תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"האזרחים לא מודעים כלל לזכויות שלהם"

עו"ד ליאור טומשין, ממשרד מרקמן את טומשין העוסק בתחום מימוש הזכויות, עושה ככל שביכולתו כדי להעיר את הציבור להכיר בזכויותיו: "אנשים רבים לא יודעים שאם אירע להם התקף לב או אירוע מוחי או שלקו בסרטן - ייתכן שניתן להכיר בהם כנפגעי עבודה"

משרד עורכי הדין מרקמן את טומשין הינו משרד מוביל ומוכר בארץ בתחום מימוש הזכויות (ביטוח לאומי, מס הכנסה, נכי צה"ל וכו') והנזיקין (רשלנות רפואית, תאונות דרכים, תאונות, ביטוח וכו'). המשרד מדורג גבוה ברשימת 100 משרדי עורכי הדין הגדולים בארץ על אף שאינו עוסק במשפט מסחרי-אזרחי ולא ממוקם בתל אביב, אלא ברחובות. עו"ד ליאור טומשין, אחד מהשותפים במשרד, מסביר כיצד זה קרה: "לפני 20 שנה, כשהקמתי את המשרד עם עו"ד גלעד מרקמן, שותפי, שעבד אז במשרד אזרחי קטן עם אביו, המחשבה הייתה לעשות משהו אחר, לחפש תחום בתולי שנוכל להותיר בו חותם. גם אז, כמו היום, הייתה תחושה שהמקצוע רווי והחלטנו לבנות תחום חדש מהיסוד. לדעתי כשאתה מומחה למשהו מסוים וייחודי, יגיעו אליך  לכל מקום בו תהיה ולא חייבים להצטופף בתל אביב. לח שם. למרות זאת, עם השנים התרחבנו והקמנו משרדים גם באילת, באר שבע, אשדוד, פתח תקווה, חיפה וצפת".

מה מייחד דווקא את המשרד שלכם?

"תחום הנזיקין כמובן היה קיים לפנינו ויישאר אחרינו, אבל אנחנו פיתחנו בתוכו את תחום מימוש הזכויות עקב הבעיות הרפואיות. גם בעבר כל אחד ידע שאם הוא נפגע בתאונת דרכים הוא זכאי לפיצוי כספי ופנה לעו"ד, אבל אנשים רבים לא ידעו שאם אירע להם התקף לב או אירוע מוחי או שלקו בסרטן - ייתכן שניתן להכיר בהם כנפגעי עבודה, ובמקרים כאלה מגיע להם תגמול המגיע עד מיליוני שקלים, גם אם הם ממשיכים לעבוד, גם אם הם שכירים וגם אם הם עצמאיים, גם אם שכרם לא נפגע וגם אם הם בני 70 או 80. אנשים לא מודעים לכך שבשל בעיות רפואיות הם יכולים להיות פטורים ממס הכנסה על משכורת או על פנסיה ומשלמים מסים בסך אלפי שקלים לחודש, למרות שבאפשרותם להיות פטורים מכל תשלום מס. שם אנחנו פועלים".

כיצד המידע הזה מופץ לעולם?

"את הספרות בתחום תאונות עבודה ומחלות מקצוע כתבתי יחד עם עו"ד ניר גנאינסקי ממשרדנו, ועו"ד גלעד מרקמן שותפי. אנחנו מעבירים הרצאות בדבר מיצוי זכויות בכל הארץ, בכל השתלמות מקצועית, בסך הכל כ-250 הרצאות בשנה, יש לי תוכנית רדיו שבועית, בה אני עונה לשאלות המאזינים ונותן כל שבוע טיפ והדרכה בנושא אחר בתחום. המידע מחלחל הלאה. גם בתוך המשרד, בנינו את המחלקות כמו בבית חולים. יש מחלקה אונקולוגית - העוסקת בקשר שבין תעסוקה למחלות קשות, מחלקה אורתופדית - העוסקת בפגיעות תאונתיות ובמחלות מקצוע, מחלקת עור, מחלקת אירועים (שעוסקת באירועים מוחיים ואירועים לבביים), מחלקת פטור ממס הכנסה, ועוד, כך שבכל תחום ובכל מחלה ניתן להגיע להתמחות ייחודית".

עו"ד ליאור טומשין
יח"צ

הציבור באמת לא יודע מה מגיע לו?

"הציבור לצערי לא יודע כמעט כלום. אתן לך דוגמא. הסתדרות הרופאים בישראל, המונה למעלה מ-20 אלף רופאים, פנתה אלינו שנטפל בבעיות רפואיות של רופאים. אלפי רופאים מילאו טפסים בהם הם פרטו את בעיותיהם הרפואיות, על מנת שנבחן אם הם מיצו את זכויותיהם. מצאנו שמרבית הרופאים שהם אנשים אינטליגנטיים, שמבינים דבר ברפואה, לא היו ערניים כי בעיותיהם מזכות אותם בפטור ממס, כי יש בעיות שעשויות להיות מוכרות להם כמחלות עקב העבודה, והם לא מימשו ולו חלק קטן מזכויותיהם. אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר? אתן דוגמא נוספת מעולם אחר: טיפלנו בחקלאים החברים בהתאחדות החקלאים והאיכרים. לחקלאי בוגר ממוצע יש 3-4 תאונות עבודה שהוא לא מודע אליהן - יש לו נגעים וכתמים בעור בגלל השמש, בעיות בגב מהטרקטור, בעיה בכתפיים מהקטיף, פגיעה בשורשי כפות הידיים מעבודה עם כלים רוטטים, ופגיעה בריאות מחומרי ריסוס ועוד. כמעט אף אחד שם לא מימש את זכויותיו. הם לא מימשו את זכויותיהם כי סברו בטעות שלעצמאי לא מגיע פיצוי, או כי סברו שבגיל מתקדם אין תגמולים, או שסברו כי אם הם ממשיכים לעבוד אין להם זכאות לתגמול, או שהם כלל לא חשבו על העניין".

החברות למימוש זכויות שפועלות בתחום הזה לא מסייעות למידע?

"מעצם קיומן של חברות אלה והפרסום שהן עושות, אכן גדלה המודעות בתחום. מנגד, יש לי ביקורת רבה על אופי וטיב עבודתן. העבודה מבוצעת על ידי מנהלי תיקים שלא למדו משפטים או רפואה, שעושים כמיטב יכולתם אבל שהכשרתם בתחום היא קורס פנימי למיטב הבנתי, ואלה נותנים ייעוץ בתחומים שאינם בקיאים בהם די הצורך. משרדי עורכי דין עוסקים לא אחת במזעור נזקים ותיקון טעויות שנעשות שם. הבעיה הגדולה בעניין היא שאנשים לא יודעים מה הם לא יודעים ולכן אינם ערניים לכל מה שהפסידו".

» אתר עו"ד ליאור טומשין

» חזרה למדור הזווית המשפטית

כתבות שאולי פיספסתם

*#