תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברו הטוב ביותר של היזם (והדיירים)

עד כמה חשובים ניסיונו ואופיו של עורך הדין בהובלת פרויקט התחדשות עירונית? ועד כמה חשובה זמינותו להצלחת הפרויקט? לכבוד השנה החדשה הרמנו כוסית עם עו"ד גיא יקותיאל, מבכירי עוה"ד בתחום ההתחדשות העירונית

משרדכם מייצג יזמי נדל"ן וקבלנים, אך גם דיירים. האם מדובר ביתרון או בחסרון?

ברור שמדובר ביתרון מובהק. היכולת שלנו לראות ולהבין את הצרכים של שני הצדדים מאפשרת לנו גם להגיע להסכמים טובים וברי מימוש, וחשוב יותר - לצרף את הדיירים לפרויקט בחפץ לב ותוך הבנת התועלת שתצמח להם מהפרויקט. למרות מה שניתן לחשוב - הדבר הזה חשוב יותר ליזמים שאנו מייצגים מאשר לדיירים עצמם.

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

מפתיע. מדוע הדבר כל כך חשוב ליזמים?

היזמים הבינו מזמן שעל מנת לזכות בפרויקט מוצלח ורווחי, לא די להיות אנשי שיווק טובים או להראות יעילות כלכלית. הדיירים כיום מודעים לזכויותיהם, ודורשים, מעבר לתמורה כלכלית נאותה, גם פרטנר אנושי מהצד השני.

אנחנו מלווים את היזמים שלנו החל מהפגישות הראשונות עם הדיירים, משוחחים עם הדיירים, עונים על שאלות, נוסכים בהם בטחון והבנה של ההליך, ומאתרים מראש התנגדויות צפויות של דיירים. בדרך זאת היזם מקבל תמונה טובה יותר של המצב המשפטי והמצב האנושי בבניין.

בהמשך הדרך, הקשר הראשוני שנוצר עם הדיירים ועם עוה"ד של הצד השני גם מאפשר לנו לפתור בעיות והתנגדויות בצורה טובה יותר.

עו"ד גיא יקותיאל

הגעה להסכמה מלאה

הזכרת טיפול בהתנגדויות של דיירים. האם התופעה הזו עדין נפוצה?

כולנו יודעים שלדיירים יש רשימת דרישות כאורך הגלות (חלקן מוצדקות וחלקן מנותקות מהמציאות), ואותה כמות של הסברים מדוע הדירה שלהם היא הדירה הטובה ביותר בפרויקט ולכן מגיעות להם ההטבות הגדולות ביותר.  זה אולי נשמע מצחיק, אבל בפגישות עם אלפי דיירים כבר שמענו הסברים משכנעים מדוע דווקא הדירה בקומה הראשונה היא הטובה ביותר (לא צריכה מעלית), או בקומה השנייה (הכי מבודדת) או בקומה העליונה (אין דיירים על הראש) או בחזית (כי העורף חשוך) או בעורף (כי החזית רועשת) ועוד סיבות והסברים למכביר.

משמעות הדברים היא שכל בעל דירה מרגיש כי הוא נכנס עם "חבילה" שונה לפרויקט ולעיתים רבות מצפה להתייחסות פרטנית לצרכיו.

האם לדעתך מתפקידו של עוה"ד לטפל בהתנגדויות ובדרישות השונות של הדיירים?

תפקידו של עורך הדין אינו מסתכם רק בעריכת הסכם משפטי, אלא בהובלת היזם והפרויקט בין שלל הטענות של הדיירים, תוך ביצוע אבחנה בין הדרישות הלגיטימיות לאלו חסרות ההצדקה.

באופן כללי, המשימה שלנו הינה לחתור להגיע להסכמה ולפתרונות שיהיו מקובלים על כל הדיירים בפרויקט באופן שלא יקפח אף אחד מהם ובו בזמן ייתן מענה לבעיות ייחודיות של דיירים ספציפיים.

היתרון בקבלת הסכמה מלאה של כל הדיירים לפרויקט ברור וידוע לכל, ומשתרע מעבר לחסכון עלות ההליכים המשפטיים או קיצור בלוחות הזמנים של הפרויקט.

אבל האם לא בדיוק בשביל אותן התנגדויות קיימת בחוק האפשרות לתבוע דייר סרבן?

לעיתים נדמה לעורכי דין וליזמים, כי הדרך הקלה והמהירה להביא להירתמות מלאה של הדיירים לפרויקט התחדשות עירונית היא האיום בהליכים משפטיים. אנחנו חושבים אחרת. מבחינה של יותר ויותר פרויקטים עולה בברור כי שילוב של ניסיון מצטבר, אכפתיות ואופי נעים ונוח של עוה"ד המלווים את הפרויקט, יחד עם זמינות גבוהה לפרויקט ולדיירים מהווים מתכון מנצח לקידום מוצלח של פרויקטים להם שותפים כל הדיירים.

בדיחה מוכרת של עורכי הדין העוסקים בתחום היא שאנחנו ממתינים לקבל תואר של כבוד מהפקולטה לפסיכולוגיה. ואכן, העבודה מול הדיירים כרוכה בעבודה משמעותית, המצריכה יכולת הקשבה, שיקוף של טענות הדייר והרבה מאוד סבלנות. לשמחתנו, ברוב רובם של עשרות הפרויקטים בהם אנחנו מטפלים, הצלחנו להימנע מניהול הליכים משפטיים נגד דיירים ותחת זאת להרוויח דיירים מרוצים הנרתמים להליך. אנחנו מאוד גאים בהישג הזה.

משרד "גרילה"

מבחינת כמות העובדים המשרד שלכם אינו מהמשרדים הגדולים ביותר בתחום. זה מפריע ליזמים?

על רקע הצורך ביחס אישי ומהיר הן ליזם והן לדיירים, עולה החשיבות של משרד עורכי דין המסוגל לתת את המענה האישי והפרטני גם ליזם אך גם לכל אחד מהדיירים. היתרון של משרד קטן ואיכותי על פני משרד גדול הוא ברור - בעוד שבמשרד גדול פרויקט בן כמה עשרות דירות בלבד מטופל על ידי עורכי דין צעירים ולעיתים חסרי ניסיון, במשרד כמו שלנו פרויקטים מעין אלו מקבלים את מלוא תשומת הלב של עורכי הדין הבכירים, שיודעים לתרגם את ניסיונם המצטבר לכדי יצירת פרויקט מוצלח. גם היזם וגם הדיירים יוצאים נשכרים מליווי מקצועי ואישי.

אם ליזם חשובה ההרמוניה בינו ובין הדיירים, והתקדמות מהירה ונכונה של הפרויקט, הוא בוודאי יודע להעריך את החשיבות שבמשרד אשר יודע לטפל בכל פרויקט באופן הנכון לו ובצורה אישית וממוקדת. הפניה של עוד ועוד יזמים אלינו מדברת בעד עצמה.

עו"ד גיא יקותיאל עוסק בתחום ההתחדשות העירונית, מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים לפי תמ"א 38 ופינוי בינוי, חבר בפורום קניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין וחבר בוועדה לענייני תמ"א 38.

לאתר >>

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#