תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נזק בלתי הפיך: הייעוץ המשפטי שיציל את חייכם

משקיעים או מקימים עסק? מוכרים עסק? רוכשים או מוכרים דירה? משקיעים בחו"ל? אל תעשו את זה לפני קבלת ייעוץ משפטי וחשבונאי

במציאות של ימינו, בה האפשרויות הכספיות הקוסמות מכפילות את עצמן ונראות זמינות לכל אחד ואחת, אנו עדים לקריסת חברות גדולות כמו גם עסקים קטנים, שאינם מכירים את המצב המשפטי והחשבונאי העדכני ולא מקיימים תכנון מקצועי מוקדם. במקביל, רשויות המיסים מגבירות את אכיפת חוקי המס, לצד החמרת הענישה בעבירות מס על ידי בתי המשפט השונים. כל זאת בצד התיקון לחוק איסור הלבנת הון בפרט הקובע, כי אישום בגין עבירות מקור הכוללות עבירות מס חמורות יגרור ענישה ברף מחמיר יותר, עד 10 שנות מאסר, וחילוט נכסי/רכוש הנאשם.

שיחה עם עו"ד (רו"ח) ליאור שחטר, המתמחה בפן המיסוי האזרחי והפלילי, יכולה להמחיש עד כמה כל אחד מאיתנו עשוי להיחשף לסיכון אם אינו נועץ עם עורך דין בעל ידע ומיומנות בתחומי המיסוי טרם ביצוע העסקה.

"לפני מספר שבועות הגיע אליי לקוח, איש עסקים ידוע, אשר השקיע עם חברים בנכסי מקרקעין בחו"ל", מספר שחטר. "ההשקעה בוצעה באמצעות חברה ישראלית המקדמת השקעות של ישראלים בחו"ל ואף בליווי יועצי החברה. רק בחלוף יותר משלוש שנים התברר לאותו לקוח, כי העדר הייעוץ המקצועי כמעט שגרר נזק כלכלי בלתי הפיך וחשיפה פלילית לרשויות המס בישראל ובחו"ל".

שחטר ממשיך ומסביר כי אנשי עסקים ואנשים פרטיים כאחד מבצעים עסקאות מסחריות מבלי להיוועץ עם עורך דין בעל ידע ומיומנות בתחומי המיסוי, במטרה לחסוך את שכר הטרחה. "אך טעות זו עלולה להוביל לנזק אשר עולה בעשרות מונים על החיסכון", הוא אומר. "לא פעם אנשים מבצעים עסקאות מבלי לקחת בחשבון את היבטי המיסוי כמו גם את חובות הדיווח לרשויות המס. היה ונפעל שלא בהתאם להוראות הדין, נמצא עצמנו ניזוקים כספית במסגרת הליכים אזרחיים ולעיתים אף חשופים בהליכים פליליים, לרבות התמודדות עם עבירות לפי חוק הלבנת הון, על כל המשתמע מכך".

חובה לדווח על עסקאות

עו"ד (רו"ח) ליאור שחטר
עינת לברון

עו"ד (רו"ח) שחטר, שמשרדו שוכן בתל אביב, מתמחה בליווי עסקים ובעסקאות מקרקעין, הינו בעל ניסיון רב בתיקי מס, ומייצג לקוחות רבים בפני רשויות המס וגם בפני בתי המשפט השונים במסגרת הליכים פליליים ובהליכי הלבנת הון. לדבריו, "הישראלים צריכים להכיר בסיכונים אליהם הם נחשפים וגם חייבים לדעת את המוטל עליהם, לרבות חובת הדיווח לרשויות המס במועד ובהתאם להוראות הדין. אי דיווח במועד הן למס הכנסה והן למע"מ, מהווה עבירה פלילית, שלעיתים גוררת סנקציות לרבות הגשת כתבי אישום. לדוגמא, אדם אשר יש לו הכנסה משכר דירה ולא דיווח על כך לרשויות המס, הלכה למעשה הינו בגדר מעלים מס".

בשנים האחרונות פיתחו רשויות המס את יכולת קבלת המידע על אזרחי ישראל, הן לגבי פעילותם העסקית בישראל והן לגבי פעילותם העסקית בחו"ל, בעיקר הודות לשורה של הסכמים בינלאומיים המאפשרים למדינת ישראל לקבל מידע על עסקיהם של אזרחיים בחו"ל.

"החשיפה של ישראלי, שלא מדווח לרשויות המס על עסקותיו כדין, גבוהה כיום יותר מאשר בעבר, ועלולה להפגיש אותו במהרה עם רשויות המס בהליכי חקירה לא נעימים", פוסק שחטר. "פעולות האכיפה של רשויות המס גוררות לפתיחת הליכים כנגד אזרחים שלא דיווחו כשורה, ולגידול בהגשת כתבי אישום. או אז מוצאים עצמם האזרחים מתמודדים עם חוויה קשה, שבסופה אף מוטלים עליהם עונשים לא מבוטלים. את כל זאת אפשר למעשה למנוע מראש בייעוץ מיסויי נכון".

כל אדם העושה עסקה מסחרית, רוכש מקרקעין או מבצע השקעה, אם בישראל ואם בחו"ל, חייב להיוועץ עם בעל מקצוע בעל ידע בתחום המס, אם זה עורך דין או רואה חשבון, כדי לקבל מידע עדכני ורלבנטי בכל הקשור בהיבטים המיסויים, האזרחיים והפליליים. "גם אם אדם מיוצג על ידי עורך דין באופן שוטף", מסכם שחטר, "מומלץ שיעשה שימוש בבעל מקצוע המתמחה בתחום המס, על מנת להימנע מביצוע עבירות מס וכנגזרת מכך להימנע מהליכי חקירה, משפט, נזקים כספיים וכד".

לאתר >> 

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#