רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מעטים יודעים: העיסוק בכישוף מהווה עבירה פלילית שדינה מאסר

כולנו קראנו בשבוע האחרון על הסכסוך המתוקשר בין אמו של הזמר דודו אהרון ובין בת זוגו עימה עבר לגור לאחרונה, כשהשיא כלל טקס "התרת כישוף" שהזמינה משפחתו באמצעות מקורב כדי לשחרר את בנם

סכסוכים בתוך המשפחה הם דבר נפוץ, ולא פעם מוצאים עצמם הניצים נגררים למחוזות שנוגעים ללשון הרע ולא אחת גם למחוזות מיסטיים, נדמה שככל שהמצוקה גדולה יותר כך יותר ויותר אנשים נהנים לייצר הבטחות ומקסמי שווא עבורה, כולנו מכירים את המודעות בעיתוני סוף השבוע על "מחזירי האהבות", ה"קוראים בקפה", "מוכרי הקמעות" ודומיהם, רק מעטים יודעים שהעיסוק בכישוף מהווה עבירה פלילית שדינה מאסר.

חוק העונשין 417 סעיף ה'/41 מציין:

(א) המתחזה לעשות מעשה כישוף בכוונה לקבל דבר, דינו - מאסר שנתיים, קיבל דבר בעד מעשה הכישוף או על פיו, דינו מאסר שלוש שנים. לעניין סעיף זה, "כישוף" - לרבות מעשה קוסם והגדת עתידות. 

קריאה בקלפים
Bigstock

(ב) הוראות סעיף קטן (א) לא יחולו על מעשה קוסם או הגדת עתידות שאינם חורגים מגדר שעשוע או בידור, והשעשוע או הבידור ניתנים ללא תמורה, או שתמורתם היא מחיר הכניסה בלבד למקום עריכתם.

במאי 2006, בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר 10 שנות מאסר על אישה אשר הציגה עצמה בתור בעלת כוחות "להסיר כישופים". במקרה זה, האישה אף הורשעה בסיוע להטרדה כאשר המליצה לאחת הנשים לעשות דברים בניגוד לרצונה. כמו כן, בספטמבר 2014, בית המשפט השלום בנתניה גזר עונש מאסר של כ-45 חודשים בפועל על אדם שהורשע בהתחזות לרב מקובל המסוגל להסיר כישופים וקללות.

במסגרת עיסוקי כבר שמעתי לא פעם טענות שונות ומשונות, אך אפילו אני הופתעתי לפני כחמש שנים כשמצאתי עצמי בבית הדין מייצג אישה כבת 50  שבמסגרת סכסוך גירושין הגיש נגדה בעלה תלונה במשטרה בה האשים הבעל את אשתו בכישוף שמטרתו להביא למותו.  

ברוך בן יצחק

לטענת הבעל, הניחה האישה פתק ובו כתובת לא ברורה בכתב עברי עתיק, מתחת למזרן שלו. פעולה שהטילה עליו, לדבריו, כישוף כבד. על מנת להיפטר מהכישוף, נזקק הבעל, לטענתו, לשירותיהם של אנשי מקצוע מיוחדים.

הבעל לא הסתפק בהפרכת ההאשמות המקוריות הללו כלפי האישה, אלא החל להטרידה באינספור הודעות טקסט, תוך שהוא מניח פתקים מאיימים מתחת למגבי השמשות של רכבה. הוא אף הגדיל לעשות כאמור ופנה למשטרה בתלונה כנגד האישה על כישוף, תלונה שהובילה לזימונה של האישה לחקירה. 

נדמה שמצוקה נפשית שולחת את האנשים לעשות דברים שעל פניו נדמים כלא הגיוניים, החל מהנהייה אחר מיסטיקנים ומכשפות וכלה בסיגופים שונים שאותם הם גוזרים על עצמם.
עם זאת, חשוב להבין כי כשמדובר בהיבטים החוקיים של הפתרונות השונים, אין ספק כי "כשפים" ו"קללות" הם מעשה פלילי ואם אדם שכר אדם אחר כדי שיטיל כישוף על אדם שלישי, הרי שהוא שותף מלא לעבירה.

 ***עו"ד מיקי שיפמן עוסק בדיני משפחה וגירושים.

בחזרה לזירה המשפטית>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#