצרכן הישראלי לא ייהנה מפירותיו. המדינה צריכה לפשט את התהליכים ולהפוך את ישראל לחממה אחת גדולה לבית גידול לסטארט אפים העוסקים בפינטק".

אם היית מקים סטארט אפ משלך, במה הוא היה עוסק?

"כשמסתכלים על העתיד הרחוק, העתיד הוא בפרוטוקולים חלופיים לאינטרנט (לאו דווקא בתחום התשלומים), אלא עולם של פרוטוקולים חלופיים כמו ה-BlockChain. היום המיקוד ב-BlockChain, לצערי, אינו בכיוון הנכון. יש להתמקד יותר בשרשרת אספקה ולא בתשלומים ומטבעות. זוהי טכנולוגיה שמאוד מעניינת אותנו ואנחנו בוחנים אותה".