תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זיוף רשומות רפואיות בתביעות רשלנות רפואית - מכשול או מקפצה?

לאחר שלושה ניתוחים כושלים נפלו שתלי החזה של התובעת באמצע המקלחת. הפלסטיקאי הגיש לבית המשפט תיק רפואי שפרטיו זויפו אבל נתקל בעו"ד שהוא עצמו רופא. סיפור שקרה באמת

תביעות רשלנות רפואית נגד רופאים ואנשי צוות רפואי הן מהמורכבות והארוכות שמתנהלות בבתי המשפט. הניזוק, בדרך כלל אדם חולה או במצב הדורש טיפול רפואי, הגיע בתום לב לרופאיו על מנת שירפאו אותו, וכתוצאה ממחדל לא סביר ורפואה כושלת נגרם לו לנזק גופני. במקרים החמורים יותר, כמו לידה שנוהלה ברשלנות, מדובר בתוצאות הרות גורל של יילוד נכה לצמיתות, ובמקרים קיצוניים אף במוות.

זיוף רשומות רפואיות בתביעות רשלנות רפואית
Dreamstime

מעבר לצורך להכיל את אובדן הבריאות החמור והנזק שנגרם ללקוח שלנו, עלינו, כעורכי דין שמנהלים תביעות אלה, להיות בקיאים בפן המהותי-ענייני של אותו תחום רפואי שבו התרחש הטיפול הרשלני.

לעיתים לא רחוקות, מתווסף לכל אלה גם ניסיון של המערכת הרפואית, שאותה אנחנו תובעים, להתגונן באמצעים לא כשרים ולא חוקיים, כולל זיוף תיקים רפואיים, על מנת להציג עובדות שלא התקיימו בפועל.

ד"ר דוד שרים, רופא ועורך דין, מתמחה בתביעות רשלנות רפואית

חשוב להבין כי בניגוד לתביעות אחרות, בתביעות רשלנות רפואית העובדות אמורות להיות מוכרעות על בסיס מה שמופיע בתיק הרפואי של התובע. במילים אחרות, בהתאם לחוק, על הרופאים והצוות לתעד את מהלך הטיפול הרפואי ואת שיקוליהם. לכן, לכאורה, העובדות צריכות להיות ברורות מהרישומים, ולבית המשפט נותר רק לבחון את אופן הפעלת שיקול הדעת של הרופאים.

למרבה הצער, זו אינה המציאות בשטח וברוב התביעות ברשלנות רפואית אנו מגלים תיקים רפואיים שמנוהלים בצורה לאקונית, שחסרים בהם הרבה פרטים ושלא תמיד כל העובדות מתועדות בהם. במקרים קיצוניים, אנו מגלים תיקים שפרטים רבים בהם זויפו.

אז איך מגלים זאת?

במקרה קיצוני אחד שאותו ניהלנו, נתבע מנתח פלסטי בגין נזק שגרם בניתוח להגדלת חזה של אישה צעירה. הניתוח הראשון לא הצליח ולכן אותו רופא החליט לנתח את המטופלת בחלוף כארבעה חודשים. חשוב לדעת כי כלל האצבע הרפואי קובע כי אין לחזור ולנתח באותו המקום לפחות במשך חצי שנה, כדי לתת לאזור להחלים. ואכן, הניתוח השני היה בבחינת הוספת חטא על פשע. התפרים לא החזיקו, נדרש ניתוח שלישי ובשלב מסוים אחריו, כאשר המטופלת התקלחה, השתלים פשוט נפלו ממקומם.

בשלב הגשת הראיות הגשנו לבית המשפט את התיק הרפואי, אותו אנו מקפידים לאסוף עוד לפני תחילת העבודה המשפטית. לאחר 30 יום הוגשו הראיות מטעם הרופא הנתבע, ויחד עימן הוגש תיק רפואי. אלא שהתיק שהוגש מטעם הרופא המנתח היה שונה לגמרי, ונוספו לו תאריכים ופסקאות, שלא היו קיימים בתיק שאנחנו קיבלנו מאותו מנתח עצמו. רק כדי לסבר את האוזן, הרעיון של הזיוף היה "לשתול" בתיק הרפואי מידע, שלפיו בעלה של המטופלת איים על הרופא ולכן הרופא נחפז לנתח ולא המתין.

בדיעבד, התברר  כי לא רק התובעת שלנו נפלה קורבן לנכלולי אותו רופא, וכי גם בתיקים אחרים בהם נתבע ברשלנות רפואית, חיפשנו ומצאנו זיופים.

צאו וחישבו מה קורה במקרים בהם עורכי דין מנהלים תביעות רשלנות רפואית ואינם מגלים כי רשומה רפואית רלוונטית זויפה, וזיכרו שלעיתים מדובר בתביעות גדולות של מיליוני שקלים.

מובן שכאשר עורך הדין של התובע מגלה את הזיוף, הדרך לנצח את התביעה קלה בהרבה, שכן השופט לא נותן אמון בשום דבר שיצא תחת ידי הרופא הנתבע.

אחת הבעיות העיקריות היא, שקיימת אוזלת יד ביחס למקרים כאלה מצד הרשויות: למשטרה אין כוח אדם מתאים לטפל בפרשיות מסוג זה, משרד הבריאות אינו אוהב, בלשון המעטה, לקבוע מסמרות, ובית משפט שבפניו נדונה תביעת רשלנות רפואית יכול, לכל היותר, לקבוע כי הוא לא נותן אמון בתיק הרפואי אבל לא יעניש את הרופא, כי זה לא בסמכותו כבית משפט אזרחי. ולכן נוצר מצב עניינים שבו איש הישר בעיניו יעשה.

לכן לנו לא נותר אלא לפרסם את העניין בתקשורת.

הכותב הוא ד"ר דוד שרים, רופא ועורך דין, מתמחה בתביעות רשלנות רפואית

כל הכתוב לעיל מוגש כמידע כללי, אינו  בא להחליף את הוראות החוק והתקנות ואינו בא להחליף ייעוץ משפטי. במקרה של אי התאמה עם הוראות החוק, הנאמר בחוק הוא הקובע. המסתמך על מידע זה עושה זאת באחריותו  ועל דעת עצמו בלבד.

כתבות שאולי פיספסתם

*#