עורכי הדין שחייבים להכיר 2016 עו"ד ארז אבוהב

"מגן ולא יראה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד ארז אבוהב
עו"ד ארז אבוהבצילום: קרדיט- אלי מעייני ויונתן בורק
עו"ד ארז אבוהבצילום: קרדיט- אלי מעייני ויונתן בורק

ניהול והפקה: משפטיפ

עו"ד פלילי ארז אבוהב, תיקי פשיעה חמורה המסומנים בפרופיל גבוה

בעודו משמש כאיש שרותי הבטחון הכלליים, מצא עצמו עו"ד ארז אבוהב מרותק לתכניו של קורס רפואה משפטית והבין כי מצא את ייעודו. כיום, בעודו מטפל בתיקי פשיעה חמורה, מהווה אותו הקורס את הבסיס להתמחותו הייחודית בתחום הראיות המדעיות והפורנזיקה.

בתחילת דרכו היה עו"ד אבוהב שכיר במשרדו של עו"ד גיל דחוח (אשר עבד שנים רבות עם ששי גז) ובו התמחה שנתיים: "עו״ד דחוח ידוע כפרפקציוניסט, אסטרטג וטקטיקן ובזכות הקרבה היום-יומית אליו, סיגלתי לעצמי התנהלות של ירידה לפרטי פרטים, הקפדה על דיוק ומחשבה עמוקה טרם נקיטה בכל פעולה".

עו״ד אבוהב עוסק בעיקר בתיקי פשיעה חמורה - תיקים של ארגוני פשיעה המסומנים בפרופיל גבוה. "יש לי מיומנות ספציפית בעבודת מומחי המז"פ והרפואה המשפטית".

עו"ד ארז אבוהבצילום: קרדיט- אלי מעייני ויונתן בורק

"לא פעם אני מרגיש שהמקצוע "שאב" אותי אליו. ללימודי משפטים הגעתי ממש במקרה, אגב שירותי בשב"כ. מקצוע המשפטים לא עניין אותי במיוחד. במהלך השנה השנייה ללימודים ובמסגרת קורס רפואה משפטית ומשפטים חוזרים, פגשתי את ד"ר חן קוגל (כיום, מנהל המכון לרפואה משפטית). כסטודנט, נגעתי בתיקי משפטים והחלטתי שאהיה אך ורק עורך-דין פלילי. לו הייתי בוחר בנתיב חיים אחר, אני מניח שהייתי ממשיך באיוש משרות מבצעיות שונות בשב"כ או במערכת הביטחון".

לאחר הסמכתו כעורך-דין, עבד מספר שנים במשרדו של עו"ד מנחם רובינשטיין. "מנחם הוא שועל וותיק, אין תיק פלילי בישראל שלא עבר תחת ידו. הוא ליטיגטור בחסד עליון והשהייה במחיצתו בעת הדיונים השרישה בי את יסודות הליטיגציה".

מזה מספר שנים עוסק עו״ד אבוהב בעיקר בתיקי פשיעה חמורה - תיקים של ארגוני פשיעה המסומנים בפרופיל גבוה: "יש לי מיומנות ספציפית בעבודת מומחי המז"פ והרפואה המשפטית. הייתה לי הזכות לייצג בתיק רצח כפול ענק שהתנהל משך 5 שנים וכל הראיות בו היו אך ורק מתחום המז"פ, כך שהיה לתיק פורנזי קלאסי.
המדינה נתנה לנו את המנדט ואת האפשרות לשכור את שירותיהם של טובי המומחים הפורנזיים בישראל ולהכיר מבפנים את המעבדות ואת שיטות העבודה המקובלות והאפשריות בעולם בתחום הד.נ.א, כתמי הדם, טביעות האצבע ומעבדות החבלה". מסביר עו״ד אבוהב
, ״לצערנו, מעטים עורכי-הדין בישראל, שיש להם את הידע המקצועי הנדרש בתחום ראיות מדעיות. חקירה נגדית יסודית וטובה של מומחה מעבדה יכולה למוטט תיק פלילי המבוסס על ראיות מדעיות. לדוגמא, תיק זדורוב ושלל תהפוכותיו, או תיק או גי סימפסון בארה"ב".

"נושא זה גם קרוב לליבי מאחר שאני משרת ביחידת מילואים לאיתור נעדרים. זוהי יחידת מילואים קטנה מאוד שמוכשרת ומאומנת לפתור תעלומות ולפענח תיקי נעדרים. היחידה עובדת בשיתוף פעולה עם מעבדות המז"פ והמכון לרפואה משפטית. חלק גדול מן המשרתים ביחידה הם עורכי-דין, חוקרי משטרה ושופטים".

"אני נהנה מהעבודה שלי ומתאהב במקצוע בכל יום מחדש״ מסכם עו״ד אבוהב ומוסיף כי המוטו עליו התחנך בשב״כ הוא "מגן ולא יראה" מוטו שמלווה אותו בכל תיק ותיק. "בתחום כמו שלי, חשוב להיות חד, בוטה ואגרסיבי, אך באותה העת לשמור על צלם אנוש ודרך ארץ ולהבין כי זוהי אינה סתירה".

לחצו לחזרה לפרויקט "עורכי הדין שחייבים להכיר לשנת 2016"