תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תיק מריבה משפחתי על נדל"ן: הילדים רצו לפנות את אביהם מביתו - בית המשפט פסק אחרת

סאגה משפטית מורכבת ויוצאת דופן כשבשיאה, ניסו ילדים לפנות את אביהם מדירת הסב המנוח. לבסוף הם אלה אשר פונו מן הבית

הסיפור החל כמו בכל האגדות: "משפחה שלווה ונורמטיבית ובה אב, אם ושלושת ילדיהם אשר התגוררו בבית הסב״, מספרת עורכת הדין חני צ'רנובילסקי. בשנת 1981 ולמרבה הצער, עבר האב תאונה, נפצע קשה והוכרו לו ע"י הביטוח הלאומי 75% נכות.

משפחה
Dreamstime

בתחילת שנות ה-90 הרגיש הסב כי הוא מתבגר ומזדקן והחליט כי בשלה השעה לערוך צוואה. בצוואתו, חילק נכסיו ורכושו בין ילדיו ובין היתר ציווה כי זכויות המגורים בדירתו יועברו לנכדים אך אביהם הוא שיחייה בבית עד סוף ימי חייו. לאחר כשנה נפטר הסב והצוואה קיבלה תוקף משפטי.

״הסיפור הפך מורכב עת התגלע סכסוך בין האב לאשתו ואם הילדים", ממשיכה עו"ד צ'רנובילסקי ״ובעקבות חילוקי הדעות, עזב האב את דירת הסב והותיר את אשתו וילדיו להתגורר בה. אלה, המשיכו להתגורר בבית בזמן שניתקו קשר עם אביהם וזאת בטענה שהאב הוא זה שעזב לטובת מגורים עם אישה אחרת ובכך בעצם, הפסיד את זכותו המשפטית להתגורר בדירה.״

״לפני מספר שנים פנה האב לבית המשפט בטענה כי הוא חולה ונכה, ומעוניין לשוב לדירתו כפי שנפסק על פי צוואת הסב או לחילופין לגבות מילדיו ואשתו דמי שכירות חודשיים או תקופתיים בתמורה למגוריהם בדירה כפי שייקבע ע"י בית המשפט. אפשרות נוספת שהועלתה היא מכירת הדירה על ידי עו״ד שיוכרז ככונס נכסים לצד שלישי ולקבל את תמורת שווי הדירה.״

בית המשפט ניסה להציע אין ספור הצעות ליישוב הסכסוך ולהגעה משותפת להבנות, אך ללא הצלחה וכל ניסיונות הגישור עלו בתוהו, בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, שנדרש לסוגיה, פסק כי זכותו של האב להתגורר לבדו בבית כפי שנפסק בצוואה והצעת הילדים והאישה לבניית יחידת דיור נפרדת לאב בתוך הדירה נדחתה על ידי בית המשפט בטענה כי יש לאפשר לאבי המשפחה להתגורר בביתו שלו ללא הפרעה.

הילדים לא קיבלו בהבנה את ההחלטה והגישו ערעור על פסק הדין של השלום.

עו״ד חני צ׳רנובילסקי,
מצליח בלה

הילדים החליטו להציב קרוואנים בתוך תחום חצר הבית. האב, באמצעות עו"ד צ'רנובילסקי, פנה לבית המשפט המחוזי בבקשה לפנות את ילדיו גם מהקרוואנים שהוצבו, ואכן בית המשפט נעתר לבקשתו בנימוק שעל האב להתגורר שם לבדו בלי הפרעה ומטרד.

בית המשפט הוסיף לבאר ולנמק בהחלטתו כי בצוואתו של הסב אין כל סעיף אשר מגביל את האב או אוסר עליו לעזוב את האם והילדים לטובת אישה אחרת,  ובוודאי שמעשה כזה לא יגרור בעקבותיו וויתור או פינוי על הבית. אף על פי כן פסק בית המשפט כי אין ביכולתו של האב או של האפוטרופוס מטעמו למכור או להשכיר את הבית המדובר ו\או לעשות שום שימוש בבית מלבד מגורים בו.

״במקרה זה, אנו עדים בצורה קיצונית לעליית מדרגה ברורה ביחסי ״הורים-ילדים" מה גם שלרוב, אנו עדים למקרים הפוכים בהם האב או האם מנסים להוציא את ילדיהם בטענה כזו או אחרת מן הבית, לעיתים בצדק, אולם במקרה שהוצג, מדובר במקרה שונה ומורכב ואף על פי כן ידענו להגיע לחקר האמת ולהעניק לאב את המגיע לו על פי חוק. אנו שמחים שבית המשפט היה עד להתרחשויות ולפסיקותיו הקודמות ופסק לטובתינו ושניצחנו בגדול״ מסכמת עו״ד צ׳רנובילסקי.

עו״ד חני צ׳רנובילסקי, עוסקת בתחום המקרקעין והנדל"ן.

בחזרה לזירה המשפטית>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#