עורכי הדין שחייבים להכיר 2016 עו"ד אייל שילון, עו"ד עמית צוקרשטיין

השילוב המפעים שבין טכנולוגיה חדשנית ועולם המשפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו״ד אייל שילון ועו"ד עמית צוקרשטיין
עו״ד אייל שילון ועו"ד עמית צוקרשטייןצילום: צילום: יח"צ
עו"ד שילון ועו"ד צוקרשטייןצילום: קרדיט- יח"צ

ניהול והפקה: משפטיפ

עו״ד אייל שילון ועו"ד עמית צוקרשטיין שותפים במשרד ״שילון צוקרשטיין ושות׳״, העוסק בפטנטים, סימני מסחר, מדגמים, זכויות מטפחים, זכויות יוצרים, דיני מחשבים ואינטרנט

עו"ד אייל שילון הוא גיטריסט, צלם חובב, טכנולוג בנשמתו ובשלן דגול, הוא מכור לקומדיות, למוסיקה, לטיולים ולחתולים. עו״ד צוקרשטיין הוא ספורטאי חובב, רס"ן במילואים בתפקיד מודיע נפגעים, תוכניתן ומנתח מערכות ומתנדב בטיפול בבעלי-חיים נטושים.

עו״ד צוקרשטיין החל את דרכו המקצועית בגיל צעיר וניהל חברת תוכנה עוד בטרם גיוסו לצבא: "במסגרת שירותי הצבאי עבדתי רבות עם התביעה הצבאית ובתי הדין הצבאיים, דבר אשר חשף אותי לעולם המשפט. כשסיימתי את שירותי הצבאי, הלא-קצר, החלטתי לשלב את המשיכה שלי לעולם המשפט עם הידע הטכנולוגי שלי ובכך מצאתי עצמי בעולם הפטנטים".

"ידע וניסיון בתכנון אנטנה פרבולית לא עוזר כשצריך לשכנע בוחן פטנטים שנוסח בקשת הפטנט ומהותה עומדים בדרישות הפסיקה בבית המשפט העליון בארה"ב, כאן נדרשת הבנה משפטית אמיתית״.

עו"ד שילון ועו"ד צוקרשטייןצילום: קרדיט- יח"צ

בדומה לו, גם עו"ד שילון הגיע לעולם המשפט מהעולם הטכנולוגי. טרם החל את לימודי המשפטים עבד בחברת טלקומיוניקציה גדולה, בה היה מעורב בטיפול בתשתיות תקשורת ומתקנים, הוכשר והוסמך כ-DBA ו-QA ועבד בפיתוח ובדיקת תוכנות בבתי תוכנה.

כשנתבקש עו"ד צוקרשטיין להגדיר תיק כ- ״מכונן״, בחר לספר על הפעם הראשונה בה נדרש לשכנע בוחן פטנטים, ממשרד הפטנטים האמריקאי, כי בקשה מסוימת ראויה לרישום. עד אז סבר, כמו רבים אחרים, כי העשייה בתחום הפטנטים היא טכנולוגית-הנדסית גרידא. המקרה האיר את עיניו והבהיר לו שתחום רישום הפטנטים הוא תחום משפטי טהור בו חשובה יכולת ניתוח אנליטי וחשיבה משפטית, הרבה יותר ממומחיות טכנית כזו או אחרת – "ידע וניסיון בתכנון אנטנה פרבולית לא עוזר כלל כשצריך לשכנע בוחן פטנטים שנוסח בקשת הפטנט ומהותה עומדים בדרישות הפסיקה בבית המשפט העליון בארה"ב, כאן נדרשת הבנה משפטית אמיתית״.

עו"ד אייל שילון בחר לספר על אחת הפעמים הראשונות בהן נדרש לתכנן בקשת רישום פטנטים מורכבת בכ- 20 מדינות, תוך ניהול תקציב הלקוח לשנה הקרובה, מניעת חריגות תקציביות ובמקביל, זירוז הבחינה תוך השענות על אמנות בינלאומיות וכפי שהוא מסביר: "עד מקרה זה, התכנון האסטרטגי של הליך רישום הפטנט הצטייר כהליך פרוצדוראלי בלבד. מקרה זה הביאני להבנה כי יש לשלב באופן קבוע חשיבה אסטרטגית ואנליטית כמו תכנון מקדים מורכב, שכן נדרש ידע מעמיק של החוק במדינות רבות בעולם במקביל - ושליטה בסעיפי האמנות הבילטרליות והבינלאומיות".

מקור אהבתו של עו״ד עמית צוקרשטיין לתחומו נעוץ בגיוון, בורסטיליות ובעניין הרב: ״אין ההמצאה האחת דומה לאחרת ואני למד ומופתע בכל מקרה מחדש". גם מקור אהבתו של עו״ד שילון לתחום טמון במוטיב ההפתעה, מאחר שמוצא עצמו נפעם, לעתים קרובות, מן השילוב שבין הטכנולוגיה החדשנית ביותר ובין עולם המשפט, מן האופן שבו מתאים את עצמו עולם המשפט, המאופיין ככזה הסובל, לעתים, מבעיות קיפאון ואיטיות, לאתגרים הצצים, חדשות לבקרים, עם ההתפתחות המטאורית של הטכנולוגיה וכיצד "בא לקראתם" בקצב מהיר יחסית, בעולם הקניין הרוחני.

מה שאהוב פחות על השניים היא מלחמת ההתשה הבלתי פוסקת המאפיינת את התחום, ודורשת להעמיד רבים על טעותם בקשר עם מידע מוטעה שצרכו באינטרנט משרלטנים המתיימרים להציג עצמם כמומחים בתחום הקניין הרוחני ורישום הפטנטים.

ובנימה אישית, חותם עו״ד צוקרשטיין: "מה שאפשרי לדמיין, יכול להיעשות״. ואילו עו״ד שילון מוסיף: "אני מאמין כי יש להביט תמיד קדימה, מעבר למכשולים ולהכות בברזל בעודו חם על מנת שלא תוחמצנה הזדמנויות עסקיות טובות״.

לחצו לחזרה לפרויקט "עורכי הדין שחייבים להכיר לשנת 2016"