אחרי ספרד וברלין: הישראלים מסתערים על שוק הנדל"ן הפולני

עם צמיחה שנתית של מעל 3.5%, תשואה משכירות של כ- 5% בממוצע ומטבע יציב - פולין נחשבת כיום כיעד סופר אטרקטיבי להשקעות נדל"ן. איך לעשות זאת נכון ולמקסם את הרווחים?

תוכן מקודם | דניאל דותן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תוכן מקודם | דניאל דותן
תוכן מקודם

פולין מהווה פוטנציאל מבטיח בתחום השקעות הנדל"ן בשנים האחרונות. עם שיעורי צמיחה גבוהים, יציבות כלכלית, מטבע חזק ותשואות מבטיחות על השקעות, הרווחיות בפולין בהשקעות נדל"ן גבוהה בהשוואה למדינות אירופה האחרות ולישראל.

לדברי עו"ד מריולה האוול - טוקר, המתמחה בלווי פעילות עסקית והשקעות בפולין: "שוק הנדל"ן בפולין נמצא בעליה ולצד התשואה הגבוהה קיים גם צפי לעליית ערך מהירה. יציבות שלטונית וכלכלית ומערכת משפטית מסודרת ומתקדמת, נותנות ביטחון להשקעות ארוכות טווח".

לאחר הצטרפותה של פולין לאיחוד האירופי בשנת 2004, הוסרו כמעט כל החסמים בפני משקיעים ממדינות האיחוד, אך עדיין קיימות מגבלות ברכישת נדל"ן על ידי אזרחי מדינות מחוץ לאיחוד האירופי ו/או על ידי חברות מאותן מדינות, כגון ישראל - "זרים" כהגדרתם בחוק. הטעונה היתר משר הפנים הפולני, אלא אם כן מדובר בדירה למגורים".

עו"ד מריולה האוול - טוקר
עו"ד מריולה האוול - טוקר צילום: יח"צ

אם כך, כיצד משקיעים ישראלים אמורים לנהל את פעילותם בתחום הנדל"ן בפולין? האם ניתן להתגבר על אותן המגבלות?

"תמיד ניתן למצוא פתרון. הואיל ולפי החוק, חברה שהינה מאוגדת ומקום מושבה בפולין או באחת המדינות של האיחוד יכולה לרכוש מקרקעין ללא היתר, בתנאי שהנכס נרכש לצורך פעילותה העסקית, אפשר להקים חברה שמאוגדת ורשומה בפולין או באחת ממדינות האיחוד ולבצע את הרכישה באמצעותה, אך יש לזכור כי המגבלה חלה גם לגבי רכישת מניות בחברה שבבעלותה מקרקעין, לכן נדרש תכנון מראש של ארגון הבסיס המשפטי שבאמצעותו תנוהל הפעילות והרכב בעלי המניות בו".

ישראלים רבים מחפשים הזדמנות לרכוש נכס להשקעה בפולין? איזה סוגי נכסים רוכשים? מה הפוטנציאל?

"כן בהחלט, משקיעים ישראלים רבים פונים היום לשוק הפולני. ההשקעות הן מגוונות, החל מנכסים מסחריים מניבים, מבנים להשבחה, מגרשים לבניה וכלה בדירות למגורים שרכישתן בקרב הישראלים נעשתה ממש "אופנתית". רק קרקעות חקלאיות נותרו מחוץ לתחום, בשל רגולציה משפטית מיוחדת לגביהן.

למרות ששוק הנדל"ן בפולין נמצא בעליה, מחירי קרקעות ודירות עדיין מאוד אטרקטיביים לעומת ישראל או מדינות אירופיות אחרות. למשל: דירה חדשה בת שני חדרים במרכז ורשה תעלה כ- 110-130 אלף יורו, ודירה בת שלושה חדרים תעלה כ- 150-180 אלף יורו. בקרקוב, פוזנן, וורוצלב המחירים נמוכים בכ- 15%-20%. התשואה מפתיעה לטובה: בנכסים מסחריים, בהשקעה בטוחה לטווח ארוך, היא עומדת על כ- 7%-8%, דמי שכירות מדירות מניבים כ- 5% בממוצע.

ליתרונות אלו יש להוסיף את עליית הערך הצפויה ואת רמת הביטחון הגבוהה לכספו של המשקיע.

מס החברות בפולין הינו בשיעור 19% וכך גם שיעור המס על דיבידנד ומס רווח הון, גם אם מקורו במכירת מקרקעין. אין שיטת מיסוי מקרקעין מיוחדת ומסורבלת כפי שקיימת בישראל, ובנוסף, האמנה למניעת כפל מס בין פולין לישראל מאפשרת זקיפת מס ששולם בפולין על חשבון המס שתשלומו נדרש בישראל".

כיצד מבוצע הלווי המשפטי שלכם למשקיעים ישראלים בתחום הנדל"ן בפולין?

"במשרדנו אנו מלווים את הפעילות העסקית בכלל ובתחום הנדל"ן בפולין בפרט, באופן מקיף, החל מתכנון המבנה העסקי, בחירת האסטרטגיה העסקית בהתחשב בנטל המס, דרך בדיקות נאותות ועד לביצוע העסקה.

הכל נעשה בהתאם לאופי המשקיע - אם זו חברה או מספר משקיעים פרטיים שמתאגדים לצורך ההשקעה וסוג הנכס הנרכש, בוחרים את סוג התאגיד המתאים ביותר לסוג הפעילות, מתכננים את המבנה האופטימלי של העסקה מבחינת נטל המס ולעניין זה נלקחים בחשבון שיקולים שונים, הן מבחינת דיני המיסוי המקומיים בפולין, הוראות האמנה למניעת כפל מס בין פולין לישראל וכן דיני המס בישראל. כמובן שבמקביל מבצעים את בדיקת הנאותות המקיפה על הנכסים המיועדים לרכישה, מובילים את המשא והמתן עד לעריכת הסכם הרכישה ומלווים את ביצועו.

משקיעים צריכים להיות מודעים לכך כי מדובר במערכת חוקים שונה, וגם שיטת רישום המקרקעין הינה שונה מזו המוכרת לנו בישראל, אף על פי שגם שם נרשמת לטובת הקונה הערת אזהרה והעסקה מסתיימת ברישום בלשכת רישום המקרקעין. קיים גם חוק הגנת רוכשי דירות אשר מגן על זכויותיהם של הרוכשים ועל כספם בצורה טובה מאוד, אולי אפילו טובה יותר בהשוואה לחוק המכר דירות בישראל.

בפעילות עסקית בחו"ל אסור להסתמך על מה שמוכר לנו מניסיון הפעילות בישראל, ולכן הייעוץ המשפטי הנכון שניתן כבר בשלב המוקדם ובתכנון הפעילות מראש, חשוב מאוד להצלחת העסקה".

Mariola Hawel - Tocker,  Adv.
Hawel Tocker & Co. Law Office

1, Ben Gurion Rd., Bnei –Brak (B.S.R  Tower)
Tel.: +972-3-5781091 E-mail: tocker@polishlaw.co.il
For more information visit our website: www.polishlaw.co.il

לאתר של עו"ד מריולה האוול - טוקר >>

» חזרה למדור הזווית המשפטית