כך יוצרים (ומסיימים) שותפות עסקית נכונה

עו"ד גיא הרשקוביץ מסביר מהי החשיבות של הסכם שותפים/מייסדים, כיצד ההסכם עוזר למנוע בעיות או לפתור אותן בהמשך, ומדוע דווקא כן כדאי לעשות עסקים עם משפחה וחברים

תוכן מקודם | שחר בן-פורת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לערב משפחה, חברים וכסף

"ישנה אמרה מפורסמת, האומרת 'עם חברים ומשפחה לא עושים עסקים'. אני אומר בדיוק את ההיפך – יש יתרון בלעשות עסק עם מישהו שאתה מכיר היטב, אבל רק אם תדע להפריד בין יחסי האמון והחברות לבין הצד העסקי בצורה של הסכם שותפים/מייסדים.  חשוב להבין: יחסי אמון הם הבסיס ליחסים העסקיים. אם אין יחסי אמון, שום הסכם לא יעזור". אם לא תדע להפריד בין הצד העסקי לבין הרגש באמצעות הסכם, יש סיכוי גבוה להפסיד גם את היחסים וגם את העסק", אומר עו"ד גיא הרשקוביץ, הבעלים של משרד עורכי דין הרשקוביץ ושות'.

"כשנגיע לגשר נעבור אותו"

אחת השאלות הנפוצות שעו"ד הרשקוביץ נתקל בהן היא מדוע בעצם לא לקבל החלטות כיצד לחצות את הגשר, רק כאשר מגיעים לגשר, במקום להחליט על הכל מראש. "התזמון הנכון ביותר להגיע להסכמות הוא כשאנו בהסכמה, וזה קורה בשלב ההקמה", הוא מסביר. "כשאנו בתוך ניהול העסק, מאחר ואנו אנשים שונים, יהיו מטבע הדברים מצבים של חוסר הסכמה. דווקא אז להעמיד את עצמנו במבחן ולראות אם נוכל להגיע להסכמה, זה הימור מסוכן מדי".

עו"ד גיא הרשקוביץ
עו"ד גיא הרשקוביץ צילום: ליאור רוטשטיין

סוגיית החברות והערבוב בינה לבין היחסים העסקיים אינה היחידה הגורמת להעדרו של הסכם שותפים/מייסדים. סיבה נוספת היא שההוצאות המשפטיות נדחקות לתחתית סדר העדיפויות ופעמים רבות לא עושים זאת בפועל. התוצאה: שמונה מתוך עשרה עסקים נוסדים ופועלים בישראל ללא הסכם.

הנתיב הנכון להסכם מוצלח

ב-14 השנים מאז נכנס עו"ד הרשקוביץ לתחום, הוא מתמחה בסכסוכי שותפים, והוא משמש בתפקידים שונים, הן כמגשר והן כבורר. "אני מגיע מבחינה מקצועית מהתחום המסחרי, ולכן אני תמיד ממליץ למצוא נתיב לפתרון. סכסוך משפטי עלול לרסק את העסק, וגם אם אחד מהשותפים יזכה, כולם עלולים להישאר ללא עסק. אך כדי שהליך כזה יצליח, בין אם מדובר בהליך משפטי ובין אם בהליך גישור או בוררות, חשוב שיהיה הסכם שותפים/מייסדים מדויק אשר מגדיל את הסיכויים שהעסק ימשיך לפעול בהצלחה"

הסכם טוב מתחיל קודם כל בתיאום ציפיות מפורט, ולא פחות חשוב מכך – בכתב ולא בע"פ. לשיטתו של עו"ד הרשקוביץ, בהסכם שותפות יש להתייחס לשלושה מצבי זמן - עבר, כלומר מה מביא כל אחד מהשותפים לעסק מבחינת ידע, ניסיון וכסף; הווה, מה יהיה התפקיד ותחום האחריות של כל אחד, אילו החלטות יילקחו במשותף ואילו בנפרד, למי יהיה זכות וטו וכד'; ועתיד, מתן מענה לכל התרחישים האפשריים, כולל מה יקרה אם רוצים לפרק את השותפות, מצד אחד, ומה קורה אם העסק עומד למכירה או לפני כנסתו של שותף חדש, מצד שני. "ככל שתיאום הציפיות מדויק וטוב יותר, הסיכוי לסכסוכים מאוד נמוך וגם כשהם יפרצו, במרבית המקרים יש להם מענה ופיתרון בהסכם".

פטיש בית משפט
צילום: shutterstock

הדרכה ועזרה בכל שלב

המשרד של עו"ד הרשקוביץ מונה שני סניפים, האחד בפארק המדע ברחובות והשני במרכז תל אביב. הידע הרב והניסיון שצבר בתחומים השונים הקשור לניהול עסק – רישוי עסקים, קניין רוחני, דיני עבודה, הסכמים מסחריים וכד' – מאפשרים לו את היכולת ללוות עסקים משלב ההקמה ויצירת ההסכם ועד לשלב של סכסוך, במידה וזה מתרחש.  היתרון שלו נובע מהאוריינטציה העסקית של המשרד: "אנו מבררים מהו העסק, לומדים אותו כאילו הוא שלנו. כך הרבה יותר קל לנו לשלב בין ההיבטים העסקיים לבין ההיבטים המסחריים, לאזן ביניהם, וליצור הסכם מהודק ונכון, שיאפשר ניהול חלק ויעיל של העסק בכל השלבים השונים שלו".

חשיבותו של עורך דין מיומן היא רבה, ואינה באה לידי ביטוי רק בשלב יצירת ההסכם, אלא גם במצב של סכסוך בין השותפים/מייסדים: "כאשר הלקוחות מגיעים אלינו בשלב יצירת ההסכם, המשך הדרך קלה יותר", הוא מדגיש. "אך בכל מקרה, יש לנו את היכולת לעזור לבעלי עסקים בכל שלב ועם כל אתגר איתו הם מתמודדים". 

» אתר עו"ד גיא הרשקוביץ

» חזרה למדור הזווית המשפטית