תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כשלא הכל ורוד: הסכם בין זוגות חד מיניים

גם בקרב זוגות בקהילה הגאה עולה השאלה כיצד להתכונן למצב בו העתיד לא יהיה ורוד? האם לערוך הסכם ממון ואיך עושים זאת?

על פי הערכות חיים כיום בישראל כ-20,000 בני זוג חד מיניים המקיימים תא משפחתי. כ-98% מהזוגות הללו מנהלים חיי משפחה כידועים בציבור, ורק כ-2% נישאו בחו"ל בנישואים אזרחיים ורשמו את הקשר במרשם האוכלוסין. כעת, נשאלת השאלה, כיצד זוגות בקהילה הגאה יכולים להתכונן למצב בו העתיד לא יהיה ורוד? האם עליהם לערוך הסכם ממון, ואם כן, כיצד עושים זאת?

הסכם ממון הוא הסכם הנערך בין בני זוג ובמסגרתו ניתן לעגן שורה של היבטים משפטיים הקשורים בתא המשפחתי. החל מסוגיות כלכליות כמו הפרדה בנכסים מסוימים, דרך החלטות אודות הילדים (לרבות משמורת, הסדרי ראיה ומזונות), וכלה בהיבטים נוספים בהתאם לנסיבות המקרה.

איך עושים את זה?

היות שהסכם ממון הוא לא "חוזה רגיל" בין שותפים עסקיים, דיני המשפחה בישראל קובעים כי ההסכם חייב להיות מאושר על ידי ערכאה משפטית אשר תעניק לו תוקף של פסק דין. אולם, חוק יחסי ממון בין בני זוג, בנוסחו כיום, מחיל חובה זו רק על זוגות נשואים (או על זוגות לפני חתונה). כאשר מדובר בבני זוג ידועים בציבור, אישור ההסכם נעשה בדרכים משפטיות אחרות.

כאמור, מרבית בני הזוג החד מיניים בישראל חיים כידועים בציבור. אי לכך, זוגות חד מיניים אשר מעוניינים לערוך ביניהם הסכם אינם יכולים להביא את המסמך לאישורו של בית המשפט לענייני משפחה מכוח חוק יחסי ממון. עם זאת, הם יכולים לעשות כן מכוח חוק בית המשפט לענייני משפחה (מתוך הקביעה כי "בן משפחה" הוא גם "ידוע בציבור").

יתרונותיו של הסכם ממון

אישור הסכם ממון בין בני זוג חד מיניים, בדומה לאישור הסכם ממון בין בני זוג נשואים, הוא מהלך אשר טומן בחובו יתרונות רבים. כאשר בני הזוג מוגדרים כידועים בציבור "בלבד", הדברים נאמרים ביתר שאת.

במידה שההסכם נחתם בתחילת הקשר, שלא בעקבות מחשבות עתידיות על פרידה, מדובר במהלך משותף שאמנם סובל ממוניטין "לא רומנטי" אבל יכול בהחלט למנוע מחלוקות בעתיד. מחקרים שנערכו בנושא הצביעו על כך שהסכמי ממון הנחתמים בתחילת הקשר מסייעים להפחתת מתחים בין בני הזוג בנושאים "רגישים" העלולים לאתגר את חיי המשפחה. אם ההסכם נחתם במסגרת הליכי פרידה, חשיבותו באה לידי ביטוי בכך שהוא מוציא את המחלוקות העיקריות אל מחוץ לכותלי בית המשפט ומאפשר לבני הזוג לסיים את פרק החיים המשותף בהסכמה.

ברוך בן יצחק

עריכת הסכם ממון נהנית מיתרונות רבים על פני ניהול הליכי פרידה משפטיים, לא רק ברמה הפיננסית אלא גם ברמה הרגשית. בפרט אם מעורבים בקשר ילדים משותפים. ככל שהפרידה הזוגית תהיה מוסכמת, גדלים בהתאמה הסיכויים לכך שבני הזוג לשעבר יצליחו לנהל היטב את הקשר עם ילדיהם ביום שאחרי.

מדוע לאשר הסכם ממון בין בני זוג חד מיניים?

בניגוד לזוגות נשואים, זוגות חד מיניים שאינם נשואים לא מחויבים באישור הסכם ממון בפני בית המשפט. אולם, מומלץ שלא לוותר על אישור ההסכם בפני ערכאה משפטית. ראשית, הביקורת השיפוטית מאפשרת לוודא כי ההסכם הוא הוגן, ראוי ונעשה כאשר כל אחד מהצדדים מבין את השלכותיו ומשמעותיו. כמו כן, לאחר שההסכם מאושר בפני בית המשפט, כל שינוי בו צריך לעבור אף הוא דרך ערכאה משפטית. המסמך מקבל משנה תוקף ומתכתב במידה מסוימת עם המחויבות הרגשית המאפיינת את התא המשפחתי. מעבר לכך, הסכם ממון בין בני זוג חד מיניים מהווה צעד חשוב לפומביות הקשר ומעניק הכרה מצד מוסדות המדינה לגבי הטבות וזכויות ידועים בציבור.

עו"ד מיקי שיפמן, עוסק בדיני משפחה וגירושין, ניהל את פורום דיני משפחה באתר הפורומים המשפטיים.

בחזרה לזירה המשפטית>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#