תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התחדשות אישית ועירונית

עו"ד אופיר כהן קוניוק מלווה דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית ומשנה לטובה את חייהם. בריאיון היא מספרת על תפקידו של עורך הדין בתהליך, מדוע פרויקטים אלו חשובים לכלל הציבור ומהו החסם העיקרי בדרך

"כאשר אנשים חושבים על עורך דין שמייצג דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית, הם מניחים שתפקידו הוא לנהל מו"מ עם היזם, להחתים דיירים על הסכם ולהתמקד בפן המשפטי של הפרויקט. כל זה אמנם חלק גדול מהעבודה, אבל הרבה לפני כן, תפקיד עורך דין בפרויקטים מסוג זה הוא גם סוציאלי. עליו ליצור פתרונות ספציפיים למשפחות עם מאפיינים ייחודיים, לרוב פתרונות יצירתיים שחורגים מהשבלונה המוכרת, תוך שמירה על שוויון מהותי בין כל הדיירים, שיתוף ושקיפות ביניהם".

במילים אלו משרטטת עו"ד אופיר כהן קוניוק את עבודתה כעורכת דין, המתמחה בפרויקטים של התחדשות עירונית, עם דגש על ייצוג דיירים. "ככל שהדיירים שותפים לדרך ומעורבים כבר מהשלב הראשון, סיכויי הצלחת פרויקט כזה גדולים יותר". המשמעות של הצלחת הפרויקט היא לא 'הרסנו בניין ישן ובנינו בניין חדש', היא מסבירה, אלא הצלחה בכל הרבדים - שיפור איכות החיים של הדיירים, מתן הזדמנויות שוות לדור השני, יצירת פתרונות לדיור בר השגה לזוגות צעירים ולמשפרי דיור, "וכל זה תוך שימוש במשאבים קיימים, על ידי הגדלת הצפיפות והתאמתו לאזור ולצרכים הנוכחיים".

השפעה משמעותית על אנשים

ההחלטה להיות עורכת דין גמלה בליבה של עו"ד כהן קוניוק כבר בגיל צעיר, בצד החלטה אחרת – לעבוד עם אנשים. "לא ידעתי בשלב מוקדם של חיי כיצד אני יכולה לשלב בין שני הרצונות הללו". עם השנים היא נחשפה לתחום ההתחדשות העירונית, שנותן מענה לשני רצונות אלו. לאחר שסיימה את לימודיה, החלה לעבוד במשרד העוסק בתחום זה, שם התאהבה בתחום. "הבנתי שאני יכולה, עם ידע וכלים נכונים, להשפיע משמעותית על החיים של אנשים. התחום של התחדשות עירונית משפיע לא רק על האוכלוסייה הקיימת, שעבורה רוצים לקדם פרויקט ; אלא על הציבור בכללותו, שיוכל ליהנות משילוב של אוכלוסיה חדשה בשכונה הקיימת דבר שיתרום רבות להתפתחותה. חשוב להדגיש את הפיתוח הסביבתי שמבוצע במסגרת פרויקטים אלו, הכולל מבנים קהילתיים ופארקים, שמגבירים את ההשפעה החיובית".

עו"ד אופיר כהן קניוק
יח"צ

פרויקט הדגל של עו"ד כהן קוניוק כבעלת משרד עצמאי נמצא בשכונת נורדאו בנתניה, שדייריו הגיעו אליה דרך המלצה של דיירים בפרויקט אחר ברמת גן. "הדיירים פנו אלי כדי לבצע פרויקט של תמ"א 38,ולאחר שלמדתי את אופי הבניין וסביבתו המלצתי לבצע פינוי בינוי, עד מהרה פנו אלי גם דיירים מבניינים נוספים בשכונה. כך גובשו 168 דיירים ב-11 בניינים להריסה, שתחתם צפויים להיבנות כ-700 יחידות דיור שיתפרסו על שטח של כ- 16 דונמים". כעת נמצא הפרויקט בשלב התכנון, לאחר שחברת שפיר מגורים ובניין, נבחרה במכרז כיזם שיבצע את הפרויקט והדיירים חתמו על הסכם לביצוע פרויקט פינוי בינוי.

קשר אישי רציף עם הדיירים

אחד השלבים החשובים להצלחת הפרויקט הוא גיבוש הדיירים בעזרת עורך דין אובייקטיבי, בעל ניסיון, שיידע ללוות אותם ולתת כלים נכונים להתמודד מול כל גורם בדרך. "אחריות עורך הדין היא לגבש את הדיירים בינם לבין עצמם, לתאם ציפיות ולתת הסברים על מה צפוי להם לאורך כל הפרויקט ומה המשמעות של פרויקט מסוג זה עבורם", היא מסבירה. "עורך הדין צריך לדעת לערוך את המכרז, כך שההצעות שיתקבלו יתנו מענה לצרכים של הדיירים".

לאחר שדיירים פונים לעו"ד כהן קוניוק, היא מלווה אותם לאורך כל התהליך תוך מתן כלים שיגדילו את הסיכוי של הפרויקט לצאת אל הפועל. "אני מסבירה תחילה את החשיבות של ביצוע שלבים מסויימים בדרך מסויימת. מדובר בפרויקטים מורכבים, שסבירות הוצאתם לפועל אינה גבוהה כיום, ולכן שמירה על השלבים הנכונים כבר בהתחלה, משמעותית ביותר להמשך הדרך ולהצלחת פרויקט".

העבודה של עו"ד כהן קוניוק מאופיינת בקשר אישי, קרוב ורציף עם הדיירים בפרויקטים אותם היא מייצגת. "אני מכירה את כל הדיירים באופן אישי, לכולם יש את מספר הנייד שלי והם מתייעצים איתי על כל מה שקשור בפרויקט ולרוב גם מעבר. אני שמחה שיש לי קשר כזה עם הדיירים, שגורם לי לרצות להילחם בכל גוף, כדי לגרום לכך שהפרויקט ייצא אל הפועל ושהעבודה שלי תהא משמעותית ומספקת יותר".

לדבריה, החסם העיקרי של פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית הן הרשויות. "הרשות המקומית, שצריכה להיות בעלת האינטרס הגבוה ביותר לקידום הפרויקטים, דווקא היא מהווה את הגורם המעכב העיקרי. אם קצב קידום הפרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית לא יגדל באופן משמעותי, לא נדביק את קצב ביקוש הדירות וקצב התפתחות החברה ובסופו של יום הכלכלה כולה, ייפגע".

לאתר של עו"ד אופיר כהן קוניוק >>

» חזרה למדור 

כתבות שאולי פיספסתם

*#