תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עדי מדינה: הכרח בל יגונה או שיטתיות דורסנית?

בתקופה האחרונה יותר מתמיד גבר השימוש בגיוס עדי מדינה. מיהם? מדוע מגייסים אותם? והאם קיימת דרך לטהר את השימוש במוסד זה כדי להגביר את אמון הציבור?

תקופת כהונתו של פרקליט המדינה הנוכחי, תיזכר כעונת עדי המדינה. כיום, אין לך תיק של נבחר ציבור או נושא משרה בכיר, שלא מנסים לגייס בו עדי מדינה לצורך הגשת כתבי אישום והרשעתם בפלילים.

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

עו"ד ארז אבוהב

נשאלת השאלה, האם הדבר מלמד על משטרה חזקה, פרקליטות נושכת או רפיסות מגונה. האם כחברה נעדיף הרשעות מרובות, כותרת פיענוח משטריות או שמא אמת טהורה כזו שתחזק את אמון הציבור במערכת המשפט? התשובה לפניכם.

עד מדינה הוא שותף לאותה עבירה, המעיד מטעם המדינה לאחר שניתנה לו או הובטחה לו טובת הנאה בעבור עדותו. טובות ההנאה מסתכמות במחילה על פשעיו או בהמתקת עונשו וכן בהטבות כספיות משמעותיות.

לפי התורה וההלכה היהודית, עדי המדינה של היום נחשבים לעדים פסולים מאחר והם בעצם ביצעו את העבירות. אל תשת ידך עם רשע להיות עד חמס. התפישה הייתה מאחר ואותו עד הוא עברין רשע ומקבל טובות הנאה תמורת עדותו - ילך אחר נהנתנותו ולא אחרי האמת ולכן, יישנו חשש שהעד ישקר בעדותו. יחד עם זאת, מאז ומעולם כל מערכות המשפט ידעו שימוש בעדי המדינה.

דרישת החוק בישראל, באה לנסות למתן את החששות הנל וקבעה, שעל מנת להרשיע נאשם בפלילים בהסתמך על עדותו של עד מדינה, יש צורך בסיוע ראייתי נוסף חיצוני לעדותו ואשר מחזק את דבריו של העד. בפרשות האחרונות ואלו שנחקרות היום, לרוב אין שימוש בסיוע ראייתי חיצוני ונוסף אלא עושים שימוש בתקדים פסיקתי קודם שקובע שעד מדינה אחד יכול לחזק את דבריו של עד מדינה אחר, ולכן אלו מגויסים בזוגות ומוגבר השימוש במוסד זה.

עדי המדינה נתפסים במערכת המשפט כעדים נחותים. יחד עם זאת, הדעת נותנת בפני השופטים כי מערכת אכיפת החוק שקלה את כל האינטרסים בנושא ובחרה, בלית ברירה, לכרות עם אותו אדם, הסכם עד מדינה - האומנם?

מקרה בולט וזכור לכולם שבו הוכח שעד מדינה היתל בחוקריו ושיקר על מנת להפליל אחר ולהציל את עורו - היה פרשת הברנוער. מקרה זה מעיד כאלף מונים על הבעייתיות במוסד זה. אלמלא יד הגורל וסנגוריו של הנאשם בפרשת הבר נוער, יתכן וביהמש היה גוזר עליו עשרות שנות מאסר מאחורי סורג ובריח.

עדי מדינה - הכרח בל יגונה או שיטתיות דורסנית?

במקרים בהם הואשמו נאשמים החברים בארגוני פשיעה בעבירות פשע חמורות, מרוב ריבוי עדי המדינה בפרשות מקבילות נמסרו עדויות סותרות מצד עדי המדינה השונים. המקרים הנל כולם אירעו בשנה האחרונה, היא תקופה כהונתו של פרקליט המדינה הנוכחי, והיו צריכים להוביל למעצור בשימוש בכלי זה. לתמרור אדום, לשינוי תפישתי, לראיה ביקורתית ולא כך קרה - ההפך הוא הנכון, הפרקליטות ממשיכה בכל הכוח לגייס עדי מדינה ללא אבחנה ובכך פוגעת באמון הציבור במערכת אכיפת החוק והמשפט.

פירושם של הדברים הוא שהמשטרה והפרקליטות לא מסוגלות לאסוף ראיות בתיקים מורכבים ולכן מגייסת את עדי המדינה שוב ושוב בצורה שיטתית. מה שבעבר היה כורח בל יגונה או דילמה מוסרית הפך לשיטתיות דורסנית.

בהינתן השימוש הגובר במוסד עדי המדינה יש להוציא תקנות או לשנות את החוק כך שיטהר את השימוש בשיטה זו ויטהר את עדותו של עד המדינה כך שזו תהיה ללא אינטרסים חבויים – לא מצד המשטרה והפרקליטות ולא מצד עד המדינה שמקווה להציל עורו, כך שבהסכם עד המדינה המועבר לנאשם ולסנגוריו יפורטו אפיקי החקירה הנוספים והאחרים שמוצו באותה פרשייה – כך נמנע את האפקט המסחרי והשרירותי בהחלטה לגייס עד מדינה ובכך, יהיו לנאשם או לסנגוריו כלים נוספים לבחון האפיקים הנוספים ואולי להציג בהמשך ראייה שיכולה להוביל לזיכויו. בנוסף ומתוך רצון לטהר את האינטרסים החבויים אצל עד המדינה - רצוי שהמדינה תחייב בדיקת פוליגרף עם עדי המדינה בטרם עריכת ההסכם עימם.

משרדו של עורך דין ארז אבוהב עוסק במשפט פלילי וצווארון לבן. עוד אבוהב ייצג נאשמים בתיקים מורכבים בהם היה שימוש במוסד עדי מדינה. בין לקוחותיו: הרב יורם אברגיל זל, קבט עיריית אשדוד אריה איטח, אהוד טננבאום האנלייזר, שחקן הכדורגל לשעבר אלי רביבו ויצחק אברגיל.

 www.abuhavlaw.com

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#