בישראל יש כ- 70,000 תאונות עבודה בשנה

בשנים האחרונות נפגעו עשרות אלפי עובדים בתאונות עבודה. עו"ד גיל קראוס מסביר על ניהול תביעות בגין תאונות עבודה מול ביטוח לאומי ומול המעסיק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על פי נתוני דו"ח רשמי שהנפיקו משרד העבודה וביטוח לאומי, בשנת 2015 נפגעו 48,144 עובדים בתאונות עבודה.

"בשנים האחרונות מתרחשות בישראל מעל ל- 70,000 תאונות עבודה בשנה עם נפגעים רבים, חלקם בצורה קשה. רק בענף הבניה נהרגו 35 עובדים בשנת 2017 ובשנת 2018 נהרגו כבר 11 עובדים". אומר עו"ד גיל קראוס.

עו"ד גיל קראוס, הוא מבעלי משרד עורכי הדין אגרט קראוס שבמרכז תל אביב. הוא עוסק במקצוע מזה 14 שנה, עם התמחות בתחומי הנזיקין, ביטוח לאומי, ביטוח ורשלנות רפואית.

מהי בעצם תאונת עבודה?

"תאונת עבודה מוגדרת בחוק הביטוח הלאומי כתאונה שאירעה תוך כדי ועקב העבודה. החוק מרחיב את ההגדרה הכללית למקרים נוספים, כגון: תאונה שקרתה בדרך מהבית לעבודה ולהפך וגם תאונה שאירעה במהלך הפסקת צהריים.

כיוון שיש הרבה מאוד דקויות ודיונים בנוגע להגדרת תאונת עבודה, במקרה של כל תאונה שאינה 'תאונת עבודה קלאסית', ביטוח לאומי עשוי להערים קשיים ולכן יש חשיבות גדולה להתנהלות נכונה מול ביטוח לאומי".

עו"ד גיל קראוס
עו"ד גיל קראוס צילום: ליעל אורבך

אילו קשיים, לדוגמה?

"לפעמים התנהלות מסוימת או מילה לא נכונה יכולים להשפיע על קבלת התביעה או דחייתה ולדבר עשויות להיות השפעות כלכליות ניכרות. צריך להקפיד על מה שכותבים ואומרים מתחילת הדרך.

לדוגמא, ייצגתי בעבר לקוחה שיצאה מביתה לכיוון קופת חולים שנמצאת ממש מול ביתה לביצוע בדיקות, שלאחר סיומן בדרכה לעבודה נפלה ונפגעה. ביטוח לאומי טען כי מאחר והיא לא יצאה ישירות מהבית לכיוון העבודה אלא עברה בדרך בקופת חולים, זה לא נחשב לתאונת עבודה ולכן דחה את התביעה. לאחר שניהלנו הליכים בבתי הדין לעבודה, האזורי והארצי, הוכר המקרה כתאונת עבודה וביטוח לאומי שילם ללקוחה את מה שמגיע לה".

מהם ההליכים מול ביטוח לאומי והמעסיק במקרים של תאונות עבודה?

"את נושא הזכויות בתאונות העבודה צריך לחלק לשני חלקים:

בחלק הראשון מדובר בהליכים מול המוסד לביטוח לאומי, אשר משלם תגמולים כדלקמן: 1. דמי פגיעה (משולמים עבור ימי המחלה של הנפגע לאחר התאונה וזה מוגבל ל- 91 ימים מיום הפגיעה). 2. נכות (גמלאות או מענקי נכות המוענקים לנפגע, באופן זמני או קבוע, בתשלום חד פעמי או בגמלאות חודשיות, בהתאם לגובה הנכות).

בחלק השני מדובר בהליכים מול המעביד. אנשים רבים טועים לחשוב שאם למעביד יש ביטוח אפשר לתבוע אותו אוטומטית עקב פגיעה בעבודה ולא כך הם הדברים, שכן חייבים קודם כל להוכיח שהתביעה ארעה בשל מחדל, רשלנות או הפרת חובה אחרת מצד המעביד. במקרה כזה, אפשר לתבוע גם את המעביד וגם את ביטוח לאומי, אך כל סכום כסף שאדם קיבל ויקבל מביטוח לאומי יתקזז בתביעה הנזיקית מול המעביד.

ביחס לגובה הפיצויים, מה שמשחק תפקיד זו חומרת הפגיעה, ככל שהפגיעה חמורה יותר ונקבעת לנפגע נכות גבוהה יותר, בשני המישורים הוא יקבל יותר זכויות וכספים, כמובן כל תיק בהתאם לנסיבותיו, גיל הנפגע, השתכרותו ופרמטרים נוספים".

אילו המלצות תוכל לספק לאדם שנפגע בתאונת עבודה?

"חשוב שאדם שנפגע בעבודה, הוא או מישהו מטעמו, יתעד כל מה שאפשר וכמה שיותר בסמוך לפגיעה. עדים, תמונות של המפגע וכד'.

כדאי ללכת לקבל טיפול באופן מיידי גם אם הפגיעה בשלב ראשוני לא נראית חמורה. כשניגשים לטיפול ראשוני חובה לדווח שהמקרה קרה בזמן העבודה.

יש לשמור את כל המסמכים הרפואיים, הקבלות וכל מה שקשור לתאונה. צריך להחתים את המעביד על טפסים ב.ל. 250 וב.ל. 211 (לעובד שכיר), תוך הקפדה על הדברים שנכתבים במסמכים. בנוסף, חשוב להמשיך את הטיפול והבדיקות הרפואיות בצורה מסודרת.

בנוסף, לא לשכוח להגיש את התביעה לביטוח לאומי לכל המאוחר עד 12 חודשים מיום הפגיעה".

באיזה שלב מומלץ לפנות לעורך דין?

"כדאי לפנות בשלב מוקדם, מפני שיש חשיבות כאמור לגרסה שמוסרים וכן על מנת שהנפגע ידע  מהן הזכויות שעומדות בפניו. בביטוח לאומי יש הליכים שונים שלא בהכרח ידועים לכולם וגם ההתמודדות עם המוסד איננה קלה ולכן כדאי להיות מלווה על-ידי עו"ד. יהיה לעיתים מאוד קשה לשנות דברים שנכתבו בצורה לא נכונה ולכן לפני שמגישים את התביעה כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין".

עורך דין גיל קראוס משמש בין היתר כיו"ר ועדת פלת"ד (נפגעי תאונות דרכים) וסגן יו"ר ועדת נזיקין בלשכת עורכי הדין במחוז תל אביב. הוא מנהל את פורומים נזיקין וביטוח באתר הפורומים המשפטיים. מלווה עמותות שונות של חולים בנוגע לזכויות חברי העמותה ובמהלך השנים ייצג אלפי אנשים בתביעות נזיקיות ובתביעות למימוש זכויות רפואיות מול המוסדות השונים.

במסגרת זו מלווה עו"ד קראוס את לקוחותיו ברגישות ובראיית צרכיהם מתחילת ההליך ועד סופו. 

גיל קראוס, עו"ד
אגרט - קראוס עורכי דין
שד' שאול המלך 8,
בית אמות משפט (קומה 4), ת"א 6473307
טל: 03-6766602 פקס: 03-6766608
דוא"ל: gil@eghert-kraus.co.il
פורטל משפטי: www.nezek.co.il
אתר משרדי: www.eghert-kraus.co.il

» חזרה למדור הזווית המשפטית