תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חובת הדיווח המקוון לרשויות המס על עסקאות נדל"ן – כל מה שצריך לדעת

ב-15.10.17 פורסמו תקנות מיסוי מקרקעין, הקובעות כי החל מ-1 בדצמבר 2017 יש חובת דיווח מקוון בלבד במקום טופס המש"ח (טופס הצהרה על מכירה ורכישה של נכס מקרקעין) הידני שהיה נהוג עד כה. התקנות החדשות יחולו על כלמי שחייב על פי חוק להגיש הצהרה על רכישה או מכירת זכויות בנכס.

עו"ד אפרת ידידיה, העומדת בראש משרד י.ד שחור המתמחה במקרקעין אשר הרצתה על כך ביום עיון  בנושא מס שבח מטעם לשכת עוה"ד במחוז הצפון, הרחיבה בעניין .לדבריה, לכלל הזה קיימים מספר חריגים:

- עו"ד מייצג אשר ביום פרסום התקנות מלאו לו  66 ומעלה.

- אדם שאינו מיוצג והוכח, לדעת מנהל מס שבח, כי אינו יכול להגיע למשרדי מס שבח בשל בעיות פיזיות, או מפאת שהות בחו"ל.

- מי שאינו יכול להגיש דיווח באמצעות המערכת המקוונת המוצבת במשרדי הרשות, או אם    מנהל מס שבח  סבור כי מסיבות טכנולוגיות קיימת אי תקינות במערכת.

יד מקלידה על מחשבון
Dreamstime

אם עד היום עו"ד היו מחתימים לקוחות על גבי טופס המש"ח  ואותו היו מגישים לרשויות המס, הרי שבקרוב מאוד הם יאלצו להדפיס טופס חדש מקוצר, ורק עליו להחתים את הלקוח.  את טופס המש"ח  הם ימלאו באמצעות התוכנה את   שאר המסמכים הנלווים יצטרכו עוה"ד לסרוק ולצרף לדו"ח המקוון.. למרות שכיום קיימות בשוק מערכות רבות המאפשרות חישובי שומה עצמית, כגון: ביטקס, שומה עצמית, מת״י וכו', הרי שרק תחשיב שנערך ביישום האינטרנטי שבאתר רשות המיסים, יאפשר שליחה של הטופס ללא סריקתו .

הרציונל העומד מאחורי רעיון הדיווח המקוון, הוא לחסוך לפקידי מס שבח זמן יקר בהקלדת הנתונים מחד ולהנגיש את הקשר בין הרשות לחייב בדיווח או לעו״ד המייצג אותו, מאידך.
לדעת עו"ד ידידיה  , מן הראוי, שרשויות המס ישקלו העברת תחשיבי שומות עצמיות באופן אוטומטי בדיווח מקוון, גם מכוח יישומים אחרים מלבד זה המצוי באתר הרשות, ויקלו בכך על החייבים, על עורכי הדין  המייצגים ועל פקידי הרשות.

עו"ד אפרת ידידיה
עדי זלק וינר

נתוני רשויות המס מראים כי נכון להיום רק 15-20% מהדיווחים נשלחים באופן מקוון, ולמרות זאת המערכת הממוחשבת קורסת ומושבתת לא פעם בשל עומס דיווחים או לעיתים פשוט מתנתקת תוך כדי הדיווח המקוון. יתרה מזאת, גם כשהמערכת תקינה, לעיתים מסמכים שנסרקים יחד עם השומות נעלמים מעיני פקידי הרשות. כמו כן, יכולת הסריקה של המסמכים הנלווים לדיווח ירודה מאוד (תלוי בגודלם), ומסמכים רבים נסרקים ברזולוציה נמוכה, שאינה מאפשרת לפקידי הרשות קריאה ברורה.

השאלה היא, האם המערכת תשרוד כאשר הרוב המכריע של הדיווחים יהיו מקוונים, עם כניסת התקנות לתוקף בקרוב? ימים יגידו ..

עו"ד ידידיה הוסיפה  כמה הבהרות בקשר לדיווח המקוון:

1. עדיין לא ניתן כיום להגיש באופן מקוון בקשות לתיקון שומה לפי סעיף 85 והשגות לפי סעיף 87 לחוק.

2. ניתן להדפיס שוברי תשלום, אך עדיין לא ניתן להדפיס שוברים לתשלום מקדמה.

3. כיום ניתן להזין במערכת רק מספרי ת.ז או ח.פ. מי שאין בידו ת.ז. יכול לפנות למשרד הראשי להנפקת מספר ״רביעיה״ או ״שישיה״ ועמו להגיש את הדיווח. במקרה כזה קיימת הוראה פנימית במשרדי רשות המיסים לפיה הנפקת אישורים להעברה בטאבו תיעשה לפי מספר דרכון ולא לפי מספר "רביעיה" או "שישיה", וזאת על מנת למנוע סיבוכים ברישומים בעתיד.

4. מי שמחזיק בת.ז. ישראלית, מחויב להצהיר עמה. מי שבעבר החזיק ת.ז., עדיף שיציין זאת כהערה בפני הרשות.

כתבות שאולי פיספסתם

*#