תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

היזהרו מביקורות פתע של פקחי משרד העבודה

בשנים האחרונות עורך משרד העבודה והרווחה ביקורות פתע במושבים ובקיבוצים על מנת לוודא, כי הם ממלאים אחר הוראות דיני העבודה בכל הקשור להעסקת עובדים והפרשה לפנסיה, כמחויב על פי הדין.

פקיד ביקורת כותב דוחות
Dreamstime

במסגרת ביקורי הפתע, הפקחים מבקשים לקבל העתקים מכל המסמכים הנוגעים להעסקת העובדים, כאשר מפקח עבודה בכיר רשאי להטיל על מעסיק עיצומים כספיים או התראות מנהליות, העלולים להגיע עד למאות אלפי שקלים, אם יתברר שהמעסיק לא פעל על פי דיני העבודה.

רק לאחרונה, למשל, ערך משרד העבודה ביקורת פתע באחד המושבים המיוצגים על ידנו, ומצא כי המושב לא הפריש הפרשות לקרן פנסיה עבור שלושה עובדים זרים בחקלאות בגין חודש אחד.

המושב הציג למפקח מסמכים לפיהם הוא משלם לעובדים זרים פיצוי בגין פנסיה עם סיום העסקתם ואף פעל בהתאם לדרישת המפקח ומיד לאחר סיום הביקורת פתח חשבון בנק ייעודי לתשלום עבור הפנסיה והפריש עבורם רטרואקטיבית את הסכומים הנדרשים.

יחד עם זאת, המפקח שלח למושב התראה מנהלית לתשלום קנס בגובה של עשרות אלפי שקלים במקום סכום מקורי שעמד על למעלה מ-100 אלף שקל בגין אי ביצוע ההפרשות לפנסיה

המושב, באמצעות משרדנו, הגיש בקשה לביטול ההתראה המנהלית, תוך שאנו מוכיחים את המצב הבעייתי של ביטוח העובדים הזרים ומצביעים על כך שאין בישראל קרן פנסיה המסכימה לבטח עובדים זרים בענף החקלאות. בנוסף, טענו שלא קיים פתרון בחוק עבור עובדים זרים בחקלאות והוכחנו שהאגודה דאגה לשלם לעובדים הזרים פיצוי בגין אי הפרשה לפנסיה עם סיום העסקתם, ואף פתחה לאחר עריכת הביקורת, בהתאם לדרישת משרד העבודה, חשבון בנק להעברת כספי הפנסיה. זאת על אף העובדה שאין הוראה המחייבת אותה לפעול כך.

בסופו של דבר, משרד העבודה ביטל את ההתראה המנהלית, והמושב לא נדרש לשלם סכום כסף כלשהו

לכן, אני ממליצה לכל מעסיק, אשר מקבל התראה מנהלית, לבדוק האם היא מוצדקת והאם קיימים טיעונים המצדיקים את ביטולה ולא לוותר.

הכותבת היא מנהלת תחום דיני העבודה במשרד עורכי הדין חגי שבתאי, שפירא, המתמחה באגודות שיתופיות

כתבות שאולי פיספסתם

*#