חשוב לדעת: איסור אפליה על רקע גיל

חרף העובדה שהחקיקה והפסיקה בישראל הנוגעות לזכויות עובדים רחבה ומתקדמת עדיין קיימת תופעת האפליה כלפי קבוצות רבות באוכלוסיה, בפרט כלפי דורשי עבודה מעל גיל 40

עו״ד צילה ניהוז
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו״ד צילה ניהוז
תוכן מקודם

בתחילת חודש פברואר השנה עלה שוב לכותרות נושא האפליה על רקע גיל כאשר רשת האופנה "גולברי" החליפה את הפרזונטורית של החברה, הדוגמנית איילת זורר, בדוגמנית אסתי גינזבורג הצעירה ממנה.

מהי הלכה למעשה אפליה על רקע גיל?

במקרה בו מעסיק מעדיף להעסיק עובד אחר במקומך על אף שכישוריך עולים על שלו רק בשל העובדה שהוא צעיר ממך, מדובר באפליה על רקע גיל.

חשוב לדעת: איסור אפליה על רקע גילצילום: dreamstime

אם כן, כיצד העובד מוגן ע"י חוקי העבודה מפני אפלייה על רקע גיל? 

סעיף 2 (א) לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה קובע בין היתר שלמעסיק אסור להפלות בין עובדיו ו/או מועמדים לעבודה על רקע גילם במקרים הבאים:

    קבלה לעבודה

    תנאי עבודה

    קידום בעבודה

    הכשרה או השתלמות המקצועית

    פיטורים או פיצויי פיטורים

    הטבות ותשלומים הניתנים לעובד בקשר לפרישה מעבודה

חוק שוויון הזדמנויות בעבודה מגן רק על מועמדים לעבודה?

ממש לא! למעסיק אסור להפלות גם עובד שכבר מועסק אצלו. כלומר, למעסיק אסור להפלות עובד שמועסק אצלו ולמנוע ממנו קידום, תנאי העסקה שווים, הכשרות מקצועיות, פגיעה בתנאי הפיצויים והפרישה – כל זאת, רק בשל גילו. 

כיצד ניתן להתמודד עם האפליה האסורה?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, מועמד לעבודה לא חייב לציין את גילו או תאריך לידתו בקורות החיים. 

כמו כן, ככלל, הבקשה לציין את גיל העובד במהלך ראיון העבודה אסורה ונחשבת לאפליה בין אם השאלה נעשית באופן ישיר ובין אם עקיף. 

מה באשר לפיטורים לפני לגיל פרישה?

סיום עבודה עקב הגעה לגיל פרישה (67 לגברים, 62-67 לנשים) מזכה לעיתים בתשלומים גבוהים. מעסיקים המנסים להימנע מתשלומים אלה מנסים לפטר את העובד סמוך לגיל הפרישה (שנה או יותר לפני גיל הפרישה) תוך ניסיון להסוות את סיבת הפיטורים, שלעיתים היא ברורה כל כך – גילו של העובד. 

מקרים אלו הגיעו לא אחת להכרעתם של בתי הדין לעבודה. בחלקם, ביטלו בתי הדין את הפיטורים והורו על השבת העובד לעבודתו. במקרים אחרים פסקו בתי הדין כי על המעסיק לשלם סכומי כסף גבוהים בשל התנהלותו הלא חוקית ואפליית העובד על רקע גילו. 

עובד לאחר גיל פרישה יכול לבקש להמשיך בעבודתו?

עו"ד צילה ניהוז

בהחלט כן! לעובד שמגיע לגיל פרישה שמורה הזכות לבקש מהמעסיק להמשיך לעבוד גם לאחר גיל הפרישה ועל המעסיק מוטלת החובה להפעיל שיקול דעת ראוי ופרטני בטרם ישיב לבקשת העובד וזאת מכוח חובת תום הלב וההגינות בשילוב האיסור על אפלייה על רקע גיל.
חשוב לציין כי המעסיק אינו מחויב להיענות לבקש העובד, אלא חובתו היא רק לשקול את מכלול הנסיבות הרלוונטיות בענייניות ובתום לב.  

עובד שמעסיקו נענה לבקשתו לעבוד לאחר גיל פרישה ופוטר הופלה מחמת גילו?

בתי הדין לעבודה דנו בשאלה הזו ופסקו כי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה לא חל על עובד שעבר את גיל הפרישה. משכך, מעסיק רשאי להפסיק את עבודתו של העובד עם הגיעו לגיל פרישה ו/או לאחר מכן והפיטורים לא ייחשבו אסורים. 

על מי מוטל נטל ההוכחה בתביעה בגין אפליה על רקע גיל?

עובד שלא התקבל לעבודה על אף התאמתו לתקפיד ומרגיש כי הפלו אותו בשל גילו זכאי להגיש תביעה לבית הדין לעבודה. 

בעת הגשת התביעה עליו להוכיח כי הוא עומד בדרישות התפקיד. לאחר הגשת התביעה המעסיק הוא שיצטרך להוכיח כי לא הפלה את העובד לרעה בשל גילו. יהיה עליו להוכיח שהחלטתו לא התקבלה ממניעים פסולים ומפלים. 

***עו"ד צילה ניהוז, בעלת משרד עצמאי העוסק בדיני עבודה, מנהלת את פורום דיני עבודה באתר הפורומים המשפטיים.

בחזרה לזירה המשפטית>>>