זכויות רפואיות - שמורות לכולנו

זכויות רפואיות הן לא המלצה, הן המחוייבות של מוסדות המדינה כלפי כל אחד ואחת מאיתנו. לכן חשוב והכרחי לדעת מהן הזכויות המגיעות לנו על פי חוק - ידע זה עשוי להקל ולעיתים אף להציל חיים

נונה אדיר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נונה אדיר
תוכן מקודם

לצערנו, לא מעט אנשים חווים במהלך חייהם התמודדות עם מחלה או פציעה המשבשת חייהם ופוגעת בתיפקודם השוטף. אולם, על אף שכיחותם של מצבים אלה, מעט מאיתנו מודעים להטבות להן אנו זכאים בשל מצבינו החדש.

רב האנשים לא יודעים למי עליהם לפנות על מנת לממש את הזכויות המגיעות להם לפי חוק ולחלקנו גם אין את הכוח והיכולת לצלוח את מכשולי הבירוקרטיה הרבים והמייגעים.

צילום: Bigstock

אל תוותרו על הזכות לחיות חיים נורמטיבים

על מנת לקבל את מירב הזכויות הרפואיות המגיעות לכל אחד ואחת מאיתנו כתוצאה מפציעה או מחלה יש צורך בהיכרות מעמיקה עם כל הגופים הרלוונטיים ובקיאות בשלל החוקים והתקנות אשר מגדירים את תנאי הזכאות. אבנר הייזלר, מנכ״ל התקווה זכויות רפואיות, מרכז המתמחה בתחום מימוש זכויות מביטוח לאומי, מחברות ביטוח ומגופים נוספים מסביר: "כולנו משלמים מדי חודש, משך כל חיינו ביטוח לאומי, חלקינו אף משלמים סכומים גבוהים יותר בעבור ביטוחים פרטיים, מתוך רצון להבטיח את עתידנו ולדעת כי בשעה בה נזדקק לסיוע ולעזרה יהיה מי שידאג, יעזור ויאפשר לנו להמשיך ולחיות חיים ראויים ונורמטיביים. אולם בפועל הדברים לא תמיד מתנהלים באופן זה, ומתגלים לא מעט קשיים מיותרים. לצערי, לא כולם מודעים לזכויות המגיעות להם בהתאם לחוק ובפני אלה המודעים, ניצבת דרך פתלתלה ומייגעת, לכן העמדנו לרשות האנשים צוות מיומן ומקצועי שיכול ויודע להתמודד עם מכשולי הבירוקרטיה ומסוגל לסייע בקבלת מלוא הזכויות וההטבות המגיעים לכל אחד ואחת מאיתנו על פי חוק".

תאונות עבודה

נתוני הסטטיסטיקה, כפי שנמסרו על ידי משרד התמ”ת, מלמדים כי בכל יום מתרחשות כמאה שישים וארבע תאונות וכשישים אלף אנשים בשנה, בממוצע, נפגעים בתאונות עבודה ומאבדים את יכולתם להמשיך ולעבוד, לעתים לצמיתות. הביטוח הלאומי או חברות ביטוח פרטיות הם הגופים העיקריים המעניקים פיצוי כספי לנפגעי תאונות עבודה. ללא ליווי מקצועי אתם עלולים לגלות שאין לכם מספיק ידע וכלים על מנת לממש את הזכויות המגיעות לכם לפי החוק. 

נכות

אם אתם סובלים מנכות, החוק מאשר לכם זכויות והטבות רבות. לא כל הנכים ובעלי המוגבלויות מודעים לזכויות המגיעות להן וכמובן שלא כל ההטבות מתקבלות באופן אוטומטי. פעמים רבות יש להגיש תביעה מיוחדת לביטוח הלאומי או לכל גוף אחר כדי לקבל את המגיע על פי החוק. 

ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף האחראי למימוש זכויות חברתיות במדינת ישראל. באמצעות הקצבאות אותן משלם הביטוח הלאומי לזכאים, הוא מבטיח אמצעי מחייה וקיום לכל מי שאינו מצליח להתקיים בשל סיבות רבות כגון: מחלות, תאונות עבודה, נכות ועוד. "וודאי שבמצב עניינים תקין כל אחד ואחת מאיתנו, במקרה של פציעה או מחלה, היו מקבלים מיד את שהובטח להם ועליו שלמו כל חייהם, אולם במציאות בה אנו חיים, לא פעם אנשים הבוחרים לוותר על הכוונה, יעוץ ועזרה עשויים למצוא עצמם נותרים לבדם במערכה, כשהזכויות וההטבות המגיעות להם לפי חוק, לא יתממשו לעולם." מסכם הייזלר, מנכ״ל התקווה.

לסיכום

חשוב ואף הכרחי להתייעץ, להכיר ולדעת מהן הזכויות המגיעות לכם במקרה של תאונה או מחלה ובשום פנים ואופן לא לוותר על זכויות אלה העשויות להפוך את חייכם לנוחים וקלים הרבה יותר. מחובתיכם לוודא כי אתם מקבלים את כל המגיע לכם על פי חוק. 

בחזרה לזירה המשפטית>>>