תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זכויות גברים בתיקי משפחה

הצצה לתיקי משפחה דרך עיני זכויות הגברים מעלה שאלות קשות

יום אביב נאה, גני התערוכה בתל אביב, דני (שם בדוי) מציג את המצאותיו וחידושים בענייני מיחשוב. אלפי אורחים מהארץ והעולם באו על מנת להתרשם ואולי אף לרכוש את הרעיונות החדשניים. דני חש שהוא ללא ספק על פסגת העולם. לפתע מתפרצים למתחם כמה שוטרים, ומול כל האורחים אוזקים את דני ועוצרים אותו. דני ההמום אינו יודע את נפשו מרוב צער, ושואל את השוטר "מה עשיתי?", השוטר עונה, כי גרושתו התלוננה עליו כי לפני 12 שנה ביצע בה מעשה אינוס. דני ההמום שרק לפני רגע ישב על פסגת הקריירה שלו, מוצא את עצמו  יושב בניידת המובילה אותו לחקירה ולמעצר. חקירה קצרה, הובילה את  המשטרה למסקנה כי לא היה ולא נברא, לא היה אונס, ו/או התעללות מצד האיש, אלא שהאישה ביקשה נקמה בשל העובדה שהילדים ביקשו לגור עם האבא. בנוסף, הסתבר עקב בדיקה מעמיקה ופעולות של עורכת הדין, כי אותה אישה התלוננה כבר שלוש פעמים תלונות שווא על שלושה גברים נוספים כי כביכול אנסו אותה. אבל הנזק כבר קרה.

תיק קשה זה עלול היה להסתיים אחרת, לולי ניסיונה של עורכת הדין, בייצוג גברים בהליכים המתנהלים בבתי משפט/דין לענייני משפחה.

בעניין אחר, אישה שלא נוח היה לה עם הסדרי הראייה של בן הזוג עם הילדה, התלוננה בפני רשויות הרווחה, כי האב מתנהג התנהגות מינית בלתי הולמת ליד ילדה בת 3. לשכת  הרווחה והעו"ס הצעירה המופקדת על התיק, לא שמעה את האב טרם התלוננה למשטרה, זכויות הראייה נגזלו מהאב  למשך למעלה משנה, וכך גם זכויות הסבים, בית המשפט לא מצא לנכון לתת לאב את יומו בבית המשפט למעלה משנתיים, גם כשמומחית מטעם בית משפט קבעה כי האב הוא הורה טוב יותר מהאם. לבסוף הסתבר כי כל חטאו של האב היה כי גרד בעכוזו ליד הילדה. אבל השנים האבודות לא ישובו עוד.

אישה אחרת, פתחה תיק הוצל"פ כנגד בעלה (בנפרד) וכמעט גרמה למעצרו. האישה ידעה כי לאיש אין כל דרך להוכיח כי הפקיד לחשבונה את מזונות הילדים, אלא  מאי, במהלך משפטי מהיר, הוצג פלט חשבון הבנק שלה לבית המשפט והתגלה כי האיש הפקיד לה עשרות אלפי שקלים למעלה מסכום המזונות, ודרישתה לרבות בהוצל"פ באה במטרה לגזול ממנו את כספו שלא כדין.

עו"ד נירה בן דוד
יח"צ

אישה שקינאה בבעלה שקיבל דירה בירושה, איימה עליו כי אם לא יעביר על שמה מחצית זכויותיו בדירה השייכת לו-היא תתגרש ממנו. אלא מאי, ברגע שקיבלה "במתנה" זכויות בדירה שאינה שייכת לה, פתחה תיק גירושין. בית המשפט עדיין יושב על המדוכה. האם ישמע את כאב האיש שנסחט באיומים?

 חשוב מאד להביא את הצד של הגבר בצורה מיטבית בפני בית המשפט על מנת להגיע למשפט מאוזן וצודק יותר.

לעיתים נדמה כי לגברים קשה יותר לנהל תיק בענייני גירושין. בתי משפט עדיין נוטים לתת "העדפה מתקנת" לנשים, וזכויות של גברים אינן מתועדפות.

לעיתים גברים שמתגרשים מרגישים ככספומט שכולם רק רוצים להוציא מהם כסף. מערכת המשפט נוטה לתפוס את האישה כקורבן, ורוצה להגן עליה. אך לא תמיד זהו המצב לאשורו.

חשוב לתת את הדעת לבעיות העולות בייצוג גברים בתיקי משפחה, כך למשל, משמורת הילדים ניתנת לרוב לאם. האם סביר להניח כי כל האימהות הן בעלות מסוגלות הורים טובה יותר משל האבות? התשובה לכך היא שלילית. המגמה המתחזקת היום בפסיקה היא משמורת משותפת. לא פשוט להשיגה ולבטל מזונות בעטיה.

עניין חשוב נוסף הממחיש את האפליה לא אחת-גבר שרשם את עסקו או נכסיו ע"ש אשתו, מסיבה כלשהי, לא יזכה ככל הנראה לקבל את חלקו ההוגן בעת הגירושין. חרף החוק איזון המשאבים ייטה לכיוון פיצוי לאישה.

אם אב אינו מגיע בזמן לזמני השהייה שלו עם הילדים עלול להיקנס או להיענש, אך אם האם אינה נותנת לאב לבלות עם ילדיו, יעירו לה אך בדרך כלל לא תהיה כל סנקציה.

אם אב לא ישלם מזונות שנפסקו לו הוא עלול למצוא את עצמו בכלא, מה דינה של אישה שלא שילמה מזונות?

בלשכת ההוצל"פ לא תמיד מקשיבים לסיבה שבגינה האב לא שילם מזונות, למשל אם אב הוא נהג מונית והוצל"פ לבקשת האישה עיקלה לו את  הרכב או פסלו את רישיון הנהיגה, הוא לא יכול לעבוד ומכאן שלא יוכל לשלם את המזונות. אם אדם נושא נשק ומואשם בעבירה הקשורה באלימות במשפחה, רישיון הנשק לא יוחזר לו. איך ימשיך בעבודתו? ברור שמצבו הכלכלי לא יאפשר תשלום מזונות.

מטרת כתבה זו לפקוח את עיני כל הצדדים בסכסוכי משפחה, ולומר די לאפליה נגד גברים. כותבת הכתבה היא עורכת דין ומגשרת, היודעת להביא לעשיית צדק גם כשזכויות הגבר במשפחה מונחות על הכף.

» לאתר עו"ד נירה בן דוד

» לחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#