כשהתנהגות של אב אחראי הופכת למסע הכפשה נוראי

לבית משפט השלום הוגשה תביעת לשון הרע בסך 200,000 שקלים בגין מסע הכפשות משולח רסן שבחר תושב קיבוץ צפוני לנהל נגד תושב אחר

שחר הדר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום של אישה יושבת על מחשב, ידה מושטת למסך המחשב, ראשה משוך לאחור, כמסרבת לראות את שמוצג במסך
שחר הדר
תוכן מקודם

במציאות הביטחונית שלנו, נוהגים הורים רבים משנה זהירות בכל הנוגע לאבטחת מוסדות החינוך של ילדיהם, כך קרה גם באחד מקיבוצי הצפון; הורים שילדיהם נמצאים בגן ילדים בקיבוץ, החליטו להקים משמרות אשר יאבטחו את הגן שגדרותיו פרוצות ודבר מוזר אירע: אחד מן ההורים בעת משמרתו, נתקל בשני גברים העובדים בסמך לגן, חוצים את הגדר ומתיישבים לאכול בשטח הגן. בנימוס פנה האב לאותם השניים וביקש שיעזבו את גן הילדים כיוון שאין לאיש שאינו הורה סיבה להיות בו.

גן ילדיםצילום: Bigstock

מה רבה הייתה הפתעתו של ההורה כשגילה כי עוד באותו היום, הופץ מכתב חריג בחומרתו  למאות רבות של אנשים חברי הקיבוץ, ההרחבה והישובים הסמוכים ובו התנצלות צינית ומושחזת אל מול אותם אלו ש"גורשו" שם הוצג אותו הורה כ"גזען שפל" אשר גירש בבושת פנים שני עובדים ערבים רק מפני שהם ערבים, תוך שהאדם המשמיץ  מתעלם מההפרה הבטיחותית החמורה בה שני גברים נכנסים לשטח גן ילדים מתוך כוונה לשהות בו ללא כל סיבה.

המכתב שהופץ לתיבות הדואר האלקטרוני של כל חברי היישוב הפך במהרה לנושא השיחה המדובר ביותר וגרר עשרות שיחות טלפון בין חברי הישוב וכמובן אל התובע. מיותר לציין כי ההשפלה העצומה הייתה כפולה ומכופלת כשמדובר ביישוב קהילתי בו כולם מכירים את כולם.

לשון הרע

מאזרח אחראי לאויב הציבור
למרבה הצער, לא הסתפק במכתב זה הנתבע, ושלח מספר ימים לאחר מכן ובתפוצה רחבה יותר מכתב נוסף בעל אופי דומה, הפעם מצא עצמו המכתב מגיע לידיהם של אנשים שאינם חברי הישוב כלל וביניהם גם מדריכים בתנועת השומר הצעיר. היקפי ומימדי תפוצת ההשפלה ודברי הבלע הגיעו עד כדי פעולה של חניכים בתנועת השומר הצעיר, בה השתתפה בתה של בת זוגו, למרבה הצער והכאב כשהנרטיב המופרך של גירוש על בסיס גזעני שימש כדוגמה בפעולה שנסובה סביב "שנאה וגזענות" ובעצם בפעולה עצמה הציגו את אותו מקרה ש"אב גירש ערבים", מבלי שהמדריכים ידעו שבתו החורגת של אותו "אב מגרש" נמצאת במקום."

עו"ד בן קרפל

לאחר שפנה התובע אל הנתבע בבקשה כי יפרסם התנצלות, לרבות באמצעות פנייה במכתב התראה מעו"ד, הוגשה השבוע תביעה באמצעות עו"ד בן קרפל העוסק בתחום לשון הרע, "נדמה שחוק לשון הרע נחקק בגין מקרים כאלה בדיוק", אומר עורך הדין קרפל. "הקלות הבלתי נסבלת בה במשיכת מקלדת אחת הופך אדם מאזרח אחראי לאויב הציבור וגזען רק כי בחר להציגו כך אדם אחר מהקהילה בה הוא מתגורר, היא אקט שהוא לא פחות ממעשה תקיפה, כאמור "חיים ומוות ביד הלשון" ולראיה שמו של מרשי נפגע בצורה חסרת תקדים בקרב הקהילה בה הוא חי וזו הסובבת את מקום מגוריו, כל זאת בשל הטרחה והטרדה הבלתי פוסקת להגן על שמו הטוב וכידוע עם פגיעה נפשית לעיתים קרובות מגיעים גם סממנים פיזיים אשר לצערי לא פסחו על מרשי".

עו"ד בן קרפל העוסק בתחום לשון הרע

בחזרה לזירה המשפטית>>>