פרוייקט מחיר למשתכן - אטרקציה למשקיעים

איש הנדל"ן, נפתלי בר נתן, לא מתלהב מפרוייקט מחיר למשתכן. "תשלום דמי השכירות לאורך חמש שנות ההמתנה לדירה יחסל את ההנחה שקיבלו הזוכים באזורים מסויימים", הוא אומר, "לעומת זאת מי שמלכתחילה לא התכוון לגור בדירה וימשיך לגור בשכירות, יעשה השקעה משתלמת"

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

פרוייקט מחיר למשתכן הוא אחת מיוזמות הדגל של שר האוצר, משה כחלון. השאלה היא האם הפרוייקט הזה באמת יביא בשורה לשוק הדיור ויתן מענה לזוגות הצעירים המשוועים לדירה. כדי לקבל תשובה מזווית רחבה יותר ולא רק דרך העיניים של משרד האוצר, פנינו לנפתלי בר נתן, אחד ממובילי הדור הצעיר של אנשי הנדל"ן בישראל והבעלים של משרד "תכלת השקעות נדל"ן", המתמחה בשיווק פרויקטים יזמיים והשקעות נדל"ן בארץ ובחו"ל.

פרוייקט מחיר למשתכן – אטרקציה למשקיעיםצילום: Dreamstime

בר נתן מתייחס לפרוייקט בתחושות מעורבות. "כפי שזה נראה, זכייה בהגרלה של פרוייקט מחיר למשתכן לא בהכרח משתלמת", הוא אומר, "אם נביא בחשבון את כל העלויות שמסביב, נוכל להגיע למסקנה שלפעמים רכישה של דירה מוכנה, או דירה על הנייר אחרי היתרים, תהיה זולה יותר ממחיר למשתכן. הקביעה הזו אינה גורפת, כי בהחלט יש אזורים שבהם ההנחה משמעותית ומשתלמת. לעומת זאת, יש אזורים שבהם ההנחה לא עולה על 300 אלף שקלים והצפי לקבלת הדירה הוא כחמש שנים. בהנחה שהזוכים יגורו בחמש השנים הללו בדירה שכורה, וישלמו כ-4,000 שקל בחודש דמי שכירות, הרי שחמש שנים משמעותן כ-240 אלף שקל. זה כמעט מחסל לגמרי את ההנחה שהם כביכול קיבלו".

אז מה החלופה?

"יש לבחון כל מקרה לגופו ובדוק את המספרים לפני שרצים לממש זכייה כאילו הייתה זכייה בלוטו. אם גובה ההנחה בניכוי ההוצאות לא כזה משמעותי, אז עדיפה בעיני קנייה של דירה מקבלן, אחרי היתרים. תהיה תקופת המתנה של שנה או שנתיים עד לקבלת המפתח אבל החיסכון בתשלומי שכר הדירה יהיה משמעותי. לעומת זאת, יוצא שהזוכים בהגרלה בעצם מקבלים הנחה שהיא כאילו הלוואה, שאותה הם מחזירים בתשלומי שכירות לאורך תקופת ההמתנה וכך יוצא שכרם בהפסדם".

אם כך, מה על הזוכים לעשות?

"התשובה תלויה בכוונתם של הזוכים – מי שאכן מתכוון לגור בדירה שבה זכה, כדאי שיבדוק את סך העלויות ויוודא שאכן ההנחה שהוא מקבל משתלמת. מי שמעוניין לרכוש את הדירה רק לצורך השקעה וממילא מתכוון להמשיך ולגור בשכירות במקום אחר, הרי שההשקעה בהחלט משתלמת. הנתונים מצביעים על כך שכ-60 אחוזים מהזוכים לא מקומיים ואין להם זיקה לאזור הזכייה. המשמעות היא ששר האוצר למעשה יצר כאן דור חדש של משקיעים, שאם הם חכמים מספיק לבחון נכון את המספרים, הם יתייחסו למחיר למשתכן כאל השקעה כדאית. יחד עם זאת, אין להתעלם מכך שיש מקומות שבהם ההנחה היא מספיק גבוהה ומשתלמת לרוכשים, כך שכדאי להם להמתין לדירה המיוחלת".