תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקליניקה המשפטית של המכללה למנהל: הזדמנות לעשות שינוי

עבודה עם אוכלוסיות מוחלשות, ייצוג אלה שאין להם קול והתנסות משפטית עוד בשלב הלימודים - המערך הקליני הוותיק של בית הספר למשפטים במכללה למינהל מאפשר לסטודנטים להוביל מהלכים חברתיים חשובים ולצבור ניסיון מעשי משמעותי

בג"צ קבע לאחרונה כי על שירות בתי הסוהר להפעיל פיילוט במתקן הכליאה "חולות", במסגרתו ייפתחו מתחילת ספטמבר כיתות המחשב במתקן לשעות ארוכות לשימוש חופשי ולא רק ללימוד. בנוסף ובהתאם לביקוש יהיה על שירות בתי הסוהר לפעול להקמת כיתה בכל אגף ומחשב לכל 20 אנשים.

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

ההחלטה הזאת, שמשפרת את חייהם של מבקשי המקלט והפליטים השוהים במתקן "חולות", התקבלה בעקבות עתירה של הקליניקה לזכויות אדם וקליניקת קונקורד של בית הספר למשפטים על שם חיים שטריקס, המסלול האקדמי המכללה למינהל.

ההזדמנות לקחת חלק במהלכים משמעותיים, המשפרים את חייהם של אוכלוסיות מוחלשות, הם רק חלק מהיתרונות הנלווים לפעילות במערך הקליני במסלול האקדמי. המערך הקליני של בית הספר למשפטים כולל היום 8 קליניקות וסדנה קלינית חדשנית בתחום של מיסים ושינוי חברתי שתיפתח בשנת הלימודים הקרובה. המערך הקליני הוותיק של בית הספר למשפטים, מביא לידי ביטוי את תפיסת העולם של המכללה המאמינה בחשיפת הסטודנטים, כבר בתקופת הלימודים לעבודה מעשית, וזאת לצד הענקת הכשרה אקדמית איכותית.

טיפוח החשיבה הביקורתית

ד"ר רותי לבנשטיין לזר, מרצה בבית הספר למשפטים במכללה למינהל, מנהלת מערך הקליניקות ומנחה של הקליניקה לזכויות נשים, מציינת כי הביקוש לקליניקות הוא רב. מדי שנה אנחנו מקבלים לקליניקות כ-220 סטודנטים, מתוך 400 פונים, היא אומרת.

המכללה למנהל

לדבריה, ההשתתפות בקליניקות חושפת את הסטודנטים לעשייה המשפטית בשטח, ומאפשרת להם לרכוש כלים משפטים. הם לומדים, למשל, איך לכתוב כתב תביעה, כיצד לכתוב צו הגנה לאשה נפגעת אלימות, כיצד לסייע לחייבים בלשכת ההוצאה לפועל, כיצד לכתוב עתירה לבג"צ, כיצד נראה הליך משפטי בבית המשפט ועוד. העשייה מספקת להם ראייה רחבה יותר, והבנה שלעיתים התיאוריה שונה מאוד מהמציאות.

אחד היתרונות המשמעותיים של ההשתתפות בקליניקות הוא טיפוח החשיבה הביקורתית והחשיפה למגוון רחב של קבוצות באוכלוסייה. "במסגרת העשייה בקליניקות רבים מהסטודנטים נחשפים לראשונה לאוכלוסיות מוחלשות", אומרת ד"ר לבנשטיין לזר. "הסיוע לאוכלוסיות האלו נותן להם משמעות. הם מרגישים שבאמצעות הכלים שקיבלו בלימודים הם יכולים לעשות טוב בעולם - וזה נותן סיפוק אדיר".

"ההשתתפות בקליניקה הייתה אחת החוויות המעצבות והמעצימות בחיי", אומרת ליאור שלמה, שהשתתפה בקליניקה לזכויות נשים כסטודנטית וכחונכת. "ההשתתפות בקליניקה לימדה אותי כיצד ניתן להשתמש במשפט ככלי לשינוי חברתי".

"העשייה הקלינית טומנת בסטודנטים את הזרעים של העשייה החברתית. הם מבינים כי זה מקצוע שיש בו כוח לעשות טוב ויכולת לייצר חברה צודקת וטובה יותר", מוסיפה ד"ר לבנשטיין לזר. "לכן רבים מהם מגיעים אלינו גם אחר כך, לאחר שהשתלבו בתעשייה, במשרדים המובילים ביותר, ומבקשים להמשיך להתנדב. ביניים: ערך מוסף בראיונות להתמחות".

ואכן, העשייה הרבה במסגרת הקליניקות מייצרת שינוי המשפיע על קבוצות אוכלוסייה שונות. כך למשל, בעקבות עתירה לבג"צ של הקליניקה לזכויות אדם נקבע כי אנשים בעלי מוגבלויות אינם צריכים עוד להודיע מראש על כוונתם להשתמש בשירותי רכבת ישראל. הישג נוסף למערך הקליני של המכללה נרשם לאחר שבעקבות תביעה שהגישה קליניקת תמורה והקליניקה להוצאה לפועל, נקבע כי מעון יום ישלם פיצויים של 35,000 שקל לאמו של ילד אתיופי, בעקבות אפליה בקבלתו למעון. כמו כן, התקבלה תביעתה של אישה שהגרוש שלה ניסה לרצוח אותה - נגד משטרת ישראל. בעקבות התביעה, שהוגשה על ידי קליניקת תמורה, נקבע כי האישה תקבל מיליון שקל פיצויים.

לצד העתירות, יוזמות הקליניקות פרויקטים נוספים כמו סדנאות לנוער בסיכון בבתי ספר ובמתקני כליאה, ארגון של שולחנות עגולים בהשתתפות חברי כנסת וקובעי מדיניות וליווי משפטי ואישי של עובדי קבלן. הסטודנטית ליאור שלמה מציינת כי במסגרת הפעילות בקליניקה לזכויות נשים יזמו הסטודנטיות פרויקטים נוספים שמטרתם קידום נשים מוחלשות. "יצרנו, למשל", מסבירה שלמה, "שיתוף פעולה עם הרשות לשיקום האסיר, במסגרתו סטודנטיות שלנו נתנו ייעוץ וליווי לנשים אסירות משוחררות והעבירו להן מפגשים קבועים בנושאי זכויות מעולם המשפט. עוד דבר שעשינו הוא גיבוש הצעת חוק לעיגון זכויות בריאות של נשים בזנות".

 שלמה, שתתחיל בקרוב התמחות במשרד עוה"ד נשיץ-ברנדס-אמיר, אומרת כי ההתנסות הזו תרמה לה מאוד בראיונות להתמחות. "העובדה שהובלתי פרויקטים, שהתנסיתי בעבודה משפטית פרקטית - נתנה לי יתרון מאוד גדול", היא טוענת.

כל ההתנסויות האלו מייצרות סטודנטים שמגיעים לתעשייה משופשפים, בוגרים ובעלי כלים מעשיים מוצלחים, מסכמת דר לבנשטיין לזר, כל גוף שיש בו עשייה משפטית מעדיף סטודנטים שכבר התנסו בעבודה בשטח מעבר ללימודים המקובלים באקדמיה - למשל, קידמו פרויקטים, לקחו חלק בתהליך הליטיגציה, קידמו הצעות חוק, ארגנו כנסים - זה הופך אותם למשפטנים ואנשים טובים יותר.

ד"ר רותי לבנשטיין לזר, מנהלת מערך הקליניקות בבית הספר למשפטים במכללה למינהל: "העשייה הקלינית טומנת בסטודנטים את הזרעים של העשייה החברתית. הם מבינים כי זה מקצוע שיש בו  כוח לעשות טוב, ויכולת לייצר חברה צודקת וטובה יותר".

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#