אויבים מבית: איך הרשתות החברתיות מרגלות אחרינו

כשגורג' אורוול כתב את 1984 אפילו הוא לא היה יכול לדמיין מציאות בה כל אחד עוקב אחרינו כל הזמן

עו״ד עופר פרידמן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו״ד עופר פרידמן
תוכן מקודם

לאור גל התביעות שצפוי נגד פייסבוק ודומיה על האזנות לכאורה שחברות אלו מבצעות למשתמשיהם, אנו נמצאים בעיצומה של הקמת שלוחה באירלנד כך שיתאפשר לישראלים במטה האזורי אליו משתייכת ישראל, במידה והדבר לא יתאפשר בארץ, או שלקוחות יבקשו להגיש תביעות במסגרת שונה מבלי להיכנס לכל מיני פלפולים משפטיים"

כידוע, כל מי שניסה בחודשים האחרונים ליצור קשר עם מטה פייסבוק בישראל נתקל בחומה בצורה, לאור הכתבות האחרונות מהן עולה תחושה ברורה שפייסבוק מבצעת לכאורה עוולה אזרחית במקרה הטוב ועבירה פלילית במקרה הגרוע יותר, נדמה שאנו בפתחו של גל תביעות שיגישו אזרחי ישראל נגד פייסבוק ודומותיה.

צילום: dreamstime

קו ההגנה הסביר שתנקוט פייסבוק במקרה ואכן יוכח כי היא מאזינה למכשירי הטלפון שלנו, יהיה מן הסתם שמשתמשיה חתומים על הסכמה לתת גישה לפרטיהם באשר הם, אולם חשוב להבין כי למרות שדיני החוזים עשויים בתיאוריה לאפשר לפייסבוק גישה כזו, וחוק האזנות הסתר למעשה גוברים על סעיפים אלו בחוזה כלשהו. החברה אינה יכולה לעשות ככל העולה על רוחה ובניגוד לחוקים הקיימים. אחרי הכל החברה צריכה לפעול ולהכפיף עצמה לחוקים ולא להיפך. "הדבר דומה לחוזה שבו יתווסף סעיף שמתיר לאדם לבצע גניבה, מבלי שהוא ייענש". כפי שניתן לראות למרות שיש חוזה מדובר על סעיף בלתי חוקי בעליל, כאשר ברור לכל כי מי שיגנוב וייתפס, יישא בדין על מעשיו.

ההסכם השימוש של פייסבוק הכוללים בין היתר הסכמה לכך שגם לאחר הסרת תוכן כלשהו יישאר התוכן בעותקי הגיבוי לפרק זמן סביר (איש לא הגדיר מהו פרק זמן סביר).

במדיניות הנתונים (מסמך נפרד לחלוטין מתנאי השימוש) מבהירה פייסבוק כי היא אוספת תוכן ומידע נוסף שהאדם עצמו מספק בזמן השימוש בשירותיה או כאשר הוא מקיים תקשורת עם אחרים (ומה לגבי הזמן שבו הוא גולש ומשתמש בשירותים אחרים?) - החל משימוש בGPS דרך סריקה של אלגוריתם את התוכן אותו האדם כותב בפייסבוק וגם מחוצה לה, האפליקציה מסתנכרנת עם רשימת אנשי הקשר ומייבאת את פנקס הכתובות המופיע בדואר האלקטרוני ובטלפון הסלולרי, איסוף מידע על הרגלי הגלישה שלך, גם כשאינם קשורים כלל לפייסבוק ובעיקר שיתוף המידע עם צדדים שלישיים.

אנשים בעת שכותבים אחד לשני במסנג'ר, סבורים כי רק הם צד לאותה שיחה והכל פרטי לחלוטין. עליהם להבין כי הדברים אינם בדיוק כך. לעתים פייסבוק מכירה אנשים טוב יותר מאשר הם מכירים את עצמם, כאשר ניתוח הנתונים והמאפיינים האישיים נעשים בקפדנות. כל המקומות והפוסטים עליהם הגבנו ב"לייק" או שמא הגבנו ב"רגשון" כלשהו, הכל מנותח, על מנת לבדוק את מצב הרוח שלנו, מה מרגש, מה מכעיס והדבר מוסיף נדבך נוסף ליכולת התאמת הפרסומת האישית והספציפית. קנאים לפרטיותכם אח תעשו שימוש ברגשונים. כמו כן, פייסבוק מקושרת לאפליקציות שונות, ואנשים אינם מבינים כי פעילותם נמדדת ומנותחת גם באותן אפליקציות.  אפילו כאשר אנשים אחרים כותבים מידע אודותיכם מבלי שאתם הסכמתם או נתתם אישורכם לאותו מידע שסופק (בעיקר אם הוא שלילי) גם מידע זה נאגר, נשמר ומנותח.

עו"ד עופר פרידמןצילום: צילום: אלי מעייני

נקודה נוספת לציון הינה כל התמונות שאנשים מעלים מאפשרים לחברה אף ליצור מבנה תלת מימדי של הפנים של המשתמשים, כאשר הם מבצעים ניתוח של קול המשתמשים, ברור לכולם לאיזה כיוון ומה אופי ואיכות המידע אשר קיים על כולנו במערכות. יתרה מכך, כאשר מבוצעות האזנות, מי יודע היכן זה נעצר ובאיזה מקום, כמה זמן זה נשמר ואת מי זה משרת? מחד החברה מציינת כי היא שומרת בקנאות על פרטיות משתמשיה מאידך היא מפרה את אותה זכות לפרטיות ברגל גסה תוך ניצול ציני של חוסר הבנת המשתמשים. 

חשוב להבין, מרבית האנשים אינם טורחים כלל לקרוא את תנאי השימוש, אלא דואגים רק ללחוץ על הסכמות לתנאי השימוש מבלי לתת על כך כלל את הדעת, הם אינם מבינים את העוצמה שהם  מותירים בידי הגופים הגדולים ובכללם פייסבוק. סביר להניח שאם היו קוראים אותם הרי שאתרים כמו פייסבוק או גוגל היו נותרים מיותמים ממשתמשים, הזלזול בו נוקטות החברות בעצם כתיבת חוזים מסורבלים ועמומים, לרבות תקנונים שונים ומשתנים שעבורנו המשתמשים הופכים את ההסכמה לתנאי השימוש לאוטומטיים כמעט מצידו של הגולש, חידוש זה בלבד מהווה עילה לתביעה. על פניו, מדובר בחוזה אחיד ובעל תנאים מקפחים, יש מקום להילחם בתופעה זו בכלל בתנאי השימוש באתרים וזו כוונתנו".

פרסום ממוקד ספציפי תוך האזנה, מעקב (אחר מיקומם) והתאמה בהתאם להעדפות אישיות הגובלות בצנעת הפרט, חורגים מגבול הסביר ומכל הגיון בריא והכי מקומם תוך עבירה על החוק.

עוסק בדיני מחשב וסייבר.