דיני משפחה חובקי עולם

מתברר שגם אם חותמים על הסכם ממון טרום נישואין כאן בישראל, לא בטוח שהוא יגן עליכם במקרה של גירושין אם תגורו במדינה אחרת. עו"ד דפנה זיס, המתמחה בדיני משפחה בינלאומיים, מסבירה כיצד ניתן לאבד נכסים רבים אם לא דואגים להסדיר את ענייני הממון בכל המדינות הרלוונטיות לבני הזוג

תוכן מקודם | גליה היפש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם | גליה היפש
תוכן שיווקי

אשר מדובר במשפט אזרחי-מסחרי, לכמעט כולם ברור שיש לערוך חוזים בינלאומיים לפי דיני החוזים הרלוונטיים באותן מדינות בהן אמורות להתבצע העסקאות. אך כשמדובר בדיני משפחה? לא ממש. הגלובליזציה המתרחבת והקלות היחסית שבה אנשים חיים ועובדים במדינות שונות במקביל, עושים רלוקיישן ומהגרים ממקום למקום – משנות את התמונה גם בדיני משפחה.

קחו לדוגמא אזרח ישראלי בעל ממון רב, עם נכסים במספר מדינות, שטרום נישואיו הכין הסכם לחלוקת ממון במקרה של גירושין. את ההסכם הכין עבורו משרד גדול ובעל שם המתמחה בדיני משפחה. אשתו הייתה אזרחית מדינה אחרת, והסכם הממון ביניהם נועד להגן על רכושו. לימים, התגוררו בני הזוג בארץ מולדתה של האישה. כאשר היחסים ביניהם עלו על שרטון, היא הגישה שם תביעת גירושין נגדו. התברר אז לאותו אזרח המום שבאותה מדינה לא מכירים כלל בהסכמי ממון טרום נישואין. למרות שהיה לו הסכם ממון נהדר המאושר על ידי בית משפט ישראלי, הוא בכלל לא הוכר באותה מדינה ואותו אזרח מצא את עצמו חשוף בן לילה לחלוקת רכושו בכל העולם.

כאן נכנסה לתמונה עורכת הדין דפנה זיס, אחת מעורכות הדין הבודדות בארץ המתמחה בדיני משפחה בינלאומיים. עו"ד זיס בעלת ותק של יותר מ-25 שנים בתחום עריכת הדין הן בישראל והן במדינת ניו-יורק. משרדה נותן מענה כולל בטיפול בתיקי גירושין המתנהלים בכמה מדינות, חלוקת רכוש, משמורת, מזונות, ותביעות שבין ידועים בציבור. היא בקיאה ברזי המשפט הבינלאומי ובטיפול בתיקים המצריכים ידע, הבנה ויכולת ליטיגציה בדיני המשפחה והירושה בישראל ובארה"ב.

צילום: יח"צ

מספרת זיס: "בסדרת תביעות נגדיות שהגשנו בשם הלקוח, הצלחנו להגן על חלק גדול מנכסיו, בוודאי אלו שבישראל ובכמה מדינות אחרות כמו ברזיל ושוויץ. אבל את נכסיו באותה מדינה ספציפית שבה הוגשה התביעה ובה נמצא חלק משמעותי מנכסיו – לא ניתן היה להציל. התיק הזה הוא דוגמא לכך שהולכים לעורך דין מעולה ומכינים הסכם ממון מעולה, אך הוא "טוב" רק בישראל - טעות עליה הלקוח עשוי לשלם ביוקר".

תוכלי לתת דוגמא להבדל בין החוק האמריקאי לישראלי?

"הסטטוס של ידועים בציבור למשל, הוא סטטוס מוכר בארץ אבל יש מספר מדינות בארה"ב שאינן מכירות בסטטוס הזה. אישה שלא טרחה לעשות הסכם ממון והתבססה על כך שיכירו בה כידועה בציבור, פתאום יכולה למצוא את עצמה במדינה שלא מכירה בסטטוס שלה כידועה בציבור וזה שומט את הקרקע תחת רגליה. יתרה מכך, גם אם יש בין בני הזוג הסכם ממון, עדיין יש מדינות שלא יכירו ולא יכבדו הסכם כזה מאחר שהן לא מכירות בכלל בסטטוס של ידועים בציבור".

אם כך, מה הפתרון?

"קודם כל להיות מודעים לבעיה. אני ממליצה לכל מי שעושה הסכם ממון לדאוג לנסח אותו נכון ולכלול בו למשל סעיף הקובע שסמכות השיפוט ביחס לעניינים הכלולים בהסכם הממון תהיה לבתי המשפט בישראל או סעיף שיגדיר דינה של איזו מדינה יחול במקרה של מחלוקת. העניין הוא שגם זה לא בכל המקרים פותר את כל הבעייתיות. חשוב לברר מהן המדינות הזרות הרלוונטיות ביחס לבני הזוג הספציפיים, ומה קובע הדין הפנימי של אותן מדינות ביחס לסטטוס של ידועים בציבור ו/או ביחס להסכמי ממון בכלל. לא כל מדינה מכבדת הסכמי ממון בין בני זוג ויש מדינות המטילות הגבלות על תוכנו של הסכם ממון שיסכימו להכיר בו".

ומה קורה כשיש הסכם ממון מארה"ב ומנסים לאכוף אותו בישראל?

"במקרה כזה חשוב מאוד להגיע אל עורך דין הבקיא לא רק בדיני המשפחה של ישראל אלא גם של מדינות ארה"ב. יצא לי לטפל בלא מעט מקרים בהם בני הזוג חתמו על הסכם ממון בארה"ב והתגרשו כאן. נתקלתי בעורכי דין שתרגמו באופן מילולי מונחים קריטיים בהסכם הממון מאנגלית לעברית, באופן מניפולטיבי על מנת ש"יתאימו" לדיני המשפחה בישראל. על סמך התרגום החופשי הזה הם הגישו תביעות כאן בישראל תוך התעלמות גמורה מהעובדה שבמדינות שונות בארה"ב יש משמעות משפטית שונה למונחים משפטיים קריטיים כגון:"Divorce" , "Dissolution of Marriage"
או "Legal Separation" למשל. על ידי הוכחת המשמעות האמיתית של מונחים אלו ומתוך כך הוכחת הכוונה האמיתית של תנאי הסכם הממון האמריקאי הצלחתי להביא לדחיית התביעות האלו".

מי קהל היעד להסכמים מסוג זה?

"זוגות שיש להם קשר ישראלי-אמריקאי או קשר עם מדינות אחרות, זוגות שעושים רלוקיישן או נוסעים לחו"ל לשנת שבתון, ידועים בציבור עם זיקה למדינות אחרות – חובה וקריטי להתייעץ עם עורך דין שבקיא בדיני משפחה בינלאומיים".

דפנה זיס, משרד עורכי דין,
דיני משפחה, ירושה וגישורים בארה"ב ובישראל
dlaw@dafnaziss.com
מגדל בסר 4, רחוב מצדה 7 קומה 19, בני ברק, 5126112
טלפון: 03-7366769 פקס 03-6139966

» לאתר עו"ד דפנה זיס

» חזרה למדור