עורכי הדין שחייבים להכיר 2016 עו"ד משה כאהן

"אף פעם אל תהיה בטוח שהניצחון מונח בכיסך. בית המשפט עלול להפתיע. תתאמץ באותה מידה גם אם התיק נראה על פניו כ"תיק בטוח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד משה כאהן
עו"ד משה כאהןצילום: צילום: יח״צ

ניהול והפקה: משפטיפ

עורך דין משה כאהן, עוסק בתחומי המשפט האזרחי-מסחרי ובליטיגציה מסחרית 

עו"ד משה כאהן הוסמך בשנת 1984 בישראל ובשנת - 1987 בארה"ב (מדינת ניו יורק). הוא התמחה והמשיך את עיסוקו במקצועו במשרדו של עוה״ד אלי זהר, אותו מכנה - ״עורך דין וג'נטלמן".

"מעו"ד זהר למדתי, בין היתר, לפעול בתקיפות וללא מורא בעת ייצוג צד במשפט ובה בעת לנהוג בכבוד כלפי הצד שכנגד״.

״אני אוהב את קרב המוחות הכרוך בניהול משפט, שכמוהו כמשחק שחמט. את ההפתעות ואת ההחלטות הטקטיות שיש לקבל בכל שלב משלבי המשפט״.

עו"ד משה כאהןצילום: צילום: יח"צ

עו״ד כאהן הוא המייסד והבעלים של 'משה כאהן, עורכי דין'. המשרד מלווה ומייצג חברות ואנשי עסקים בהליכים משפטיים בכל הערכאות ואף בהליכים חלופיים, לרבות בוררויות. כאהן מתמחה בייצוג צדדים במאבקי שליטה בחברות ובתביעות אזרחיות במגוון תחומים.

״אני אוהב את קרב המוחות הכרוך בניהול משפט, שכמוהו כמשחק שחמט, את ההפתעות ואת ההחלטות הטקטיות שיש לקבל בכל שלב משלבי המשפט", משתף עו"ד כאהן ומפתיע: "חרף שנות דור בהן אני עוסק במקצוע, עדיין מאמין בצדק".

לליטיגטורים בתחילת דרכם ממליץ עו"ד כאהן לקבוע מראש את האסטרטגיה לפיה יתנהל ההליך ולעולם לא לזלזל בבא הכוח מטעם הצד השני: "צא תמיד מנקודת הנחה שהוא אינו פחות חכם ומוכשר ממך. לעולם אל תהיה בטוח בניצחון, גם כשנדמה לך שזה מונח בכיסך, מאחר שבית המשפט עלול להפתיע. עשה את מלוא המאמצים, גם אם, על פניו, התיק נראה כ- "תיק בטוח". עצה נוספת שמשיא עו״ד כאהן: "אני מאמין ששיקולי אגו הם אויביו הגדולים ביותר של עורך-הדין. אל תרשה לאלה להשפיע על התנהלותך".

רבים מתלוננים על סחבת ומשך זמן ההליכים בתיקים אזרחיים. כשנשאל עו״ד כאהן לדעתו בענין זה הסביר: "לכל הליך שבתקנות סדר הדין האזרחי יש מטרה. כך, למשל: התנהלות נכונה בהליכים המקדמיים מקנה את היכולת לקבל ניירת ו/או מידע אשר ערכם לא יסולא בפז. לכן, לא מומלץ לוותר בקלות על הליכים אשר יש להם יעוד, רק על מנת לזרז את הדיון".

עוד מוסיף עו"ד כאהן: "לעתים זקוקים צדדים ניצים לזמן מה על מנת "להתבשל" ולהגיע להלך רוח שיאפשר להם להגיע לפשרה". 

עורך-הדין כאהן ממליץ על העת שלאחר הגשת תצהירי העדות הראשית מטעם כל מי שנדרש לעשות כן, ככזו בה חל העיתוי המושלם להגעה להסדר פשרה: "בדרך כלל, זוהי העת בה גלויות מלוא הראיות בקשר עם התיק, לרבות התצהירים הכוללים את הגרסה של כל עד הרלוונטי להכרעה בו. זהו השלב בו עורך הדין יכול להעריך באופן המדויק ביותר את הסיכויים והסיכונים שבתיק״, מסביר עו״ד כאהן.

בנושא אחר, משחרר עו"ד כאהן הצהרה מפתיעה: "אנשים אינם יודעים שלא מעט פעמים, בעת ניהול הליך בבית משפט, עשוי עורך הדין לזכות בתיק דווקא בזכות הצד שכנגד. זאת, כתוצאה ממידע ו/או ניירת אשר בטעות מכוונת או של יד המקרה, הגיעו לידיו, או באמצעות עד ש- ״מפטפט את עצמו לדעת" על דוכן העדים, בעת החקירה הנגדית.

עו"ד כאהן מזהיר כי על עדים פוטנציאלים להתייחס בזהירות למתן עדותם במשפט אזרחי ולא לנסות להעלות גרסה עובדתית לא נכונה עת ניצבים בדוכן העדים: ״היה ובחר שופט להתייחס בפסק דינו לעדות של אדם במשפט אזרחי ולקבוע כי היא בלתי אמינה - כי אז עלולה להיות לכך השלכה משמעותית על אמינותו של אותו אדם בעתיד, אם יהיה חלק מ-ו/או יידרש להעיד בהליכים משפטיים אחרים. לפיכך, על מי שעדותו נדרשת בעת הליך משפטי אזרחי מוטלת האחריות להתכונן לה ולהיזהר בדבריו".

בנימה אישית, בוחר עו״ד כאהן לחתום בפסוק מן המשנה, מסכת אבות, פרק א׳, משנה ח׳: "אל תעש עצמך כעורכי הדינים, וכשיהיו בעלי דינים עומדים לפניך יהיו עיניך כרשעים, וכשנפטרים מלפניך יהיו בעיניך כזכאין, כשקיבלו עליהם את הדין".

לחצו לחזרה לפרויקט "עורכי הדין שחייבים להכיר לשנת 2016"