מי צריך את בית הדין לעבודה?

באמצעות 'טיפול מונע' של עו"ד מומחה לדיני עבודה, מעסיקים יכולים לצמצם משמעותית את סיכויי ההגעה לבתי הדין לעבודה, לחסוך כסף רב ולהימנע מפגיעה במותג החברה

תוכן מקודם | דניאל דותן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם | דניאל דותן
תוכן מקודם

תביעה מעובד או ממועמד לעבודה וזימון לבית הדין לעבודה הם התרחיש הפחות רצוי עבור כל ארגון. מלבד ההוצאות המשפטיות ואי הנעימות, יש גם את עניין הפגיעה במותג המעסיק, כאשר מועמדים ועובדים חושפים את הפגיעה בזכויותיהם בין חבריהם וברשתות החברתיות. כמו כן, לעיתים פסיקת בתי הדין יכולה ליצור השלכות רוחביות לא רצויות מבחינת הארגון.

אחת הדרכים האפקטיביות והמוכחות להקטנת התביעות ככל האפשר, היא ליווי קבוע של הארגון המעסיק ע"י עו"ד מומחה לדיני עבודה, שהוא בגדר 'טיפול מונע' לבעיות משפטיות. "בשורה התחתונה, לא ניתן למנוע הגשת תביעות ע"י עובדים באופן גורף  אך ניתן בהחלט לצמצם אותן למינימום". אומר עו"ד אשר אביטן.

משרד עו"ד אביטן ושות' הוקם ע"י עורך דין אשר אביטן בשנת 2008. הוא מייצג מעסיקים בתחומים שונים, ליווי עסקי חוזים וליטיגציה בכל התחומים הדרושים לניהול העסק או החברה. למשרד התמחות עומק בתחום דיני העבודה בכל ההליכים והצדדים עובדים ומעסיקים כאחד. 

עו"ד אשר אביטןצילום: ארנון בוסאני

עו"ד אביטן הוא בוגר תואר שני L.L.M  במשפטים מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, עו"ד מוסמך משנת 2007. בין תחביביו העיקריים: קריאת ביוגרפיות, ספורט אקסטרים, ריצות מרתון גלישה בסנובורד,  בנוסף, הוא מדריך מוסמך לגלישת סנובורד מקנדה.

"יותר ויותר חברות ומעסיקים פונים אלינו כשהם מעוניינים להסדיר את היחסים עם העובדים שלהם, כך שהעובדים יקבלו את כל זכויותיהם באופן מלא. אך לא תמיד הרצון של הארגון ושל המעסיק יכול להביא לתוצאה שהחברה והעובדים רוצים בה, ללא ייעוץ של מומחה בתחום". אומר עו"ד אביטן.

באילו תחומים מסייע עוה"ד המלווה את הארגון?

 "בכל תחומי העבודה. החל מהבנת הציפיות של העובד (מועמד) אל מול המשרה שמוצעת לו מטעם החברה, עריכת הסכם עבודה, ייעוץ למעסיק בנושא השקיפות מול העובד שהיא קריטית ע"מ להגיע לתוצאה הרצויה".

כיצד פועל ה'טיפול המונע' שאתם מיישמים בארגונים?

"חשוב להבין, כי כל תחום דיני העבודה מצריך התמחות מיוחדת ועמוקה ביחסים שבין עובד למעסיק והמשרד שלנו בקיא בתחום ומוביל עם הרבה ניסיון בניהול תיקים של דיני עבודה בכל בתי הדין בארץ. מתוך הניסיון הרב שצברנו, אנו יכולים לנסות להבין יחד עם הארגונים היכן הם פחות חזקים בתחום והיכן ניתן לפעול בתוך החברה ע"מ לצמצם את החשיפה לתביעות עתידיות ע"י עובדים.

פעמים רבות, מעסיקים מגיעים למשרדנו רק אחרי שנחשפו לתביעה וחבל - התביעות הללו יכולות להגיע למאות אלפי שקלים ולפעמים מדובר בטעויות של מעסיק שנעשו בתום לב, ומניעה מהן היתה מאוד פשוטה.

צילום: shutterstock

אנו מייעצים לחברות בכל נושא הקשור לדיני עבודה: בניית תלושי שכר בצורה נכונה, בדיקה האם תלושי השכר עומדים בחוק הגנת השכר, האם ההתנהלות של המעסיק תואמת את החוקים של משרד העבודה.

טעויות מיותרות שמעסיקים עושים יכולות להוביל למערכת יחסים ארוכת שנים עם עובד שבה העובד לא מקבל את כל הזכויות שמגיעות לו אפילו אם המעסיק לא שילם בתום לב, העובד יעמוד על זכויותיו והמעסיק עשוי לעמוד בבעיה תזרימית להוציא כאלו סכומים. לא מעט ארגונים וחברות משתמשים בעו"ד לדיני עבודה כריטיינר. עובדים זה המרכיב הקריטי ביותר בארגון ובהחלט מצדיק ליווי קבוע".

איזו דוגמה תוכל לתת לגבי הטיפול המונע?

"לדוגמה, אנו ממליצים למעסיקים להשתמש בסעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים גם במקומות שלא חייבים. המעסיק ישלם כל חודש יותר, אבל זה יספק לו יציבות תזרימית וכן מניעה ממחלוקות מיותרות האם לפטר את העובד או להמתין שיתפטר מעצמו. ברגע שכל פיצויי הפיטורים שייכים לעובד ניתוק יחסי העבודה הנו פשוט מאוד וחוסך לא מעט עוגמת נפש.

איזה יתרון אתם מספקים בתחום הליטיגציה בדיני עבודה?

"למשרדנו ניסיון רב בליטיגציה באלפי תיקים בבתי הדין בחיפה, באר שבע, תל אביב, וירושלים, בהיכרות עם שופטות / שופטים כתוצאה מההליכים המשפטיים הרבים אותם ניהלנו.

הליטיגציה מבטאת דרך פעולה אסטרטגית שיכולה להשליך על כל התיק. נקיטת מהלכים קריטיים, כיצד לפעול, האם לחשוף את המסמכים, כיצד לנסח את כתב ההגנה שלך, ועוד.

מהניסיון שלנו, יש פערים עצומים בין אופי בתי הדין לענייני עבודה לאופן שבו מנוהלים תיקים. הזמנים לקביעת דיונים בתיקים הם זמנים שונים בבית הדין לעבודה, בתל אביב למשל, שהוא עמוס בהרבה מירושלים. עו"ד שמכיר את בתי הדין לעבודה ידע כיצד להתנהל באופן מדויק ובהתאם לשיקולי הלקוח.

מהו אתר 'עובד עצות'?

"המשרד שלנו הבין את הצורך והקים אתר שבנוי בצורה של ציר זמן של כל מחזור החיים של יחסי העבודה. באתר אפשר למצוא בקלות היכן אתה נמצא מטרום יחסי העבודה ועד לסיום יחסי העבודה ואפילו אחרי (הסכמים של אי תחרות, שמירת סודיות), ולקבל מידע משפטי והכוונה רצויה".

» אתר עו"ד אשר אביטן

» חזרה למדור הזווית המשפטית