תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פונים לרשות המסים וישנים טוב בלילה

עו"ד גילה בן זאב, לשעבר בכירה ברשות המסים, ממליצה ללקוחותיה שלהם יש הכנסות בחו"ל שאינן מדווחות בארץ, לפנות להליך גילוי מרצון ולהינצל מרישום פלילי. בראיון מיוחד היא מסבירה מדוע

לפני חודשים ספורים הוציאה רשות המסים חוזר חדש לעניין גילוי מרצון, וכדאי להכירו היטב – מדובר בהטבה משמעותית שהרשות נותנת לכל מי שהינו תושב ישראל שיש לו הכנסות בחו"ל שלא דווחו לרשויות המס בישראל. הרשות מאפשרת לנישומים לבוא ולגלות את הכנסות הללו, היא תחייב אותן במס כדין אך תפטור את הנישום מאישום פלילי בגין העלמת הכנסות – הוויתור על הגשת כתב אישום פלילי הוא אחד מהיתרונות המשמעותיים ביותר של בהליך זה.

מומחית ובקיאה בנבכי נושא הגילוי מרצון היא עו"ד גילה בן זאב, לשעבר בכירה ברשות המסים. לפני יותר מעשור היא פרשה מרשות המסים לאחר כ-30 שנות עבודה, שם שימשה בתפקידה האחרון כמנהלת המחלקה הכלכלית של הרשות, כיום בעלת משרד עו"ד עצמאי ומטפלת בכל סוגיות המס, עם התמחות ספציפית בנושא השומות הכלכליות. היא מרחיבה בנושא הגילוי מרצון: "אם תגלו מרצונכם החופשי כי לכם הכנסות בחו"ל שלא דווחו לרשויות המס בישראל, תשלמו מס כולל ריביות והצמדות, (ללא קנסות) אך ובעיקר – תהיו פטורים מאישום פלילי. ההליך יאושר ע"י רשויות המס רק באותם מקרים בהם לא קיימת בידי הרשות אינפורמציה קודמת על הכנסות בחו"ל שלא שולם בגינן מס. לצורך הגילוי, האדם נדרש לגלות ולהראות את מקור הכסף שנצבר בחו"ל. אם המקור לא ידוע, לעתים תגבה הרשות מס לא רק על הרווח אלא גם על הקרן עצמה. מקור הכסף הינו אינפורמציה חשובה לפיה יקבע המס לתשלום, האם מדובר במס רווחי הון או במס פירותי".

האם יש מסלולים שונים לגילוי מרצון?

"כן בהחלט, קיימים שלושה מסלולים: מקוצר, רגיל ואנונימי. היתרון הגדול נמצא במסלול האנונימי. ניתן לפנות לרשות מבלי לחשוף את שמו ופרטיו של הנישום, ולהגיע להסדר בעניין גובה המס לתשלום. בהינתן הסכמת הנישום לעניין שיעורי המס שעליו לשלם, יידרש לגלות את זהותו, או לוותר על כל ההליך, ולהמשיך ולהסתכן בהליך פלילי וזהותו לא תיחשף. בהליך הגילוי נדרש הנישום לפרט רק את מקור הכסף ואת הרווחים שנצברו. בד"כ עורכי הדין הם אלה שפונים בשם הלקוח להליך אנונימי מול רשות המסים, ועל הלקוח להחליט מה בכוונתו לעשות. יש לזכור שכיום קיימת העברת אינפורמציה בין רשויות המס בעולם. הבנקים, גם הם, מעבירים אינפורמציה על תושבי ישראל המנהלים חשבונות אצלם. רשות המסים בישראל יכולה לבקש ולקבל ממדינות אחרות אינפורמציה על חשבונות בנק שמנהלים תושבי ישראל אצלן, עליהם ייתכן שהם לא משלמים מס בארץ. לכן לדעתי, זהו הליך חשוב מאוד לאנשים בעלי הכנסות בחו"ל שלא דווחו לישראל. חשוב לשלם ולישון בשקט. במצב בו קיימת שקיפות רבה בין רשויות המס והבנקים העניין העברת מידע, הסבירות לחשיפת מעלימי המס הנה גבוהה מאוד".

עו"ד גילה בן זאב
דרור ענבר

האם אנשים בכלל פונים לרשות המסים במסלול הזה?

"יש אנשים רבים הבוחרים לפנות במסלול גילוי מרצון, ובמיוחד אלה שאינם "אוהבי סיכון". קיימים גם רבים שירשו כסף בחו"ל ולא היו מודעים לכך כי הרווחים חייבים במס בישראל החל ממועד קבלת הירושה. בעקבות כל הפרסומים בנושא, הגיעו רבים וביקשו להסדיר את ענייני המס שלהם. מרבית האנשים מעדיפים לשלם מס ו"לישון בשקט". יש כאלה שצברו בחו"ל רווחים מפעילות עסקית כזו או אחרת וזוהי העלמת הכנסות מובהקת, ועל כן, באמצעות הליך הגילוי מרצון, נמנעים הם מהסתבכות בהליך הפלילי, ועולים על דרך המלך בהסדרת ענייני המס מול רשות המסים".

בסבך השומות הכלכליות

סוגיית מסים רווחת נוספת שעו"ד בן זאב מייצגת בה הינה: "תוצאה עסקית בלתי סבירה". לרשויות המס סמכות להחליט, בכל ענפי הכלכלה השונים, שהתוצאה העסקית שהוגשה בדו"חות הכספיים אינה סבירה גם במקרים בהם לא נפסלו הספרים. את אי הסבירות קובעת הרשות על פי הביקורות שערכה בעסקם של הנישומים ובהתבסס על תדריכים כלכליים שעורכת המחלקה הכלכלית של רשות המסים. לעתים נקבעת אי הסבירות על בסיס ידע של פקידי הרשות בלבד. באם לא עולה בידי הנישומים, המיוצגים ע"י רו"ח/עו"ד, להגיע להסכם, בעיקר באותם מקרים בהם ההכנסות שנקבעות גבוהות במיוחד בלתי סבירות (להערכת הרשות), מוציאה רשות המסים צווים לבית משפט. בתחום זה, רב ניסיונה של עו"ד גילה בן זאב, שניהלה את המחלקה הכלכלית של רשות המסים, פיקחה וניהלה את עריכת עבודות המחקר בענפים השונים והינה בעלת היכרות וידע מעמיקים בתחום. כל אלה התבטאו בהצלחות במו"מ מול רשות המסים ובניהול תיקים בבית משפט. בולטת במיוחד החלטת בית משפט מחוזי בירושלים אשר קיבל במלואו את הערעור, שהוגש ע"י עו"ד גילה בן זאב בעניין השומה שנקבעה למסעדת "סימה" בירושלים.

תחומים נוספים בהם עוסקת עו"ד גילה בן זאב הינם מקרקעין, מיסוי מקרקעין ועריכת צוואות. "תחום הצוואות רגיש במיוחד לענייני מס", אומרת עו"ד בן זאב. "אדם בעל רכוש העושה צוואה חייב לעשותה בהתחשב בסוגיות מסים. עורכי דין רבים עורכים צוואות מבלי לשקול ענייני מס וכך נגרם נזק ליורשים. היורשים לעתים מתחייבים במס על נכסים שירשו, שיכולים היו להיות פטורים מהם אילו נעשתה צוואה המתחשבת בסוגיות המס הדבר רלוונטי הן במקרים שבהם מורישים דירות והן במקרים בהם מורישים עסקים וכספים נזילים".

לאתר של גילה בן זאב >>

» חזרה למדור הזווית המשפטית

כתבות שאולי פיספסתם

*#