עורכי הדין שחייבים להכיר 2016 עו"ד מעיין חיימוביץ'

״סוף מעשה במחשבה תחילה״

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד מעיין חיימוביץ'
עו"ד מעיין חיימוביץ'צילום: צילום: אלי מעייני ויונתן בורק

ניהול והפקה: משפטיפ

עורכת הדין מעיין חיימוביץ' עוסקת בתחום המשפט הפלילי: תיקי פשיעה חמורה, צווארון לבן ודיני נוער

בתחום הנחשב לגברי במובהק, בולטת במיוחד עו"ד מעיין חיימוביץ׳. היא נולדה וגדלה בעיר בת ים ובצעירותה התחנכה במערכת החינוך החרדי. במהלך שנות התיכון, עברה ללמוד במסגרת הדתית-לאומית. הערכים והסביבה בה גדלה הפכו אותה לאדם חזק ויסודי השואף להשפיע ולשנות סדרי עולם. במרוצת השנים הפכה עו״ד חיימוביץ׳ לאשת מקצוע מובילה העובדת עם שלל מגזרי החברה, ללא הבדלי דת, גזע או מין בעודה ניצבת, חזקה ובוטחת, מול אינספור אתגרים.

״מאז שהייתי ילדה, תחושת צדק והרצון לעזור לזולת, היו נר לרגליי, מספרת עו״ד חיימוביץ׳. המשפט: "בואו נשאל לדעתה של מעיין״ ליווה אותי כל חיי, עד כי נדמה היה שמדובר בשליחות של ממש. עם הזמן הבנתי שהשליחות האמיתית אליה אני מכוונת, היא כס השיפוט - אני מאמינה שבמקום כזה, אוכל להקנות צדק ושינו מהותי-חברתי אמיתי".

״מעטים האנשים שיכולים לקום בבוקר ולומר שהם אוהבים את עיסוקם. אני מודה כל בוקר לבורא עולם על כך שאני זוכה לאהוב את מה שאני עושה״.

עו"ד מעיין חיימוביץ'צילום: צילום: אלי מעייני ויונתן בורק

הראשונים לזהות את תשוקתה האדירה של חיימוביץ לעולם הפלילים היו עורכי הדין צבי אבנון ובנו גיא אבנון ממשרד צבי אבנון ושות'. "במשרדם, נחשפתי לכל סוגי המורכבות של תיקים פליליים, החל בפשיעה חמורה וכלה בתיקי צווארון לבן". לאחר מכן ורגע לפני שיצאה לעצמאות, עבדה אצל עו"ד אלון דוידוב שהתמקד בעבירות פשיעה וצווארון לבן ועליו היא מעידה כי "העבודה אצל אלון היתה שיעור ביסודיות ומצוינות".

״אם לא הייתי עורכת-דין ודאי הייתי שחקנית, שהרי חלק מהאומנות של עורך-דין פלילי היא היכולת להיות ורבלי ולהציג את הדברים ברוח חיה. אחת מתכונותיי הבולטות ביותר היא היכולת לזכור טקסטים ולהציגם כאילו היו לחלק ממני ובנוסף, ניחנתי ביכולת לאלתר, כל שישנו צורך". כמי שזקוקה ללא מעט "פלפל" בחיים, מודה עו"ד מעיין חיימוביץ' כי: ״אפשר בהחלט לומר שחיי במה היו עשויים להוות תחליף ראוי״.

חיי הסניגור הפלילי הם חיים דינמיים ועמוסי תהפוכות. הבוקר שלה מתחיל לרוב בבית המשפט או בבית המעצר: ״אני אוהבת את החיכוך עם התובעים, הלקוחות, המשפחות, אנשי השב"ס, השופטים והשוטרים, את הקצב ואת אופי העבודה המצריכה למשל ניתוח ראיה בתיק או ביקור בזירות הפשע - ביקורים שיכולים, לעתים, להניב תוצאות שלא היו מתקבלות מעיון בחומר הראיות ועשויות ליצור מפנה חד בתיק. השחרור המיוחל של לקוח, החיוך הרחב לו אני זוכה עקב העלאת טיעון מוצלח, כל אלה הן הסיבות שבזכותן אני מאושרת בבחירתי במקצוע״.

״מעטים האנשים שיכולים לקום בבוקר ולומר שהם אוהבים את עיסוקם. אני מודה כל בוקר לבורא עולם על כך שאני זוכה לאהוב את מה שאני עושה ולראייה, תיק אינוס לכאורה, של קטינה, שנסגר בחוסר אשמה; בחור צעיר מצא עצמו מאחורי סורג ובריח כשהוא מואשם באינוס קטינה בת 16 וחצי, בעוד הוא טוען שאינו יודע מאום. הבחור, ששימש נהג בחתונת בן דודו, פגש במלוות הכלה, בין השניים נרקמה מערכת יחסים ולאחר זמן קצר נפגשו ובילו את הלילה בבית מלון. למחרת, מצא עצמו מובל לתחנת המשטרה באישום של אינוס. אני נזעקתי לבית המשפט לדיון מעצר הימים. בביקור העצור, התברר כי הבחור כלל לא ידע שהיא קטינה מאחר שסיפרה לו שהיא בת 18 וחצי, עובדת בחנות בגדים ואף ביקשה ממנו להתקשר בבוקר ולהעיר אותה לעבודה. בנוסף סיפר כי מעולם לא קיימו יחסי מין והסיבה ששהה עימה בבית מלון הייתה מכיוון שסיפרה שיש בביתם אורחים ואין לה מקום לישון בו. בדיון מעצר הימים ביקשה המדינה הארכה ב- 8 ימים נוספים. אני בתגובה ביקשתי לחקור את הבחורה, לקחתי את הנייד שלה ובדקתי הודעותיה. בנוסף, ביקשתי שיערכו לה "בדיקת חיים" (בדיקה לגילוי ממצאי אונס) ויעמתו בינה לבין מרשי. השופטת נתנה הסכמתה והורתה על ביצוע הבדיקה והעימות. לאחר שסירבה הקטינה לביצוע הבדיקה, הוכנסו השניים לעימות. נוכחותי בתחנת המשטרה הובילה לכך שביקשתי מן החוקר לקבל מהקטינה את מספר הנייד של אחיה ולהסביר לה שעליו להתייצב לחקירה, מה שגרם לכך שמרשי והקטינה המתינו לבדם בחדר בעודם "ממתינים לחוקר". לשמחתי, נענה החוקר לבקשותיי. לאחר מספר דקות ״נשברה״ הקטינה, פרצה בבכי והודתה שסיפרה לאחיה שנאנסה מאחר ולדבריה אחיה "רצה להרוג אותה", כשפתח בפניה את דלת הבית כששבה בבוקר. היא הסבירה שאחיה היה הורג אותו לו ידע שבילתה לילה עם גבר זר ללא רשותו. מרשי שוחרר באותו הערב ולימים, נסגר התיק מפאת חוסר אשמה". 

לחצו לחזרה לפרויקט "עורכי הדין שחייבים להכיר לשנת 2016"