תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עד המוות: נטל ההוכחה וסדר הבאת ראיות בדיני צוואות

מי אחראי להביא ראיות במקרה של צוואה לא תקינה? ומה ההבדל בין צוואה שנמסרה בעל פה לצוואה שנכתבה בכתב יד? שלומי נרקיס, עורך דין ונוטריון, עושה סדר

חוק הירושה מונה ארבע צורות לעשיית צוואה: סוג ראשון, צוואה בכתב יד: צוואה בכתב יד תיכתב כולה ביד המצווה, תישא תאריך כתוב בידו ותיחתם בידו; סוג שני, צוואה בעדים: צוואה בעדים תהיה בכתב, תצוין בתאריך ותיחתם ביד המצווה בפני שני עדים לאחר שהצהיר בפניהם שזו צוואתו; סוג שלישי, צוואה בפני רשות: צוואה בפני רשות תיעשה על-ידי המצווה באמירת דברי הצוואה בעל-פה בפני שופט, רשם של בית-משפט או רשם לענייני ירושה, או בפני חבר של בית-דין דתי או בהגשת דברי הצוואה בכתב, על-ידי המצווה עצמו, לידי שופט או רשם של בית-משפט, רשם לענייני ירושה או חבר בית-דין דתי כאמור; סוג רביעי, צוואה בעל-פה: שכיב מרע וכן מי שרואה עצמו, בנסיבות המצדיקות זאת, מול פני המוות, רשאי לצוות בעל-פה בפני שני עדים השומעים לשונו.

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

בדיני ירושה, הכלל הוא, כי צוואה שעל פניה נתמלאו בה כל הדרישות הצורניות, חזקה שהיא תקפה, ועל הטוען לפסלות את הראיה. כלומר, נטל השכנוע מוטל על בעל הדין המתנגד לקיום הצוואה. במילים אחרות, חזקה על הצוואה שצוואת אמת היא ועל הנתבע (המתנגד) מוטל נטל השכנוע בדבר התקיימותם של אחד או יותר של הפגמים המהותיים.

ואולם, כאשר נפלו בגדריה של הצוואה פגמים צורניים - נטל השכנוע עובר לשכמו של המבקש (התובע) לקיים את הצוואה. אם הצוואה פגומה בפגם זה או אחר, חובת הראיה מתהפכת, ועל הטוען לקיומה נטל ההוכחה שאמנם לפנינו צוואה שאין ספק באמיתותה, כולל החובה להוכיח את צלילות דעתו של המצווה, ושלא הופעלה על המצווה השפעה בלתי-הוגנת וכדומה.

שלומי נרקיס - הספר

מקום שיש ספק ויורשים על-פי דין מתדיינים עם אנשים הטוענים שהם יורשים על-פי צוואה, ובפי הצדדים טענות שקולות, נטל הראיה הוא על הטוענים שהם זוכים על-פי הצוואה ואם לא יורם הנטל - יש להעדיף את היורשים על- פי דין.

במקרה אחד, קבע בית-המשפט, כי צוואת המנוחה עומדת על פניה בכל הדרישות הצורניות של צוואה בעדים על-פי סעיף 20 לחוק הירושה: הצוואה נערכה בכתב, היא נושאת תאריך, יש בה הצהרה של המצווה, יש בה חתימה של המצווה וכן חתימה של שני עדים כי היא זו החתומה על הצוואה. לפיכך נקבע, כי משנתמלאו כל הדרישות הצורניות וכן כל מרכיבי היסוד, חזקה שהיא תקפה ותקינה.

במקרה אחר, עסקינן בצוואה בכתב יד. באותו המקרה הצוואה לא נשאה תאריך. בית-המשפט קבע, כי מאחר ובצוואה הנדונה קיים פגם (אינה נושאת תאריך), על המבקש לקיימה להגיש ראשון את תצהיריו לבית - המשפט.

מסמך משפטי

על אותו רעיון, גם היעדר תעודה רפואית למועד עשייתה של הצוואה - כאשר עסקינן בצוואה בפני נוטריון - בנסיבות מסויימות, יהווה פגם.

לסיכום, סדר הבאת הראיות נקבע על-פי נטלי ההוכחה: היה ועסקינן בצוואה תקינה מבחינה צורנית - המתנגד לצוואה (הנתבע) יחל להביא את ראיותיו ולאחר מכן מבקש הקיום (התובע). היה ועסקינן בצוואה לא תקינה מבחינה צורנית - מבקש הקיום (התובע) יחל להביא את ראיותיו ולאחר מכן המתנגד לצוואה (הנתבע). 

עו"ד שלומי נרקיס מתמחה בענייני ירושה ודיני עזבונות ומחבר הספר "מורה דרך לענייני צוואות (עריכת צוואות והתנגדויות)".

הספר יצא לאור בחברת אוצר המשפט הוצאה לאור בע"מ ומחירו 299 ש"ח

לאתר >>

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#