לנצח את הסכסוך לפני שהוא ינצח אותך!

עורך הדין רונן סטי, מומחה בעל שם בינ"ל בעולם הבוררות והגישור בישראל, מסביר בראיון מיוחד על גישות פורצות דרך וייחודיות לפתרון סכסוכים עסקיים "מחוץ לקופסא" ובשילוב מינימלי של בתי משפט. על יוזמותיו החדשניות נמנות הבוררות הדיגיטלית ובוררות בשניים אותה הוא מנהל יחד עם מהנדסים ורו"ח מן המובילים במשק, הכל "במקום בית משפט". הכירו את "המדיקל סנטר" של בתי המשפט בישראל

גליה היפש
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מה מעלה בראשכם צמד המלים "בית משפט"? כמעט כל מי שהגיע להתדיינות בבית משפט בישראל מכיר את הסחבת הקשה ואת העומס על השופטים. הדברים לא נעשים במכוון, העומס על המערכת השיפוטית הוא באמת עצום: מלאי התיקים הפתוחים שלה עמד בסוף שנת 2015  על 408,406 תיקים ובסוף שנת 2016 תחילת 2017 עמד על 460,098 תיקים וזה לא צפוי להשתנות בקרוב.

עסקים צריכים "מחלקת עסקים"

לדעת עו"ד רונן סטי, שהטביע ב-20 השנים האחרונות חותם בעולם הגישור והבוררות בישראל, יש פתרונות נכונים יותר לסכסוכים מאשר התדיינות בבית משפט: "צדק לא יכול להיעשות אחר שנים של התדיינות מתישה", הוא אומר, "יש לנו שופטים ושופטות מוכשרים וחרוצים ברובם, אך רחוק מלהספיק וזה לא הולך להשתנות. אם הייתי צריך לנהל 250 תיקים בשנה בתור עו"ד יחיד עם לשכה צנועה ברור שהשירות שלי היה כושל, שלא לדבר על 600 תיקים שזה בערך הממוצע לשופט בישראל".

אם כך, מה אתה מציע "במקום בית משפט"?
"מערכת בתי המשפט סובלת מקשיים אובייקטיביים בפתרון סכסוכים עסקיים: לוח זמנים ארוך, נוקשות דיונית וחשיפה פומבית רבה מהווים גורמי סיכון ממשיים עבור חברות ועסקים. עסקים, ולא פעם זה נכון גם לפרטיים, צריכים "מחלקת עסקים" פרטית. הבוררות והגישור במתכונת מתקדמת שלהם נותנים מענה מתאים. לעומת זאת, בוררות וגישור במתכונת רגילה הם בגדר "מושב מועדף" בלבד מבחינתי ולא די בכך. לצורך כך ביצעתי היערכות מקצועית מתאימה. במקום בוררות רגילה בה נדרשים כולם להתייצב לכל ישיבה שילבתי מערכת וידאו קונפרנס מתקדמת המאפשרת ניהול בוררות דיגיטלית רבת משתתפים מבלי שעורכי הדין ולקוחותיהם צריכים לקום מהכורסא במשרד ולבזבז שעות וימי עבודה בכבישים בחלק ניכר מן הישיבות. עורכי הדין מקבלים תיעוד בווידאו של הישיבה המובנה במערכת ייחודית זו. מדובר בפריצת דרך ראייתית שאינה מצויה בבית משפט -  אין כמו מראה עיניים ו"שידור חי".

במישור המקצועי יזמתי את בוררות "פלס" בשניים בה אני יושב בצוות בוררים יחד עם מהנדס בכיר להכרעת סכסוכי בנייה. לפתרון הסכסוכים הכלכליים יזמתי את הבוררות "הכלכלית" בשניים יחד עם טובי רוה"ח בישראל היושבים עמי בצוות בוררים. מדובר בהליכים חדשניים שיש בהם כדי לחסוך שנים של דיונים בבתי משפט. למען האמת גם במשרד הושקע רבות על מנת לאפשר לצדדים ועורכי הדין ליהנות מחדרי ישיבות פרטיים ברמת "טרקלין עסקים" ויתרונות נוספים. אני מעריך כי בהליכים ייחודיים אלה "מחלקת העסקים" המשפטית מגיעה ליעד הרבה לפני "מחלקת התיירים" – עוד יותר טוב מטיסה בה כולם מגיעים ליעד יחדיו, כך שההבדל אינו מסתכם בתפריט ובכורסא!

רונן סטי
עו"ד רונן סטיצילום: סם יצחקוב

מספיק לחשוב על הנזק שיש בפרסום תוצאות פסק הדין לאחד הצדדים ב"ד"ר גוגל" לגרום כדי לשכנע, אך אני מאמין כי ניהול בוררות נכון ישמור לא רק על שקט תעשייתי, אלא גם על היחסים העסקיים ואף עשוי לחסוך זמן יקר. זה מחייב תכנון עם עורך דין הבקיא בכך. כפי שאמרתי לא די להסכים על "ללכת לבוררות"".

אתם גם מייצגים בהליכי בוררות, גישור ובבתי משפט?
"אנו מייצגים בבתי משפט בהחלט. יחד עם זאת, הבניית הליכי מו"מ – גישור – בוררות עסקית בקרב הלקוחות מאפשרת לנו לצפות מראש סכסוכים ו"להקדים תרופה" להתדיינות מתישה. במקרים שונים הסכסוך נפתר טרם כניסה לבית משפט או בוררות כאשר "במקום לחפש את האשמים, מחפשים את התרופה" כדברי הנרי פורד. לעיתים היא ממש מתחת לפנס. למען האמת גם בבימ"ש כישוריו של עורך הדין כפותר סכסוכים כיום קריטיים, אחרת לא יהיה "סוף" לתיק וגם לא לסכסוך. כאיש עסקים היום הייתי שואל את עורך הדין מה הרקורד שלו בפתרון סכסוכים "מחוץ לקופסא", בהבדל מניהולם בבתי משפט עד לפסק דין סופי.  

אתה רואה בעיה מובנית בפתרון סכסוכי בנייה וסכסוכים עסקיים-כלכליים בבתי משפט?
"ישראל הפכה להיות "מדינת נדל"ן" ולצד זאת גם סכסוכים בהתאם. כיום היזם והקבלן וגם עורכי הדין שלהם יודעים כי הסכסוך הוא עניין של זמן במקרים רבים. הקבלן תובע על אי תשלום ה"חשבון הסופי", תוספות ושינויים רבים במהלך הדרך, תקורות ושונות בשל התארכות לוחות הזמנים והיזם, מנגד תובע פיצויים על התארכות הבנייה באחריות הקבלן ואיחורים במסירה, כשלים בהשגת טופס 4, פיצוים שונים שנדרש לשלם לרוכשים (או לדיירים בפרויקט תמ"א 38) והפרות הסכם המחייבות בפיצויים מוסכמים. הצדדים נפגשים בבית משפט עם תביעות הדדיות במיליונים. לו"ז בית המשפט מפגיש ביניהם פעם במספר חודשים וחיש קל עוברות שנתיים עד אשר כל צד מסיים גם את הגשת חוות דעת המהנדסים מטעמו. עוברת גם שנה נוספת עד שמומחה מטעם בית המשפט בוחן את הדו"חות ועד לחקירתו הגענו כבר לשנה הרביעית. ביהמ"ש ייטה לאמץ את חוו"ד המומחה בהנחה שהוא מבין אותה לבורייה וגם זה לא פשוט. עושה שכל? נראה שלא. המצב דומה בסכסוכים כלכליים בהם נדרשת מעורבות רו"ח הנותן חוות דעת כלכלית, הערכת שווי וכיו"ב".

כיצד יוזמתך ל"בוררות בשניים" פותרת בעיות קשות אלו?
"לצורך פתרון שורת הבעיות המתעוררת בהליכים אלה יזמתי את בוררות ה"מומחים" בשניים, בוררות ייעודית לתיקי בנייה ("פלס") או לסכסוכים כלכליים גדולים ("עסקית – כלכלית"). בבוררויות העסקיית-כלכליות אני בורר יחד עם מהנדס/רו"ח החל מהרגע הראשון של הבוררות. לצורך כך רתמתי את השותפים רו"ח מיקי בלומנטל (שותף מנהל) ושלומי ברטוב ממשרד רוה"ח פאהן קנה, אחד מששת המשרדים הגדולים בישראל, למילוי המשימה ועוד מספר רו"ח כדוגמת רו"ח טוביה שוהם שותף ב –PwC וקסלמן את קסלמן בעבר ורו"ח בועז יפעת המומחה בתחום הביקורת החקירתית עמם יש לי היכרות ואמון מחד, כמו גם רו"ח מנוסים ביותר בנוסף.  "בוררות פלס", לעומת זאת, נותנת פתרון לסכסוכי הבנייה. לצורך זה הקמתי צוות מהנדסים מנוסים אף ברמה הבינ"ל כדוגמת אינג.' ניר אנגל ואינג.' מאיר הרן הפועל בשת"פ עם משרדנו.  אמרנו "מדיקל סנטר", - כל אחד וההתמחות הפרטית שלו.

עו"ד רונן סטי ומנהלת המשרד, גב' לילך סטי
עו"ד רונן סטי ומנהלת המשרד, גב' לילך סטי צילום: עוזי פורת

בדרך הזו לא צריך לחכות 2-3 שנים למומחה מטעם הבורר, או בית המשפט. הצדדים ועורכי הדין פוגשים אותו בפגישת הבוררות הראשונה, מה שגם מצמצם תביעות שברור למדי כי המומחה הניטרלי ידחה אותן. החיסכון הכספי עצום שכן חוות דעת של מומחה חיצוני עשויה להאמיר למאות אלפי .  לעומת זאת ובשל חשיבות הדבר קבעתי עלות סבירה לצוות המוחות מבלי להיכנס לפרטים נוספים כעת.

הנוכחות של שניים אחרת וחזקה בהרבה. המקום לטעויות והשמטות הדדיות אפסי. יש ביטחון לצדדים ועורכי דינם. לוח הזמנים מהיר ונגיש יותר. כך! אתה מנצח את הסכסוך לפני שהוא עלול לנצח אותך בבית משפט".

זה קיים בעולם?
"מבדיקה שערכנו מדובר בפריצת דרך עולמית שכן מודל זה, פרי המצאתי האישית לאחרונה, אינו קיים בעולם. אני פועל להגן על הקניין הרוחני בה כחוק". 

מה קורה אם אתה והבורר השני לא מסכימים ביניכם?
"הסכם הבוררות כולל תנאי לפיו היה והמחלוקת הנה בתחום המומחיות של המהנדס או רואה החשבון אזי מקבל המומחה "קול" נוסף והיה והמחלוקת אחרת, אני זוכה ל"קול" נוסף וכך נפתרת הדילמה. כשמדובר בהכרעת סכסוכים ב"מגה פרויקטים" כדוגמת הרכבת הקלה, תחנות כוח ופרויקטים שונים בתחום התשתית - גיבשתי הרכב של שלושה בוררים הכוללים עורך דין, מהנדס ורואה חשבון". מדובר בקבוצת מומחים בעלי יכולת לנהל בוררויות גם באנגלית".  

הבית של הבוררות בישראל

מסביר סטי: "לפני כשנתיים זכיתי בפסק דין סופי ומוחלט עבור לקוח שאותו אהבתי אהבת נפש. היה מדובר בסכסוך בין אחים. המאבק המשפטי בבתי המשפט נמשך שמונה שנים, בבתי משפט השלום, המחוזי והעליון במספר סבבים. הניצחון היה מלא. לפני תקופה לא ארוכה הלך הלקוח שלי לעולמו. אני נטלתי על עצמי התחייבות להפוך את המשרד שלי ל"בית של הבוררות בישראל" כמקום בו עורכי דין ולקוחותיהם, כמו גם לקוחות משרדנו יפתרו בעיות באופן אפקטיבי, יעיל ככל הניתן ומקצועי: טכנולוגיה משפטית ב"בוררות דיגיטלית", "בוררות בשניים", "גישבור (גישור/בוררות) בייסבול " ויוזמות נוספות שבורא עולם מאפשר בידי להביא לעולם: שמונה שנים מהחיים זה המון זמן - יותר מדי זמן מכדי להתנהל בו בבתי משפט. יש ברירה נכונה יותר לדעתי ועלי להציעה לעולם".

מה עם אלפי תיקי גישור שאינם מסתיימים בהסכם. יש לך פתרון?
"חד וחלק כן, לעורכי דין ולקוחות שהתקדמו בגישור אך זה הסתיים בלא הסדר בשל פערים גדולים מדי: יש פתרון, מדובר בחידוש נוסף שעלה בידי להרכיב על בסיס ניסיוני והחלטתי לכנות אותו "גישבור בייסבול". "בוררות בייסבול" או בשמה הפורמלי "Last Offer Arbitration" יושמה בהצלחה בסכסוכים הנוגעים לתנאי שכר במקרים שונים. מקורה בסכסוך אשר נגע לתנאי  העסקת שחקן בייסבול ידוע בארה"ב. בוררות מסוג זה מתאימה "כמו כפפה ליד" לסכסוכים בהם רכיב כספי עומד במרכז העניינים. למיטב ידיעתי 50% מהתיקים שנכנסים לגישור מסתיימים ללא הסדר. במקרים אלה נקבע דיון לצדדים בבית משפט והם חוזרים אליו להמשך התדיינות. כל אחד מאמין בצדקתו, חרף ההתקדמות בגישור. במצבים כאלה ניתן להסכים על מינוי בורר, שזהותו שונה מן המגשר, ינהל דיון בוררות בסדרי דין ייחודיים ובסופו יכריע מי מהצעות הצדדים הסופיות קרובה יותר להכרעתו אשר היתה ניתנת על פי החומר שבפניו הצעה זו תקבל תוקף של פסק בוררות חסכת כעת שנים של התדיינות ו"מינפת" את תוצאות הגישור, חרף סיומו בלא הסדר!" אני מהרהר עם עצמי כמה אנשי עסקים אומרים לעצמם שזה היה עדיף על חזרה לבית משפט, ייתכן שעבור חלקם זה עוד לא מאוחר מדי.

היכן משתלב הגישור במשרדך?
"מאז שנת 1998 גישרתי במאות גישורים על פי מינויים מבית משפט ועורכי דין שבחרו בי לתפקיד חשוב זה. גם כיום אני מגשר ואוהב את החיבור האישי לאנשים. אני מקווה שיעלה בידי להוציא לאור את ספרי "דרך גישור להסכם" במהדורה נוספת במלאת 18 שנה להוצאתו והצלחתו הרבה. לאחרונה הקמתי קבוצת מגשרים עו"ד הפועלת לצד משרדי ומציעה הליכי גישור מקצועיים, תוך ליווי מקצועי שלי במקרה הצורך. הליכי גישור המסתיימים ללא הסדר, עשויים למצוא פתרון אצלי כבורר עסקי. במהלך הבוררות יכולים הצדדים לשוב למגשר בכל שלב. בדרך הזו אני פוטר את עורכי הדין מהצורך לנהל את התיק בבית משפט. הסדר גישור או פסק בוררות יושג וישחרר את אנשי העסקים לענייניהם!"

היכן בולט תפקידו של עורך הדין כפותר סכסוכים עבור לקוחותיו?
"צריך לחשוב גם על תפקידו של עורך הדין כמייצג ומלווה עסקיםאחד מלקוחותיי, בעל חברה בינלאומית בתחום הדפוס, פנה אלי בעקבות הליך גישור שניהלתי והסתיים בהסכם. הוא אמר לי: "תשמע רונן, מה שעשית בגישור, אני רוצה שתעשה בחברה שלי כך שבמקום בתי משפט נפתור את הבעיות המשפטיות בגישור או בדרך אחרת". קיבלתי עלי את המשימה. חיברתי סעיפי יישוב סכסוכים להסכמים הסטנדרטיים שלהם על בסיס: 1. מו"מ בדרג סמנכ"ל/מנכ"ל 2. גישור 30 יום  3. בוררות עסקית. מוניתי להיות "יועץ משפטי לפתרון סכסוכים ללא בתי משפט". בחנו את התוצאות לאחר עשרה מקרים: נכנסו לקופת החברה 3.5 מיליון מלקוחות וספקים שאיתם הייתה אמורה לריב שנים בבתי משפט, נחסכו מאות שעות של ביטול זמן מנהלים ונחסך גם שכ"ט רב. זה אפשרי עבור כל חברה ואף עשוי להותיר עודף לטיול יפה. רובוטים לא יחליפו עורכי דין או ליטיגטורים בסכסוכים גדולים אך אנשי עסקים בחו"ל כבר מתגמלים בבונוסים יפים עורכי דין על כישרונם לפתור את הבעיה "מחוץ לקופסא" שכן "קופסת בית המשפט" גובה שעות רבות מדי וזמן יקר מדי".

מה לגבי ייצוג בהליכי בוררות זאת נישה?
"חשוב להסביר שייצוג בהליך בוררות מחייב בקיאות של ממש כי היא מסוגלת גם להכריע את תוצאותיה. לא פעם מבקשים את התערבותי עורכי דין המייצגים לקוחותיהם, התערבות "מאחורי הקלעים" על מנת להימנע ממשבר, או לטפל במשבר בהליך בוררות. במקרים רבים זה עושה הבדל. החשיבות של ייצוג מקצועי בבוררות שקולה להבדל  שעושות נעלי התעלמות למי שרץ יחף. ראיתי טעויות שנעשו במהלך בוררות על ידי מי שאינם בקיאים בבוררות שגבו את מחיר התיק כולו.".

ישיבת פס"ח פתרון סכסוכים חכם

ישיבת פס"ח היא קיצור של "פתרון סכסוכים חכם". מסביר עו"ד סטי: "זוהי מתכונת ייחודית בה אני יושב עם הצדדים ועורכי דינם ובה אני מגבש עימם הליך יעיל ואפקטיבי לפתרון הסכסוך שאינו מסתפק בקוד "גישור או "בוררות". ייתכן שאפנה אותם למגשר מקבוצת המגשרים הפועלת לצד משרדי וככל הנדרש אברור בסכסוך, נייצר סדרי דין מיוחדים המתאימים להם, נשלב אולי "גישבור בייסבול" אם יידרש, אחליט אם נכון להשיק בוררות בשניים, או לנהל אותה כבורר אחד עם מומחה רו"ח, כלכלן, מהנדס, שמאי או גורם מלווה אחר. ישיבת פס"ח היא "חדר המיון" שאני מציע לסכסוכים בישראל". בבית משפט או בבוררות רגילה אין הליך כזה".

סטי בזירה הבינלאומית

כיצד על אנשי עסקים ישראלים להיערך לסכסוכים עסקיים בינ"ל לדעתך?
"לעתים זה מפחיד עד כמה אנשי עסקים ועורכי דין אינם ערוכים לסכסוכים בינ"ל ואיזה משמעויות הרות אסון יכולות להיות לכך. כלל ראשון הוא ניסוח של סעיפי בוררות מסודרים בחוזים המתאימים לכך לשם פתרון סכסוכים עסקיים בינ"ל. במשך ארבע שנותיי כחבר הנהלת בית הדין הבינ"ל לבוררות של ה ICC בפריז ראיתי פעם אחר פעם כיצד אנשי עסקים שלא נערכו לסכסוכים עסקיים בינ"ל פגשו את הסיוט של חייהם. אם לא קיים סעיף בוררות, סביר להניח שאנשי עסקים יידרשו להתנהל בבתי משפט בוורשה, ברלין, לונדון, רוסיה, ארה"ב וכיו"ב בשפה זרה, בדין זרה בסדרי דין והוצאות חלומיים. סעיפי בוררות במוסד בוררות בינ"ל מסודר כדוגמת ה ICC International of Court Arbitration או מוסדות רציניים אחרים ובלבד שהייצוג ייעשה על ידי עו"ד הבקיאים בבוררות בינ"ל ולא רק במשפט מסחרי".

"המסר שלי הוא שיש מוצא מתאים בהרבה מבתי משפט לפתרון סכסוכים עסקיים והוא בידכם. אם אתם מוציאים הוצאות גבוהות ונדרשים לשנים כדי לפתור סכסוכים בבתי משפט - כדאי שמחר בבוקר תנערו את האבק מהחוזים שלכם ותתחילו לחשוב על פתרון סכסוכים בדרך אחרת, בליווי משפטי של גורמים מתמחים. זה נכון בזירה הישראלית, קריטי בזירה הבינ"ל. ניסוח נכון עשוי לעשות הבדל של שמיים וארץ, הצלחה וכישלון. אבני הדרך הן "מו"מ", "גישור" ו"בוררות" אך אלה רק קודים כלליים; תבדקו כבר היום אם בסכסוכים כאלה ואחרים אתם יכולים "לשבור" מן ההליך המשפטי ל"גישבור בייסבול", "בוררות בשניים", או הליך יצירתי אחר, תוך כינוס ישיבה קצרה מסוג ישיבת פס"ח. חשוב שתעמדו על כך שבתנאי הבוררות, או הגישור ימונה גורם מנוסה, המבין את השטח מקרוב. בסופו של דבר מדובר בחיים שלכם והזמן טס!"

עו"ד רונן סטי, עומד בראש משרד עורכי הדין, בוררות ויישוב סכסוכים רונן סטי ושות'. סטי הוא דמות בולטת בנוף עורכי הדין המקומי חי ונושם פתרון סכסוכים "מחוץ לקופסא" בהליכי גישור, בוררות ואף בבתי משפט כשאין מוצא נכון יותר. מאז 2016 ואילך מכהן  כיו"ר משותף של הוועדה המחוזית ליישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות, בוררות וגישור בלשכת עורכי הדין ובין השנים 2011-2015 שימש כיו"ר הפורום הארצי ליישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות, בוררות וגישור בלשכת עורכי הדין ויועץ לראש הלשכה בתחומים אלה. הוא כיהן כחבר בית הדין הבינ"ל לבוררות של ה-ICC הדן בתיקי הבוררות העסקיים הגדולים בעולם והנחשב למוביל בעולם בתחומו שם גם צבר מוניטין בינ"לבמהלך השנים חיבר 3 ספרים: "בוררות בינ"ל ב ICC/ מורה נבוכים לפרקליט הישראלי" בהוצאת ICC ישראל, היחיד בעברית בזירה זו, "דרך גישור להסכם" בהוצאת "דרכים" ששימש להכשרת מאות מגשרים ו"הסכם מנצח" בהוצאת פרלשטיין - גינוסר על ייצוג משפטי בהליכי מו"מ ליישוב סכסוכים. כמו כן שותף לחיבור פרקים בספרות ומדריכים בינ"ל על תחום הבוררות הבינ"ל בישראל ויישומו. החל משנת 2014 השיק את "קוד סטי לבוררות ויישוב סכסוכים" הכולל דוגמאות של סעיפי והסכמי גישור ובוררות, לצד "עצות ידיד" כיצד להתנהל נכון בהליכים אלה. הוא מחזיק במשרד שעולם הבוררות מצוי בראש מעייניו מכל הזוויות: ניהול בוררויות כבורר, ייצוג בפני בוררים, הגנה על פסקי בוררות, ביטולם בנסיבות המתאימות וניהול וייצוג בבוררויות בינ"ל. לצד אלו כיהן במאות תיקים כמגשר. בנוסף, המשרד עוסק בייצוג לקוחות ובליטיגציה בבתי משפט בגישה חדשנית: לא רק מאבקים בבתי משפט, אלא גם שילוב מתקדם של גישות חדשניות לפתרון סכסוכים.

» האתר של עו"ד רונן סטי
המייל האישי: Ronen@setty-law.com

» לחזרה למדור