עורכי הדין שחייבים להכיר 2016 עו"ד גיא קדם

"כמעט טוב זה לא מספיק טוב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד גיא קדם
עו"ד גיא קדםצילום: צילום: יוליה זובריצקי
עו"ד גיא קדםצילום: יוליה זובריצקי

ניהול והפקה: משפטיפ

עורך דין גיא קדם עוסק בתחומי הקניין הרוחני, דיני אינטרנט ואפליקציות, משפט מסחרי ועסקי, ליטיגציה מסחרית מורכבת ודיני מכרזים

עו"ד גיא קדם, מייסד ובעלים של 'גיא קדם, משרד עורכי-דין'. המשרד עוסק בתחומי הקניין הרוחני, דיני אינטרנט ואפליקציות, משפט מסחרי ועסקי, ליטיגציה מסחרית מורכבת ודיני מכרזים. מגזין הדירוג הבינלאומי "The Legal 500" בחר במשרדו כאחד המובילים בישראל בתחום הקניין הרוחני.

עו"ד קדם החל לעסוק בפרקטיקה משפטית עוד כשהיה סטודנט צעיר בשנה א' ללימודיו, בפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים; "כבר בתחילת תקופת הלימודים באוניברסיטה העדפתי לאייש משרה במשרד עורכי-דין מלמלצר בבתי קפה".

"בתחום בו בחרתי, נתקלים באנשים רבים שבטוחים שהם ישנו את העולם באמצעות ההמצאה שהמציאו ו/או רעיון שהגו. כל אחד מהם זוכה למלוא הכבוד לו הוא ראוי ותיקו - לטיפול היסודי ביותר. אין לדעת, אולי מארק צוקרברג או סטיב ג'ובס הבאים הגיעו למשרדי".

עו"ד גיא קדםצילום: צילום: יוליה זובריצקי

"לקראת סוף תקופת הלימודים, כשהייתי צריך לבחור מקום להתמחות בו, החלטתי להישאר במשרד שבו עבדתי כסטודנט משך שלוש שנים וחצי", מספר. "ויתרתי על הצעת התמחות באחד המשרדים הגדולים בארץ, מאחר שהעדפתי להתמחות במשרד בוטיק איכותי שיאפשר לי עבודה משפטית אמיתית. לא רציתי עבודת התמחות אפורה שתחייב שעות ארוכות. בדיעבד, גיליתי שאני "טוחן שעות" גם במשרד בוטיק", הוא צוחק.

מה שנצרב בתודעתו של עורך דין גיא קדם עוד מתקופת התמחותו, הוא הערך לפיו אין להסתפק ב- "בערך", וכי אין להתפשר על בינוניות; "למדתי שיש להפוך כל אבן ולדאוג שהלקוח יהיה "מכוסה" משפטית".

"עם הזמן גדל ושגשג המשרד בו התמחיתי, ונפלו בחלקי המזל וההזדמנות להתפתח ולצמוח יחד עמו ולעבור לעבוד בסניף הנוסף שיוסד בתל-אביב. לימים, התפצלו דרכי השותפים במשרד. אחד מהם הציע לי לחבור אליו כשותף במשרד חדש ואכן, הפכנו לשותפים למשך מספר שנים בהן שימשתי מנהל מחלקת הקניין הרוחני במשרד וליטיגטור בכיר. לפני שלוש שנים, פניתי לדרך עצמאית וייסדתי את משרדי".

עו"ד קדם למד משפטים בתקופה בה חברות תעשיית ההיי-טק הישראלית גילו את אקט האקזיטים הגדולים: "למדתי משפטים בסוף שנות התשעים של המאה שעברה, בשיאה של מה שכונה "בועת הדוט-קום" או "בועת ההיי-טק". כמי ששירת בצבא ביחידה 8200 -יחידת האיסוף המרכזית של אגף המודיעין, הגעתי לפקולטה למשפטים מסביבה מאוד טכנולוגית, ואך טבעי היה לחפש את הדרך לשלב בין תחום הטכנולוגיה ותחום המשפט".

השילוב של משפט וטכנולוגיה נראה נכון גם מבחינה כלכלית. עו"ד גיא קדם מציין, כי כבר אז הבין שהעיסוק בתחום עריכת הדין נעשה קשה יותר ויותר: "הכסף הגדול היה בתעשיית ההיי-טק, תחום הקניין הרוחני ודיני הטכנולוגיה הסתמנו ככאלה שיש בהם אתגר מקצועי ואפשרויות תעסוקה טובות יותר".

"עם הזמן, גיליתי שאפשר להתפרנס יפה מאוד גם מתחומי משפט אחרים, אך ללא ספק, מבחינת העניין האישי והאתגר המקצועי, הבחירה לעסוק בתחום הקניין הרוחני הייתה נכונה", הוא מוסיף.

התיק שהותיר בו את החותם הגדול ביותר כמשפטן צעיר וכעו"ד מתחיל היה ע"א 3559/02 מועדון מנויי טוטו זהב בע"מ נ' המועצה להסדר הימורים בספורט; "השקעתי בתיק שעות מרובות של מחקר משפטי ועבודה. התיק, בגלגגוליו המשפטיים, הגיע לפתחו של בית-המשפט העליון. בפסק דין ארוך שנכתב בידי השופטת בייניש, נקבעו בו הלכות חשובות בתחום סימני המסחר וחלקים ממנו מצוטטים בפסקי דין רבים".

"לצערי, ביום הדיון, עת נסעתי לביהמ"ש העליון בירושלים, התנגש ברכבי רכב אחר מאחור, דבר הגרם לעיכוב. הגעתי לדיון לקראת סופו ושמי לא נכלל בפרוטוקול״ מסביר עו"ד קדם בחצי חיוך ומוסיף: "מזל שבדיון נכח עורך דין אחר מטעם המשרד".

על השאלה מה הוא אוהב בתחום בו עוסק, השיב: "כל יום מוליד לקוחות וסיפורים חדשים. זהו תחום בו נתקלים באנשים רבים שבטוחים שהם אלה שישנו את העולם באמצעות ההמצאה שהמציאו ו/או רעיון שהגו. כל אחד מהם זוכה למלוא הכבוד לו הוא ראוי ותיקו - לטיפול היסודי ביותר. אין לדעת, אולי מארק צוקרברג או סטיב ג'ובס הבאים הגיעו למשרדי".

"לא פעם קולגות מקניטים אותי על העובדה שאני מתייחס ברצינות תהומית לכל תיק, כאילו היה "תיק המאה". הם טוענים שאין הצדקה כלכלית לזה, ייתכן והם צודקים, אך איני יודע ו/או רוצה לעבוד אחרת".

לחצו לחזרה לפרויקט "עורכי הדין שחייבים להכיר לשנת 2016"