תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה יותר וירטואלי, המטבע או תמיכת המדינה?

בשנים האחרונות, חלה עלייה משמעותית בפעילות העסקית בה מעורבים מטבעות וירטואליים. מדינת ישראל מנסה לעשות סדר בשוק המטבעות הווירטואליים ששוטף אותה ואת העולם כולו. לכאורה, מגמה מבורכת- אך האם באמת כך הם פני הדברים?

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בשימוש במטבעות הביטקוין הידוע וגם במטבעות וירטואליים נוספים, כגון הלייטקוין Litecoin, האטרום Ethereum, וגם מטבעות ווירטואליים מקומיים, שנועדים לפתח את המסחר המקומי בתוך קהילות אזוריות או קהילות מוגדרות אחרות.

רו"ח אופיר אנג'ל
אלון סיגוי

רשויות המס בישראל הוציאו בתחילת השנה טיוטת חוזר מקצועית בשם "מיסוי פעילות במטבעות וירטואליים", בניסיון לבנות מדיניות ברורה ואחידה בתחום המתפתח. לזכות הרגולטור ייאמר, כי נראה שפרסום טיוטת החוזר בדבר המסחר במטבעות ווירטואליים, נועד לקרוא לציבור ובמיוחד למומחי המיסים ולשחקני השוק בתחום, לבוא ולהגיב להגדרות ולמונחים המופיעים במסמך,  וכן על מנת לעזור ולתת כלים למפקחי רשות המיסים, שנתקלים בתופעה של מסחר עסקי חדש זה, כהליך עסקי שהופך נפוץ יותר ויותר.

אולם עלינו להתבונן בתוכן המסמך בזהירות הראויה ולהבין במה דברים אמורים.

למשל, הקביעה כי המטבעות הווירטואליים לא יחשבו כ"מטבע" בהתאם לחוקי המס ובהתאם לחוקי הבנקאות בישראל, אלא יש להתייחס למטבעות הווירטואליים כאל "נכס" בהתאם לחוקי החשבונאות וחוקי המיסים בישראל.

קביעה זו לבדה, היא משמעותית במספר אופנים: החל משיעורי המס החלים, וגם לעניין אופן הצגתם של המטבעות בדו"חות הכספיים של חברות ועסקים, וכלה בהשפעה שלהן על היכולת לסחור ולבצע פעולות בצורה קלה ומהירה.

כך,אדם ובעל עסק שמבצע עסקה באמצעות מטבעות ווירטואליים, חייב לדווח על ביצוע העסקה תוך 30 יום מיום ביצועה, דיווח שבו יפרט את חישוב הרווח או ההפסד שנבע בעקבות ביצוע העסקה, ובהתאם לכך ישלם במידת הצורך מס רווח הון או לכל הפחות מקדמת מס בגין ביצוע העסקה.

הליך זה, למשל, של דיווח, יגרום בוודאי סרבול רב לכל מי שרוצה לבצע עסקאות במטבעות ווירטואליים כחלק ממהלך העסקים היום יומי הרגיל שלו. ברגע שמסרבלים את הדיווח, מגדילים את עלויות ההתעסקות של בעלי העסקים ושל רואי החשבון שלהם. הדבר עלול להוביל לחוסר כדאיות ולחוסר רצון של בעלי עסקים שומרי חוק להתעסק עם מטבעות ווירטואליים, ומכאן למנוע - או לכל הפחות לא לעודד - התפתחות עסקית שהולכת ומקבלת לאחרונה תאוצה ברחבי העולם.

דוגמה נוספת היא, ההוראות שפורסמו ושמתייחסות גם לבעלי עסקים שעיסוקם הוא "כרייה" של מטבעות חדשים או ניהול של מסחר במטבעות ווירטואליים. גם שם יש התייחסות מעניינת לגבי דרך פעילותם והדיווח עליהם לרשויות המס. אולם נראה כי אין לכך התייחסות מעמיקה. ייתכן והדבר נובע מכך שלרשויות המס עדיין חסר ניסיון פרקטי בהתמודדות עם עסקים אלה.

עוד נקודה חשובה להתייחסות, היא לעניין חוק המע"מ. במקרה זה,מתייחס החוזר שפורסם למטבעות ווירטואליים כאל נכסים בלתי מוחשיים. נכסים אלו הם בגדר "טובין", לעניין מחיר העסקה, מועד החיוב, החייב במס ושיעור המס. אדם או עסק המשתמשים במטבע וירטואלי לצורך רכישת נכס או קבלת שירות, יתייחסו לעסקה כאל עסקת חליפין, "ברטר". הפועל היוצא של הגדרת העסקה כעסקת חליפין, הוא שיש כללים מיוחדים לקביעת מחיר העסקה (ראה סעיף 10 לחוק מע"מ).

העסקה בעצם תפוצל לשני חלקים: הקונה ידווח על מכירת המטבעות לפי "שווי השוק" או "השווי ההוגן" של ערך המטבע ולאחר מכן ידווח על רכישת המוצר או השירות.

שוב, ניתן לראות כי גם ההליך מול מס הכנסה וגם ההליך מול מע"מ עלול ליצור סרבול רב בקרב בעלי עסקים שמעוניינים לפעול ולסחור בעזרת מטבעות ווירטואליים באופן שוטף ויום יומי.

אנו, מומחי המיסוי של חברת "טקספרטס", קוראים לרשויות המס ולמחוקק לבחון פתרונות גמישים יותר, על מנת לאפשר מסחר קל ונוח. וכן לבחון את ההבדל המהותי שיש בין מטבעות ווירטואליים בינלאומיים לבין מטבעות ווירטואליים מקומיים, שנועדו לעזור ולחזק את העסקים המקומיים בתוך מעגל חברתי קרוב.

אופיר אנג'ל הוא שותף מייסד בחברת "טקספרטס", מומחה במסוי בין-לאומי ופעילות עסקים באמצעים דיגיטאליים, וחבות מסוי וסוגיות מסחר של עסקים בענן.

בקרו אותנו בפייסבוק:

https://www.facebook.com/taxperts.ltd/?fref=ts

חברת "טקספרטס" ממנפת את הידע, הניסיון והיכולות שנצברו אצל השותפים החברים בה על מנת להעניק מגוון רחב מאוד של שירותים לחברות וליחידים, בסקטורים ובתחומי פעילות שונים. הייעוץ והליווי ניתנים עי יועצים מומחים, כל אחד בתחומו,  המקפידים על זמינות, ואמונים על הענקת שירות מקצועי, אמין ונגיש. אנחנו הראשונים שנותנים מעטפת מושלמת של כלל עולם המסוי במקום אחד, מאפשרים לגורמים רלוונטיים להירשם אצלנו ללא עלות והתחייבות ולקבל מאתנו יעוץ ראשוני ותנאים מועדפים לעבודה משותפת מול הלקוחות שלהם.

משרדנו מעניק ערך מוסף למשרדי רוח, עוד, עורכי פטנטים ויועצי מס, המעוניינים לחזק את שורותיהם ולקבל באופן שוטף וקבוע, יעוץ וליווי מקצועי ואמין בסוגיות מס מורכבות בארץ ובחול, פניה והפניית לקוחות לקבלת יעוץ וליווי מקצועי בסוגיות מס מורכבות בארץ ובחול.

כל הכתוב לעיל מוגש כמידע כללי, אינו  בא להחליף את הוראות החוק והתקנות ואינו בא להחליף ייעוץ משפטי. במקרה של אי התאמה עם הוראות החוק, הנאמר בחוק הוא הקובע. המסתמך על מידע זה עושה זאת באחריותו  ועל דעת עצמו בלבד.

כתבות שאולי פיספסתם

*#