שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד אלעד מאור
עו"ד אלעד מאורצילום: צילום: יח"צ

ניהול והפקה: משפטיפ

עורכי הדין אלעד ואתי מאור, עוסקים בפשיטות רגל, הוצאה לפועל והסדרי חוב

שנת 2015 תיזכר כאחת השנים המשמעותיות בחברה הישראלית, זו השנה שבה הושקה רפורמת חדלות פירעון ביוזמת שרת המשפטים, הגב׳ איילת שקד.

"במציאות הכלכלית הנוכחית, גדושת המשתנים, אנשים חרוצים וישרים נקלעים לא פעם לחובות, שאלמלא הרפורמה, לא היו יכולים להשתקם מהם לעולם", מסביר עורך-הדין אלעד מאור.

בכניסה למשרדם של עורכי-הדין אלעד ואתי מאור, מזהים מיד כי המשרד אינו משרד סטנדרטי המאפיין עורכי-דין העוסקים בפשיטות רגל וחייבים: "אולי מאחר ומדובר בעסק משפחתי, אנו בעלי רגישות גבוהה במיוחד למצוקתו של כל חייב. אנחנו רואים מה קיומם של חובות גורמים לחיי משפחה, ליחסים בין ההורים ולטיפול בילדים – ובמצוקה הזו אנו חייבים לטפל" אומר עו"ד אלעד מאור בזמן שאמו, השותפה הבכירה במשרד, עו"ד אתי מאור, מהנהנת בהסכמה.

המשרד, ששוכן בראשון לציון, עוסק אך ורק בייצוג חייבים ופועל מתוך הבנה שלא פעם מסתבכים בחובות אנשים שתום לב מאפיין את התנהלותם העסקית: "כמי שמאז ומעולם חלם להיות איש עסקים, מצאתי עצמי לא פעם מזדהה עם המצוקה האמיתית שיש ליזמים. המהירות שבה חורצים את דינם, גרמה לי לרצות להיאבק במנגנונים המסורבלים של המערכת הבנקאית אשר מערימה קשיים ומעמיסה ריביות על חייבים, עד שאלה, קורסים לתוך עצמם ומאבדים, לא פעם, צלם אנוש״.

עורכי-הדין אתי ואלעד מאור, מכנים את התיק ה- ״מכונן״ שלהם כתיק בעטיו נאלצו להיאבק בקשר עם שני ניצולי שואה בני- 77 שנרדפו על ידי ההוצאה לפועל מעל לשני עשורים: "עומדים לפנייך שני קשישים, עם מספר על הזרוע ומסבירים שהם פוחדים לענות לצלצול בדלת כדי שלא ייקחו להם רהיטים מהבית. בירור מהיר מצידנו העלה כי החוב המקורי שלהם עמד על אלפי שקלים בודדים ונבע ממצוקה אמיתית, אולם למרבה זוועתם, דרשו הרשויות מהשניים מעל 214,000 . הרגע שבו התבשרו הם כי קיבלו הפטר וכי יוכלו להמשיך את שארית חייהם ללא כל חשש מנושים, היה רגע בו לא נשארה ולו עין אחת יבשה במשרד", מספר עוה״ד מאור.

"הבעיה המרכזית של שיטת החיוב בהוצאה לפועל נוגעת לעניין ריבית הפיגורים, זו הריבית שחייב בהוצל"פ משלם כאשר הוא מאחר לבצע הוראת פסק-דין שנפסק כנגדו בביהמ"ש, או כשמאחר בתשלום חובו. מדובר ב״ריבית פיגורים״ גבוהה משמעותית מריבית רגילה ומשמשת למעשה רכיב עונשי שמטרתו, זירוז החייב לפרוע את חובו. כך למשל, חייב אדם חמשת אלפים ש"ח - ביהמ"ש יקבע, כי הזוכה יקבל 5,000 שקלים בריבית רגילה ומרגע שניתן פסק-הדין והחייב אינו משלם לזוכה, הופכת הריבית הרגילה ל״ריבית פיגורים״ ומשמעותה, חוב שיתפח למאות אלפי שקלים תוך שנים בודדות, תופעה בה יש להילחם בכל בכוח״, חותם עורך הדין מאור.

לחצו לחזרה לפרויקט "עורכי הדין שחייבים להכיר לשנת 2016"