תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עד שהמוות יפריד: הסכמי הממון של השותפות העסקית

שותפויות עסקיות רבות המתחילות באופטימיות ואופוריה, מגיעות לסוף דרכן בסכסוכי שותפים מרים וכואבים. רבים לא מודעים לכך, אך ניתן ואף רצוי להסדיר גם את אופן פירוק השותפות העסקית ופרידת השותפים, עוד בשלב ההקמה

יש לכם רעיון עסקי מנצח ואתם רוצים להקים עסק משותף עם חבר או בן משפחה. אתם כבר רואים בעיני רוחכם את ההצלחה העסקית המסחררת וממהרים להקים ביחד עמו עסק או מיזם משותף. על אף האופטימיות וההתלהבות הרבה שמלווה הקמת שותפות עסקית חדשה, חשוב לזכור באותה העת, שממש כשם שנישואים רבים מסתיימים בגירושים, כך גם שותפים עסקיים עלולים להגיע בשלב מסוים לסכסוך ואף להיפרדות.

עו"ד משה כאהן

סכסוכי שותפים הינם נפוצים מאוד ונדונים חדשות לבקרים בבתי המשפט, תוך ניסיונות התשה הדדיים של הצדדים, אשר כאמור היו בתחילה אופטימיים עד מאוד באשר להצלחתם העסקית המשותפת. לפיכך, ממש כפי שלזוג בתחילת דרכו מומלץ לערוך הסכם ממון, כך גם מומלץ לערוך הסכם מפורט בטרם הקמת השותפות העסקית, למקרה שבו היחסים בין השותפים יעלו על שרטון.

סכסוכי שותפים יכולים לפרוץ בשל סיבות מגוונות כיד הדמיון הטובה. פעמים רבות הסכסוך יפרוץ כאשר שותף אחד חש שהוא תורם ומשקיע בחברה הרבה יותר מחברו, אך נאלץ להסתפק באותה התמורה ולהיות מחויב בהתחייבויות השותפות ביחד עם חברו. דוגמא אחרת, היא כאשר שותף אחד מרגיש שרק הוא מגייס לקוחות. כמו כן, סכסוכי שותפים מתרחשים כאשר שותף אחד חש שחברו מסתיר ממנו מידע בנוגע להכנסות או להוצאות השותפות, או כאשר שותף אחד חושש שחברו עומד להקים עסק שיתחרה בשותפות תוך גזילת רשימת לקוחותיה, עובדיה וסודותיה המסחריים. בנוסף, לא פעם, השותפות מורכבת משני שותפים בלבד, אשר אחזקותיהם בעסק המשותף שוות, ואז כאשר נדרשת החלטה עסקית מסוימת והם אינם רואים את טובת השותפות עין בעין, הרי שנוצר מבוי סתום שאינו מאפשר את המשך את פעילות השותפות. בעיות אלו נוטות להחמיר כאשר השותפות אינה מצליחה מבחינה עסקית וצוברת חובות.

פעמים רבות, בעת פרוץ סכסוך בין השותפים, מי מהשותפים נוקט בצעדים חד צדדיים אשר עלולים לפגוע פגיעה אנושה בהתנהלותה העסקית של השותפות. כך למשל, שותף יכול להחליט להפסיק לחתום על המחאות לספקים, או להפסיק לשלם לעובדים עד שיענו תביעותיו. קיימים גם מקרים בהם שותף חוסם את גישת חברו לנתונים עסקיים של השותפות ולחשבון הבנק שלה.

על מנת למנוע ממי מהשותפים לייצר לעצמו יתרון על חשבון משנהו, לגזול את סודותיה המסחריים או לקוחותיה של השותפות, רצוי לקבוע בהסכם השותפות הוראות מתאימות לפיהם אף אחד מהשותפים לא ינכס לעצמו את סודותיה המסחריים או יפנה ללקוחות השותפות במהלך תקופת קיום השותפות ולתקופת זמן שלאחריה.

שותפות עסקית - עד שהמוות יפריד ביננו?

אם אין ברירה וכלו כל הקיצין ולא ניתן ליישב את סכסוך השותפים בדרכי שלום, ניתן לפנות לבית המשפט לא רק על מנת לפרק את השותפות, אלא גם בבקשה לצווי מניעה מתאימים לשמירה על המצב הקיים, כמו למשל מניעת פנייה ללקוחות השותפות או ביצוע רכישות מלאי לא סבירות, כך שבית המשפט יורה שהשותף הסורר ימנע מלנקוט בפעולות חד צדדיות, אשר עלולות להפוך את ההכרעה בסוגיות העולות מפירוק השותפות לתיאורטית בלבד.

על מנת שלא לסכל את מטרת הצווים, בקשה לסעדם זמניים כאמור, יכולה להיעשות במעמד צד אחד בלבד ולעיתים עוד לפני הגשת התביעה. בית המשפט יכול לתת את הצווים המבוקשים ולקבוע מועד לדיון במעמד הצדדים, אך יכול הוא גם לקבוע שהוא לא השתכנע בדחיפות הצו ולדון בנחיצותו במעמד שני הצדדים במועד קרוב.

לא פעם, לאחר מתן סעדים זמניים כאמור, מוסרת החרב שהייתה מונחת על צווארו של השותף שביקש את הצווים וניתן לנהל מו"מ להיפרדות בצורה יעילה, אשר תייתר את המשך ההתדיינות בבית המשפט.

לסיכום, סוף מעשה במחשבה תחילה. כבר בעת הקמת השותפות העסקית יש ליתן את הדעת על אפשרות פירוקה בעתיד ולקבוע הוראות בהסכם המייסדים, אשר ימנעו את הצורך בפנייה לבית המשפט.

הכותב הוא עו"ד העוסק בליטיגציה מסחרית ובסכסוכי שותפים.
www.kahn.co.il

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#