תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זה הזמן לרכוש נדל"ן בהולנד

חוץ מפארקי שעשועים וקופי שופס, הולנד הפכה בשנים האחרונות ליעד מעניין למי שמחפש השקעות נדל"ן. מה כדאי לדעת לפני שקונים דירה באמסטרדם? המדריך לקניית דירה בארץ השפלה

בשנים האחרונות, הולנד נמנית בין אתרי התיירות המבוקשים ביותר של תיירים ישראליים. כמו כן, ישראלים רבים עובדים בהולנד בחברות הבין לאומיות הרבות הנמצאות שם. כאחת המייסדות של האיחוד האירופי, עם היסטוריה רבת שנים של סחר בין לאומי, מיקומה הפיזי בתוך אירופה, גבולות פתוחים עם שאר מדינות אירופה, הולנד מאז ומתמיד היוותה יעד אסטרטגי מצוין לקיום סחר בין לאומי. כיום, מדינת הולנד מאפשרת לתושבים זרים שאינם גרים במדינה, ואינם מחזיקים באזרחות הולנדית או באזרחות אחרת מאחת ממדינות החברות באיחוד האירופי, לרכוש נכסים ולהיות בעלי נדל"ן מקומי.

עו"ד יעקב האודייק

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

מדוע דווקא עכשיו כדאי לרכוש נכסים בהולנד?

כידוע, המחירים בשוק הנדל"ן בישראל מרקיעים שחקים, והמס על דירה שלישית שמסתמן באופק, מרתיע משקיעים פוטנציאליים רבים לרכוש נכסי השקעה נוספים בארץ. עם מטבע יורו נמוך ומחירי הנכסים בהולנד שבסימן עליה, הרי שהשקעה ברכישת נכסים במדינה ההולנדית כדאית ורווחית.

בזמן המשבר הכלכלי העולמי, ממשלת הולנד קידמה צעדים לעידוד שוק הנדל"ן, וביניהם הורדה משמעותית במס הרכישה - מ6% ל2% בלבד. כחלק מפעולות העידוד של הממשלה לצאת מהמשבר, הורים יכלו לתת לילדיהם מתנה של 100,000 יורו, פטורים ממס, אך ורק כדי לרכוש לעצמם דירות מגורים. צעד זה אכן הוכיח את עצמו, והביא לצמיחה משמעותית של רכישת דירות מגורים. כמו כן, שוק הנדל"ן התאושש לנוכח צמיחת הכלכלה ושיעור הריבית הנמוך שעודד לקיחת משכנתאות.

בחצי השנה האחרונה, ובמיוחד בבירת המדינה אמסטרדם, גדל משמעותית הביקוש לרכישת דירות והוא נמצא במגמת עליה. אלפי הסטודנטים שלומדים ברחבי העיר והאנשים הרבים שעובדים בעיר ובסביבתה לצד התיירות הענפה, מובילים לביקוש רב לדירות להשכרה. בהקשר הזה חשוב לדעת, כי משקיע הרוכש דירה לשם השכרתה, ואינו גר שם, מקבל שכר דירה פטור ממס בהולנד. ועל אף עליית המחירים עקב הביקוש הרב, מחיר דירה באמסטרדם עדיין נמוך מזה של דירה דומה בתל אביב.

כיצד מתבצע תהליך רכישת נכס בהולנד?

טרם הגעה להסכמה על תנאי העסקה, ובמיוחד בערים הגדולות כגון: האג, אוטרכט, ואמסטרדם, יש לבחון מספר היבטים חשובים. הראשון, מכיוון שרבים מהמבנים בערים הגדולות נבנו לפני מאות שנים, יש לפנות למהנדס לבדוק את היסודות והמצב הכללי של המבנה בו נמצא הנכס.

זה הזמן לרכוש נדל"ן בהולנד

הדבר השני הוא, יש לבדוק האם העסקה היא עבור רכישת זכויות בעלות (vol eigendom) או זכויות חכירה (erfpacht) בנכס. במידה ומדובר בחכירה, משלמים בדרך כלל פעמיים בשנה דמי חכירה הקרויים canon לעירייה שבשטחיה מצוי הנכס. יש לבדוק האם ולכמה זמן החכירה נמשכת - לעיתים קיימת אפשרות לשלם את כל דמי החכירה הנותרים בבת אחת.

ברגע שמושגת הסכמה בין המוכר והקונה, כמובן שכדאי להיוועץ עם עורך דין כדי שיעבור על תנאי הסכם, ורק לאחר מכן יש לפנות לנוטריון מוסמך כדי לחתום בפניו על הסכם הרכישה. חשוב להדגיש כי תוקף הסכם בעניין נדלן מותנה בחתימה בפני נוטריון. כמו כן, על הנוטריון לטפל ברישום זכויות הבעלות במרשם המקרקעין ההולנדי Kadaster וכן בתשלום המיסים של המוכר והקונה בעסקת הנדל"ן.

חשוב מאוד להיות מודעים לחוקי השכירות ההולנדיים, ובמיוחד במידה והנכס נרכש כדי להשכיר אותו. החוקים ההולנדיים מגנים מאוד על השוכר. לדוגמא, שלא כמו המצב בארץ, השכירות בנכס בהולנד הופכת באופן אוטומטי לשכירות מוגנת אחרי תקופה מסוימת, אפילו אם ישנה הוראה מפורשת בהסכם שמדובר בשכירות לא מוגנת. כמו כן, גובה שכר הדירה מוסדר בחוק ולכן יש לבדוק, טרם כניסה למשא ומתן עם שוכר פוטנציאלי, איזו מדרגה חלה על הנכס. אם בעל הנכס לא מעוניין להיות מוגבל לגובה שכר הדירה הקבוע בחוק, אז יכול הוא לבצע שיפורים בנכס, להפוך את הנכס למעמד "השוק החופשי", ובכך לא להיות כפוף למדרגות הקיימות. 

כאמור, שוק הנדלן בהולנד נמצא בתנופה ומהווה אלטרנטיבה אטרקטיבית להשקעה בטוחה. ישנן אופציות רבות להשקעה, ולא רק על ידי רכישת דירה באחת הערים הגדולות. קניית דירות נופש ונכסים לצרכי מסחר, הם גם אפיקי השקעה כדאיים ורווחיים, ולא רק עבור משקיעים יחידים אלא גם על ידי קבוצות רכישה.

עורך דין יעקב האודייק מומחה לדין ההולנדי ולמשפט האיחוד האירופי. משרדיו ממוקמים בתל אביב ובאמסטרדם. ניתן לפנות אליו בכל שאלה דרך כתובת הדואל:

 jacob@houdijklaw.com

לפרטים נוספים >>

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#