הצורך בצוואה גם בגיל צעיר

נהוג לחשוב שעריכת צוואות היא פעולה השמורה רק לאנשים בגיל השלישי, אולם חשוב להיות מודעים לכך שישנם הרבה מקרים וסיבות שחשוב מאוד לערוך צוואה גם בגיל צעיר יחסית. לעתים, ישנם מקרים שצוואה בגיל צעיר חשובה יותר מאשר בגיל מבוגר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לדברי עורכי הדין אלון פלס, רמי פרגן וגל אראל ממשרד פרגן - פלס ושות', המתמחה בין היתר בדיני ירושה זוג צעיר עם ילדים קטינים שלא יערוך צוואה, יאלץ את בני משפחתו הנותרים להתמודד עם השאלה מי ימונה כאפוטרופוס לילדיהם, כאשר במקרים קיצוניים בית המשפט אף ייאלץ למנות אדם זר לתפקיד. סוגיית מימון הטיפול בעייתית בפני עצמה, שכן הרכוש שיירשו ילדיהם ניתן למימוש רק בהתאם להוראות בית המשפט - דבר המסרבל ומקשה מאוד על מלאכת הטיפול בילדים.

במצב שבו אדם אינו מותיר אחריו צוואה, עלולות להתעורר שורה של בעיות:

אלון פלס
אלון פלס

א. סכסוכים בין היורשים בשאלת אופן חלוקת הרכוש.

ב. נפטר השאיר אחריו ילדים וכן בן זוג ידוע בציבור, אשר אינו ההורה לילדים . במצב זה, בן הזוג זכאי על פי החוק לרשת את מחצית העיזבון והילדים ייאלצו להסתפק במחצית השנייה ולחלוק אותה ביניהם.

ג. כשהנפטר משאיר אחריו ילדים קטינים - עולות שתי סוגיות מרכזיות שדורשות התייחסות מתאימה:

(1) אופן הוצאת הכספים מהעיזבון עבור גידול הילדים, ללא צורך בהגשת בקשות פרטניות לגידול הילדים לכל הוצאה נדרשת.

(2) ילדים אלו זכאים לקבל את חלקם בעיזבון בגיל 18. האם זה הגיל המתאים להתמודד עם ניהול הון? האם לא הייתם רוצים שילדיכם ינהלו את ההון כאשר הם בוגרים יותר ואחראיים יותר להתמודד עם כסף גדול?.

ד. במקרה שהרכוש נרשם על שם הילדים הקטינים, אין לממשו אלא באישור בית משפט וגם התמורות מהמימוש מועברות לחשבון ספציפי, אשר אין לבצע בו פעולות אלא באישור בית המשפט.

ה. אחד הילדים היורשים שהפך לבעליו של חלק מהנכס המשותף של הנפטר, מעוניין בחלקו בעיזבון למרות שבן/בת הזוג של הנפטר ממשיכים לגור בנכס המשותף.

דוגמאות אלה הן בודדות מיני רבות וממחישות את החשיבות שבעריכת צוואה בגיל צעיר. קיימות כמובן סוגיות רבות נוספות, שחובה לבחון אותן בהתאם למאפייניו ולצרכיו של כל תא משפחתי, בהתאם למרקם הספציפי המאפיין אותו בהקשר להסדרי הירושה הרצויים.

מכל מקום, וכמסקנה מתבקשת, צוואה היא הכרחית גם בגיל צעיר, ללא קשר לשאלת גובה הרכוש, שכן אם לא קיימת צוואה, יחולו הוראות החוק לגבי היורשים על פי דין, ואלה, במקרים רבים, אינן מגשימות את רצונו של הנפטר.