תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לב אמיץ: כשהמקצוע שלכם הופך אתכם לחולים

פגיעה או מחלה בלב מצריכה לא רק טיפול רפואי הולם, אלא גם בדיקת הזכויות שלכם כתוצאה מהשינוי במצב הרפואי. אז מתי התקף לב הוא בעצם תאונת עבודה?

מתי יכירו בהתקף לב כבתאונת עבודה? קביעה זו נעשית ע"י הביטוח הלאומי, בהתאם לפרטי התביעה אותו ממלא האדם, בהתאם לתשובות אותן ימסור לחוקר הביטוח הלאומי, בהתאם למסמכים הרפואיים ובמקרים מסוימים בהתאם לעדויות של עדים למקרה. במקרים בו דוחה הביטוח הלאומי תביעה להכרה בתאונת עבודה, פתוחה לעובד הדרך לערער על כך לבית הדין האזורי לעבודה בתוך 6 חודשים מיום קבלת ההחלטה.

עו"ד אופיר צוברי

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

חשוב לדעת כי לא כל התקף לב שקורה לאדם במהלך עבודתו ייחשב כתאונת עבודה. ולהיפך, ייתכנו אף מקרים בהם אדם לקה בהתקף לב לא בשעות העבודה ולמרות זאת אלה הוכרו כתאונות עבודה, שכן לעתים התקף הלב מתרחש מספר שעות לאחר אירוע בעבודה וגם אז, במקרים המתאימים, יוכר האירוע כתאונת עבודה.

המבחנים שיבחן הביטוח הלאומי על מנת להכיר בהתקף לב כבתאונת עבודה הם חריגות האירועים שקדמו לאירוע התקף הלב (מאמץ פיסי חריג ו/או אירוע נפשי חריג בסמוך) ומידת השפעתם על קרות האירוע, ביחס לגורמים אחרים אצל אותו אדם. זהו מבחן משולב, מבחן עובדתי, משפטי ורפואי.

להלן נפרט את זכויותיו של מי שאירוע אוטם שריר הלב שלו, המכונה בשפת העם התקף לב, הוכר כתאונת עבודה:

דמי פגיעה - אדם שהתקף הלב בו לקה הוכר כתאונת עבודה, זכאי לקבל תשלום מהמוסד לביטוח לאומי בעבור תקופת היעדרותו מהעבודה. דמי הפגיעה משולמים על 3 חודשי ההיעדרות הראשונים בלבד. דמי הפגיעה שיקבל אדם יהיו בשיעור 75% משכרו הממוצע לפני האירוע, כפול מספר החודשים או חלקי החודשים בהם נעדר.

מענק או קצבת נכות - לאחר הכרה בהתקף הלב כבתאונת עבודה, ישנה לעובד זכות להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות. לפי כללי המוסד לביטוח לאומי, אצל כל מי שלקה באוטם שריר הלב נותרה נכות והשאלה היא מהו שיעורה. שיעור הנכות נקבע בהתאם לממצאי הבדיקות השונות ולמבחנים בחוק.

קביעת גובה הנכות - מי שלקה בהתקף לב ולא נותרה לו בעקבותיו כל מגבלה, יוכר כנכה בשיעור 10% נכות. מי שמצבו מאפשר לו עבודה, למעט עבודה במאמץ פיסי רב, יקבל 25% ונכות זו ממשיכה ועולה, בהתאם למידת הקושי התפקודי עקב האירוע. נכות צמיתה בשיעור שבין 9% ל-19% מזכה העובד במענק חד פעמי, שהוא גבוה יותר ככל ששיעור הנכות גבוה יותר. נכות צמיתה בשיעור 20% ומעלה מזכה העובד בקצבה חודשית, המחושבת בהתאם לשכרו ולשיעור נכותו.

מענק או קצה חודשית מגיעים לכל נפגע תאונת עבודה או מחלת מקצוע וגם למי שלקה בהתקף לב, בלא כל קשר לשאלה האם חדל לעבוד או המשיך בעבודתו, ובלא כל קשר לשאלה אם שכרו עלה או ירד. יודגש כי גם מי שנותר באותו מקום עבודה ובאותה רמת שכר ואפילו מי ששכרו עלה, יזכה לתגמולים בהתאם לכללים אלה. יפים דברים אלה לכל פגיעה שתוכר כתאונת עבודה.

לא אחת נדחות תביעות של עובדים, בשל מילוי תביעה באופן מוטעה, בשל מתן דגש דווקא לגורמים הלא נכונים והחסרת פרטים חשובים שיכולים להאיר את מלוא התמונה באור אחר. לעתים נדחות תביעות בשל מחדלים של הנחקר במהלך חקירתו בפני חוקר המוסד לביטוח לאומי, לעתים בגין אי הבאת ראיות חשובות ולעתים בגלל בעיה וחוסר בתיעוד הרפואי.

הסבר זה, בשינויים קלים, נכון אף למשרתים בכוחות הביטחון ובכלל זה גם צה"ל, משטרה, שירות בתי הסוהר וגופים נוספים. תביעותיהם של אלה לא מוגשות למוסד לביטוח לאומי אלא לקצין התגמולים במשרד הביטחון. המבחנים להכיר בהתקף לב כבתאונת עבודה זהים כמעט למבחנים הנהוגים במוסד לביטוח לאומי. עם זאת דרך חישוב הפיצוי בתביעות למשרד הביטחון שונה מדרך חישוב הפיצוי בביטוח הלאומי. בתביעות למשרד הביטחון הפיצוי אינו תלוי במשכורתו של העובד והוא נקבע באופן שווה, בהתאם לשיעור הנכות, לכלל התובעים, בהתאם לכללים המפורטים בחוק הנכים (תגמולים ושיקום).

עו"ד ליאור טומשין

מחלות או תאונות שלא הוכרו בעבר 

עובדים רבים חשופים מכוח עבודתם לפגיעות רפואיות רבות שקשורות לעבודתם. במקרים רבים ניתן לראות את הפגיעות הרפואיות בעין האנושית. אלא שבמקרים רבים נגרמות פציעות רפואיות שאינן נראות בעין האנושית וזאת בשל שחיקה מקצועית. מחלות סרטניות, מחלות עור, מחלות ריאות, ירידה בשמיעה, פגיעות אורתופדיות למיניהן ועוד הן כולן פגיעות שבמקרים רבים נגרמות בשל שחיקה שגורמת עבודה ארוכה לאורך שנים רבות. במקרים כאלה, אותו עובד/גמלאי זכאי לקבל מענק חד פעמי או קצבה חודשית מביטוח לאומי בתוספת למשכורת/לפנסיה אותה הוא מקבל.

הכרה בפגיעות של עובדים וגמלאים כתאונות עבודה ומחלות מקצוע

בשנים האחרונות הוכרו תביעות של עובדים וגמלאים רבים בתחומים הבאים:

גידולים בעור - BCC, SCC  ומלנומה- עקב עבודה בחשיפה לשמש. חשיפה לשמש עשויה לגרום לגידולים ונגעים בעור. אלה מתגלים במהלך שנות העבודה ופעמים רבות, בתקופת הפנסיה. מחלות אלו מוכרות כפגיעות בעבודה לעובדים/גמלאים שהיו חשופים בחלק מתקופת עבודתם לשמש.

אקזמות, דרמטיטיס - לא אחת מתגלות מחלות עור, שאינן גידולים, שנגרמות עקב חשיפה לחומרים - חומרי ניקוי, צבעים, ממיסים, למיניהם ועוד.

מחלות ריאות - אסתמה, COPD (בין היתר עקב חשיפה לאבק או עשן), סיליקוזיס, אסבסטוזיס, וסרטן – עקב חשיפה לאבק, מלט, צבעים, עץ, שיש, סיליקה, אסבסט ועוד מגוון רחב של חומרי תעשייה שכיחים.

פגיעת גב וצוואר - עקב אימוץ וכיפוף הצוואר או הגב ו/או הרמת משא כבד לאורך שנים או עקב שימוש בכלים רוטטים או נהיגה על כלים כבדים. במקרים אלה מוכרים כפגיעות בעבודה מקרים של פריצות דיסק ומקרים של הקרנות לידיים לישבן או לרגליים.

פגיעת כתפיים - אצל אנשים שעובדים בסחיבת ומשיכת דברים ואלה שעובדים מעל גובה הכתף - חשמלאים, אנשי גבס, צבעים, בנאים ועוד, עשויה להתעורר בעיה בכתפיים שכוללת, פעמים רבות, קרעים בגידים, המגבילים תנועות הכתף. הדבר מוכר כפגיעה בעבודה ומזכה בפיצוי מביטוח לאומי.

פגיעת ברכיים - עבודה הכרוכה ברכינה על הברכיים (רצפים, חשמלאים, אינסטלטורים, פרקטים וכו') או עליה וירידה מסולמות עשויה לגרום לשחיקה של הברכיים, פגיעה בסחוסים או ברצועות, מיניסקוס או רצועה צולבת. אלה יהיו מוכרים כפגיעה בעבודה.

פגיעת שורשי כפות הידיים - ירידה בתחושה בידיים (תסמונת התעלה הקרפלית) או במרפקים עקב עבודה עם כלים רוטטים או עבודה אחרת הכרוכה באימוץ כפות הידיים (פתיחה, סגירה, סיבוב) וכן מי שעובד על מחשב.

פגיעת שמיעה וטנטון - עקב חשיפה לרעש מזיק, סובלים אנשים, לא אחת, מירידת שמיעה ו/או בעיה של צפצופים באוזניים, המכונים טנטון.

אירוע מוחי - המבחנים להכרה באירוע מוחי כבתאונת עבודה זהים למבחנים להכרה באוטם שריר הלב המפורטים לעיל.

מחלת הסוכרת - סוכרת עשויה להיות מוכרת בשני מקרים כפגיעה בעבודה:
א. אצל מי שקרה אירוע טראומטי בעבודה בטווח של עד 3 חודשים טרם גילוי המחלה.
ב. אם זו התפתחה עקב מצוקה נפשית/ניתוח שהם פועל יוצא של תאונה בעבודה או אם זו התפתחה עקב שימוש בתרופות שנתנו לאדם עקב פגיעה בתאונת עבודה.

סרטן - יש לא מעט מחלות סרטניות שהוכרו כמחלות עקב עבודה, בהתאם לסוג ולתנאי העבודה, ובהם סרטן עור, סרטן ריאות, לוקמיה, סרטן שלפוחית השתן, סרטן כליות, סרטן מוח ועוד.

פרקינסון, תסמונות נירולוגיות - יוכרו למי שנחשפו לחומרים כימיים, חומרי ריסוס, רעלים וכד'. מי שלקה באחד מאלה ויוכר כנפגע עקב עבודה - יקבל תגמול כספי, בהתאם למצבו. התגמול ינוע בין מענק חד פעמי בגובה עשרות אלפי שקלים לבין קצבה חודשית, לצמיתות בגובה אלפי שקלים בחודש. תגמולים אלה פטורים ממס, הם אישיים ומשולמים מהמוסד לביטוח לאומי ולא מהמעביד.

אוטם שריר הלב, מחלות מקצוע ופטור ממס הכנסה על רקע רפואי

מחלות או תאונות שהוכרו בעבר (תביעה להחמרת מצב)

עובד/גמלאי שהוכר בעבר בגין תאונה או תאונות עבודה וקיבל מענק חד פעמי או קצבה חודשית, זכאי לבקש ועדה מחודשת בטענה של החמרת מצב. במידה שיימצא כי מצבו החמיר מאז הפעם הקודמת בה נבדק יזכה למענק חד פעמי נוסף או לקצבה חודשית נוספת עקב כך. עובד/גמלאי שהוכר בעבר בגין מספר תאונות עבודה או מחלות מקצוע, יוכל בתנאים מסוימים לבקש איחוד הנכויות על מנת להגדיל את תגמוליו מהמוסד לביטוח לאומי או על מנת להפוך מענק חד פעמי שקיבל בעבר לקצבה חודשית שיקבל מעתה.

תביעות של אלמנים/אלמנות - אלמנה שבעלה נפטר מכל סיבה, זכאית לקצבת שארים (בסך כ- 1,000-1,500 על פי רוב). אולם, אם הפטירה היא כתוצאה ממחלה או תאונה, שיוכר כי הן נגרמו עקב תנאי העבודה, תקום לה זכות לקצבת תלויים שזו קצבה חודשית גבוהה מהביטוח הלאומי, וזאת בנוסף וללא קשר לפנסיה החודשית אותה מקבלת האלמנה מאז מות בעלה המנוח.

המועד להגשת תביעות

על תביעות להכרה בתאונת עבודה לא חלה התיישנות, כפי שחלה על תביעות נזיקין אחרות. ניתן להגיש תביעה להכרה בתאונת עבודה בכל עת ואף לאחר שנים ארוכות. עם זאת, מי שמבקש לקבל את מלוא זכויותיו צריך להגיש התביעה בתוך שנה מיום האירוע/המחלה. מי שיגיש התביעה במועד מאוחר יותר אמנם יטופל, אולם לא יהיה זכאי למלוא התגמול אותו היה מקבל לו היה מגיש התביעה במועד.  בנסיבות אלה - המוסד לביטוח לאומי - לא ישלם תגמולים לעבר - אלא רק לשנה אחת.

פטור ממס הכנסה על רקע רפואי

עובד/גמלאי שסך הכנסתו מפנסיה/ות או מעבודה עולה על כ- 7,000 משלם מס הכנסה מהפנסיה/ משכורת מדי חודש. במידה וקיימות אצל אותו עובד/גמלאי בעיות רפואיות משמעותיות או מכלול של בעיות רפואיות שכל אחת מהן אינה חמורה בהכרח, עשויה לקום לו זכות לפטור ממס הכנסה לעתיד ואף להחזר מס ההכנסה ששולם על ידו בשנים האחרונות (עד 6 שנים אחורה).

עו"ד ליאור טומשין הוא בעליו של משרד עורכי הדין מרקמן את טומשין, כותב טור שבועי במוסף השבת של "גלובס". לעו"ד טומשין תוכנית רדיו שבועית ב-FM 100 בה הוא משיב לשאלות מאזינים בתחום נזקי הגוף.

כחלק מהתמקצעות המשרד בתחום הביטוח הלאומי כתבו השותפים יחד עם עו"ד ניר גנאינסקי ספר משפטי מקיף בתחום, "תאונות עבודה ומחלות מקצוע" בהוצאת "נבו", אשר משמש מרצים בכירים באקדמיה ושופטים רבים העוסקים בתחום.
tomashin@mt-law.co.il   

ofir@mt-law.co.il

לעיון במאמרים נוספים ניתן למצוא באתר האינטרנט שכתובתו
www.mt-law.co.il

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#