תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקרב על הירושה

המנוח יושב לו במרומים ומביט אל משפחתו. האם הוא חוכך ידיו בהנאה או סופק כפיו בתדהמה ואכזבה?

המחשבה הזו חולפת בראשי בכל פעם בה אני מנהל תיק ובו מאבק בין יורשים.

ישנם מקרים, בהם המנוח לא ערך צוואה, כיוון שהיה בטוח שילדיו יסתדרו ביניהם באהבה ובתמימות דעים. במקרים אחרים, המנוח ערך צוואה והיה סמוך ובטוח כי רצונו ברור וכי היורשים (בדרך כלל אלה ילדיו) יפעלו על פי רצונו, כשבפועל כל אחד מהם  מפרש את הצוואה באופן שונה מרעהו, מה שיוצר סכסוך משפחתי נוסף, סכסוך המותיר אחריו משפחה שסועה ומפולגת.

סכסוך שכזה מלווה במשאבים רבים: תשלומים כבדים לעורכי הדין, נזקים והפסדי רכוש אשר מאבד מערכו בינתיים, ימי עבודה "מבוזבזים" על ידי הצדדים באיסוף ראיות, פגישות הכנה והתייצבות בבית המשפט, וכמובן לילות ללא שינה, עגמת נפש, ולעתים אף השלכות נפשיות ובריאותיות.

במהלך השנים בהן אני עוסק בתחום (37 שנים), נוכחתי שוב ושוב כי מאבקים אלו הם תולדה של משקעי הילדות. תחושות של קיפוח, חוסר הכרת טובה ותודה של ההורה לילד אשר טיפל בו  - וזו רק תחילת הרשימה.

מה הפתרון?

ראשית, עלינו להקפיד תמיד על מתן אהבה וחום מתאימים לכל ילד בהתאם לצרכיו וליצור משפחה מלוכדת ואוהבת. יום אחד הילדים ימשיכו את השושלת שלנו ואנו רוצים שימשיכו להיות משפחה אוהבת ומלוכדת.

חשוב לשוחח עם הילדים אודות רצוננו ורצונם לחלוקת הרכוש ביום בו נסתלק לנו מן העולם. אם נשתף אותם, יבינו ויסכימו אף לחלוקה לא שוויונית. כך למשל יבינו כי יש צדק בהורשת הדירה לבן, וזאת משום שהאחות כבר קיבלה מההורים דירה. בצוואה, על ההורים להסביר בנוסף, מה היה השיקול אשר הדריך אותם לבצע חלוקה לא שוויונית.

עו"ד משה יונאי
דורון גולן

כיצד לערוך את הצוואה האפקטיבית?

אין גיל שבו "צריך להתחיל"

ברגע שיש רכוש, גם אם אינו רב,  - כדאי לערוך צוואה. אנשים נפרדים מן העולם בחטף, בתאונה, חולים במחלות קשות ומפנים את כל האנרגיות שלהם להתמודדות עם המחלה ולא לכתיבת צוואות.

כאשר עורכים צוואה בגיל צעיר - הסיכוי שמישהו יטען אחר כך שהמצווה לא היה צלול - קטן ביותר.

לווי על ידי עו"ד מקצוען רגיש

יש להיעזר בעורך דין מקצועי, עורך דין קשוב המבין ללבכם וחשים בנוח אתו.

יש לבחור עו"ד המתמחה בתחום, המבין גם בנכסים אשר מצווים. אם לאדם נכסי נדל"ן - חשוב שיהא זה עורך דין העוסק בתחום, ואם עיסוקו הוא רק בצוואות - לבקש ואף לדרוש שיתוף של  עו"ד המתמחה בנדל"ן ובמיסוי. אם הרכוש כולל שליטה בחברות - להתייעץ עם רואי החשבון של החברה ועם עורכי הדין שלה.

כדאי להגיע אל עורך הדין עם רשימת הנכסים שערכתם מראש, כדי שלא לשכוח את הכספת שיש בשוויץ או את דונם האדמה בעמק חפר, אותו ירשתם עם עוד 10 בני דודים, מהדודה הערירית.

אם מדובר במי אשר הגיש הצהרת הון - להביא העתק מהצהרתו האחרונה. או אז יש לשבת עם עורך הדין ולדון בחלוקת הרכוש בעתיד.

כל שינוי במשפחה – מחייב הכנת צוואה ועדכונה

כאשר יש שינוי במשפחה, יש להכין צוואה או לעדכן את הקודמת. בין אם זה מדובר בלידת ילד נוסף או חס וחלילה פטירת מי מהילדים. כאשר מתגרשים - יש לזכור את נושא הצוואה (אלא אם בן / בת הזוג ועורכי הדין לקחו את כל הרכוש שלך...).

כאשר יוצרים מערכת זוגית חדשה - חייבים להכין צוואה או לשנות ולעדכן את הקיימת. או אז חייבים גם להכין הסכם נישואין או הסכם לחיים משותפים הצופה מצב בו מי מהשניים נפטר - האם הנותר בחיים יהא זכאי למזונות מהעיזבון? האם ימשיך להתגורר בדירה או שיהא עליו לעזוב אותה ולחפש לו אחרת?

"ריענון" הצוואה כל מספר שנים

אחת לכמה שנים, בין 7 ל-10 שנים, יש לבדוק את הצוואה. האם היא עדיין רלוונטית בעקבות הנסיבות שהשתנו? האם מכרנו את הבית אותו ציווינו לבת הבכורה? מה ייעשה בדירה הנוספת אשר רכשנו (או קיבלנו בירושה)?

הפקדת הצוואה

רצוי מאוד (ואפילו חובה) להפקיד את הצוואה במשרדי הרשם לענייני ירושה. בכך נחסוך ליורשינו את ההתרוצצות בין משרדי עורכי דין אשר למי מההורים היה קשר איתם.

 קופות גמל, ביטוחי חיים וקרנות השתלמות

סעיף 147 לחוק הירושה קובע כי אלה לא יבואו בכלל נכסי עיזבונו של אדם. משמעות הדבר: הצוואה אותה אנו עורכים - אינה חלה על כספים אלה.

הקופות וחברות הביטוח פועלות אך ורק על פי "הוראת מוטבים" אשר ניתנו להן, בעת שנפתחו.

הפתרון: לעדכן את ההוראות מעת לעת, ולתת הוראות מתאימות ("מינוי מוטבים") לקופות ולקרנות.

לסיכום:

"אין דבר וודאי יותר מהמוות, אולם תמיד הוא מגיע בהפתעה".

"יש להתכונן לו מבעוד מועד, החל מגיל צעיר, בתבונה וברגישות, ואז הסיכוי כי ההרמוניה והאהבה של בני המשפחה הנותרים יימשכו גם בדורות הבאים, וההורים המביטים עלינו מלמעלה יחייכו בסיפוק והנאה." מסכם עו"ד יונאי.

לאתר של רולוף - יונאי עורכי דין ונוטריונים >>

» חזרה למדור הזווית המשפטית

» חזרה למדור הזווית המשפטית

כתבות שאולי פיספסתם

*#