"אתם תדאגו להחלמה שלכם, אנחנו נדאג לכל השאר"

עו"ד יואב בלומוביץ' טיפל בהתנדבות במשך שנים באוכלוסיית הנכים וכיום הוא מייצג נפגעים שונים מול חברות הביטוח ומוסדות המדינה. "אנשים מבינים שמרבית חייהם הם משלמים ממיטב כספם לגופים אלו, וזו חובה לפנות ולממש זכויותיהם", הוא אומר

תוכן מקודם | דליה היפש
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם | דליה היפש
תוכן מקודם

עורך הדין יואב בלומוביץ' הוא מנהל תחום הנזיקין במשרד עו"ד בלומוביץ'-בן יצחק, ומייצג אנשים פרטיים וחברות שונות בתביעות ביטוח בגין פגיעות בגוף וברכוש. הוא גם נוהג לייצג מבוטחים בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי. לא במקרה הוא הגיע לתחום הזה, הנושא בהחלט קרוב לליבו. במרבית חייו הבוגרים הוא התנדב ופעל רבות בעבודה עם ציבור הנכים, בעיקר במסגרת איל"ן חיפה, וגם עסק בחונכות אישית של ילדים עם מוגבלויות. לכן הוא מכיר מקרוב את הקשיים והמכשולים שעומדים בפני ציבור הנכים והחולים בישראל.

במהלך לימודי המשפטים באוניברסיטת חיפה, עוד כסטודנט, הוא עבד במשרד שמייצג חברות ביטוח כנגד נפגעי תאונות ולאחר מספר שנים "חצה את הכביש",  ויחד עם עו"ד מורן בן יצחק - שותפו, הקימו השניים משרד העוסק בתחום האזרחי- מסחרי, המייצג תובעים בתביעות נגד חברות הביטוח, וייצוג מבוטחים מול המוסד לביטוח לאומי. "אנחנו נוהגים באופן קבוע לייצג אנשים במסגרת תיקי פרו בונו ועמותות שונות העוסקות בזכויות הנכים בישראל. אנחנו מייצגים נפגעים וחולים, מכל הסוגים, בקבלת פיצויים ממדינת ישראל על גופיה השונים ובפרט המוסד לביטוח לאומי, וכן מחברות הביטוח. אני תמיד אומר ללקוחות שלי: אתם תדאגו להחלמה שלכם, אנחנו נדאג לכל השאר".

לא רק פגיעה ישירה וחד פעמית

עו"ד בלומוביץ' מצביע על תחום שהולך ומתפתח בתביעות לביטוח לאומי: תחום המיקרו-טראומה. "כאן התחום אינו מחייב פגיעה ישירה וחד פעמית על מנת שנפגע יוכר כנפגע עבודה, כי אם פגיעות חוזרות ונשנות, משך מספר שנים, אשר הובילו לנזק מצטבר ולפגיעה בגופו של אדם. בתי המשפט נוהגים לכנות זאת "כטפטוף טיפות מים על סלע". בשנים האחרונות ייצגתי עובדים רבים מסוגים שונים, שעבודתם גרמה לאורך השנים לפגיעות שונות: נהג אוטובוס שסובל מגבו וצווארו, קלדנית עם מחלות בידיים ובצוואר וכו'".

עו"ד יואב בלומוביץצילום: ג'יין סירקין - הסטודיו

האם נעשה שינוי בשנים האחרונות במיצוי זכויות של חולים/נכים?
"בשנים האחרונות ישנה מודעות הולכת וגוברת של אנשים לזכויותיהם, בעיקר תביעות סיעוד נגד חברות הביטוח ותביעות בתחום הביטוח הלאומי הנמצאות במגמת עלייה. אנשים מודעים יותר לזכויותיהם, מהססים פחות לפנות ולתבוע, בעיקר כשהם מבינים, שמרבית חייהם הם משלמים ממיטב כספם לגופים אלו, וזו חובה לפנות ולממש את הזכויות.

באחד המקרים האחרונים בהם טיפלתי פנתה אישה לחברת הביטוח בתביעת סיעוד. חברת הביטוח שלחה נציגים לבית האישה, בדקו אותה, בחנו אותה, צילמו אותה, ולמרות מצבה הקשה הגיעו למסקנה שהיא אינה זכאית לתשלום גמלת סיעוד. כשהתיק הגיע לטיפול משרדי הוגשה תביעה לביהמ"ש, ותוך זמן קצר ולאחר שניהלנו הליך גישור, הסכימה חברת הביטוח לשלם את מלוא התשלום החודשי הקבוע.

במקרה נוסף שסיימנו לאחרונה, פנתה אישה שחולה במחלת הסרטן לחברת הביטוח. גם במקרה זה, לאחר מעקבים, בירורים ובדיקות שביצעו החליטו לדחות את תביעת החולה. רק לאחר שהוגשה תביעה ע"י משרדנו וניהול מו"מ קצר, נתקבל מלוא הפיצוי".

האם אדם חייב עורך דין כדי למצות את הזכויות המגיעות לו?
"בתחום הסיעוד אני נתקל במבוטחים רבים שפונים לחברות הביטוח, נדחים על ידי חברות הביטוח ובהתאם להבנתם זונחים את התביעה, למרות מצבם הגופני שמקנה להם פיצוי חודשי מחברת הביטוח. אני ממליץ, תמיד, לפנות לייעוץ משפטי, לתת לאיש מקצוע לבחון היטב את תשובת חברת הביטוח ואת הנימוקים לדחייה ומניסיון בתביעות אלו אני יכול לומר, שבמרבית המקרים יש טעם לשוב ולפנות אל חברת הביטוח, באמצעות עורך דין, שכן הדבר מוביל לתוצאות חיוביות שמשנות את ההחלטה הראשונה של חברת הביטוח. פעמים רבות אני נתקל במבוטחים שמיהרו לקבל את הפיצוי הראשון שהוצע להם, בעוד ייעוץ עם עורך דין העוסק בתחום הביטוח יכול להביא תוך זמן קצר לסכום גבוה משמעותית. באופן כללי אני ממליץ לא לפנות לבד בתביעה לחברת הביטוח מאחר ולחברות הביטוח יתרון מובהק על המבוטח בניהול תביעה ומשא ומתן. פנייה לעורך דין בתחום הופכת את התביעה בהכרח לתוצאה טובה יותר".

מהו השלב החשוב ביותר בטיפול בתיק?
"במקרים רבים חייבים לעבוד באופן רוחבי מול מספר גופים ובאופן מהיר ומיידי. כך אם אדם נפגע בתאונת דרכים במסגרת העבודה, לפעמים יש צורך לפנות בשלב ראשוני לחברת הביטוח המבטחת את הרכב, לבחון האם הוא זכאי לפיצוי מפוליסות נוספות שיש לו - כמו פוליסות המכסות אובדן כושר עבודה לאחר תאונה, להגיש תביעה לביטוח הלאומי מחלקת נפגעי עבודה ופוליסות נוספות המפצות באופן מיידי בגין תאונות אישיות. המטרה היא שאדם שעבר תאונה או חלה לא יתמודד, בנוסף לקשיים הרפואיים, גם עם קושי כלכלי שנוצר בעקבות היעדרותו מהעבודה ותשלום הוצאות רפואיות לא צפויות".

» לאתר עו"ד יואב בלומוביץ

» לחזרה למדור