מתכוננים לבחירות המוניציפליות – כל השינויים בחוק

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

בעוד שנה, ב-30.10.2018, יתקיימו בחירות בכל הרשויות המקומיות והתושבים יבחרו את ראש הרשות ואת חברי המועצה לחמש השנים הבאות. המשמעות היא, שבשנה הקרובה תתרחש פעילות פוליטית ניכרת ברשויות המקומיות. מועמדים לכהונה כראשי רשויות והמועמדים לחברות במועצה יופיעו, וכל מועמד ינסה להעצים את כוחו הפוליטי לקראת יום הבחירות.

לדברי עו"ד אורי הברמן, שותף במשרד שרקון, בן-עמי, אשר & נאמן קינן ושות', מאז הבחירות הקודמות שהתקיימו ב-2013, חלו כמה שינויי חשובים בחוק, העתידים לשנות את פני הבחירות ברשויות המקומיות.

יום הבחירות - יום שבתון: כידוע, יום הבחירות לכנסת הוא יום שבתון. עד לאחרונה, בשונה מהבחירות לכנסת, הבחירות לרשויות המקומיות לא "זכו" ליום שבתון ולעיתים יום הבחירות כמעט ונשכח מעיני הציבור. זוהי הסיבה העיקרית לכך שבדרך כלל אחוזי ההצבעה בבחירות לרשויות המקומיות נמוכים מאוד ביחס לבחירות לכנסת.

בעקבות תיקון לחוק שנערך בשנת 2014, יום הבחירות לרשויות המקומיות יהיה מעתה יום שבתון, כאשר המסר מאחורי התיקון הוא שהבחירות לשלטון המקומי הן חשובות לא פחות מהבחירות לכנסת. השלטון המקומי מעצב את צורת חיי התושבים, את איכות חייהם ואת איכות החינוך של ילדיהם, ודברים אלה חשובים ביותר בחיי היומיום. הציפייה היא, שהשינוי בחוק יביא להעלאה משמעותית באחוז ההצבעה בבחירות.

השלכה נוספת של יום השבתון וההגדלה הצפויה בעקבותיו באחוזי ההצבעה בקרב כלל התושבים, הוא קיטון כוחם היחסי של "קבוצות אינטרסים", שבאופן מסורתי מגיעות לקלפי באחוזים גבוהים יותר משאר הציבור. למשל, הגדלת אחוז הצבעה צפוי להביא לקיטון בכוח הפוליטי של רשימות חרדיות בערים מעורבות. תרומה נוספת של התיקון היא שמועמדים שעד עכשיו היו צריכים להשקיע משאבים רבים באיתור תומכים בודדים והמרצתם לקלפי, יוכלו עכשיו להרשות לעצמם לנתב את משאביהם לפנייה לציבור הכללי ולדבר על סוגיות אשר חשובות לתושבי העיר כולם.

עידוד להשתתפות נשים בפוליטיקה המקומית - התיקון נוסף לחוק קובע, שרשימה ששליש מנבחריה הן נשים, תזכה לתוספת מימון של 15%. תיקון זה נועד לעודד שיבוץ נשים ברשימות. לטעמי, זהו תיקון מבורך ויש לקוות שבעקבותיו נראה יותר נשים במועצות הערים לאחר בחירות 2018 .

הצבעת אסירים ומאושפזים - עד עכשיו, התאפשרה הצבעה של אסירים בבתי הכלא ומאושפזים בבתי החולים רק בבחירות לכנסת. מאוכלוסיה זו נמנע בעבר להצביע בבחירות לרשויות המקומיות. מדובר בעיוות היסטורי, אשר ראה בבחירות המקומיות כנחותות ביחס לבחירות לכנסת. העיוות הזה תוקן והחל מבחירות 2018 יוכלו אסירים ומאושפזים להצביע. מספר המאושפזים והאסירים הוא לא גדול ולכן לא מדובר בשינוי בעל השלכות פוליטיות משמעותיות, אך השינוי חשוב בכל זאת בשל תרומתו למימוש זכויות שיוויוני.

מימון בחירות לראש ראשות - המימון הממלכתי הוא מקור המימון העיקרי של הבחירות, גם בבחירות לרשויות מקומיות. עד עכשיו, גובה המימון לרשימה נקבע לפי תוצאות הבחירות למועצת הרשות, ולפי קריטריון זה בלבד. לא הייתה כל תוספת מימון בחירות לרשימה שמציבה גם מועמד לראשות העיר או שהוא כבר נבחר לרשות העיר. נושא זה תוקן, והחל מהבחירות הקרובות רשימה שמועמדה ייבחר לראש הרשות תהיה זכאית לקבל תוספת מימון של עד 9.5% (על פי נוסחת חישוב) כאשר גם מועמד שלא זכה בבחירות יזכה את רשימתו לתוספת מימון חלקית.

שינויים אלה משקפים את ניסיון המחוקק להגביר את ההשתתפות הציבורית בדמוקרטיה המקומית ולקדם שוויון זכות במגרש הפוליטי המקומי. כל שנותר לנו הוא להיות מעורבים, לעקוב ולהצביע.