תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לפצח את עסקת הקומבינציה: קווים לדמותו של ה"תמ"א 38"

עוד הילל בבייב, מהראשונים שליוו דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית, מספר על עסקת הקומבינציה המורכבת שנקראת "תמ"א 38" ומה המשמעות של בחירת עורך דין נכון מטעם הדיירים להצלחת הפרויקט

תמ"א 38 היא למעשה עסקת קומבינציה מורכבת ביותר, בה בעלי הקרקע מוכרים זכויות בניה וקונים שירותי בניה מהיזם. על אותה מורכבות קיימת - עסקת קומבינציה, חלים חוקים רבים ורגולציה קפדנית בתחום המיסוי, הקניינות, הלווי הפיננסי, וכד', שהופכים את הפרויקט למורכב ורגיש אף יותר.

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

הדיירים, שלרוב אינם בקיאים בחוקים והזכויות המגיעות להם מתוקף פרויקטים של תמ"א 38, נדרשים לליווי מקצועי ע"י עורך דין מומחה בתחום, שיידע להוביל אותם צעד צעד בכל שלבי הפרויקט - מרגע החתימות ועד לביצוע בפועל, ודרך בחירת קבלן/יזם לפרויקט, שמאי, ומפקח בניה שיפעלו לטובתם לאורך כל הדרך.

6 משרדי עו"ד הילל בבייב, נפרשים ע"פ 4 ערים שונות: אור יהודה, בית שמש, אשדוד ובאר שבע, והוא מבין המומחים בישראל לתחום המקרקעין והתחדשות עירונית. כעו"ד שליווה את הפרויקטים הראשונים בארץ בתחום ההתחדשות העירונית, הוא צבר ניסיון רב מבחינת הידע והליווי המקצועי והאיכותי ביותר, שיש לספק לבעלי הדירות בפרויקט.

עו"ד הילל בבייב

עו"ד בבייב, אומר: "לדיירים, באופן טבעי, יש קושי להתאגד יחד לצורך הנעת פרויקט התמ"א 38, ויש להם חוסר ידע בתחום. עליהם לעמוד במו"מ מול היזם שיש לו אינטרסים משלו, וכך נוצרת אי ביניהם".

מהי המורכבות הרבה בעסקת הקומבינציה הזו שנקראת '"תמ"א 38"?

"כאשר בעלי הדירות למעשה מוכרים את זכויות הקרקע שלהם ליזם ומקבלים בתמורה שירותי בניה ממנו, זו עסקת קומבינציה לכל דבר. החוקים, המיסוי, התקנות והביורוקרטיה של הרשויות המקומיות, הופכות את העסקה למורכבת מאוד".

מה ההבדל בין עוד רגיל שנותן שירות ליווי לדיירים בפרויקט תמ"א 38 ובין עוד בקיא ומנוסה בתחום?

הדמיה של בניין

"למרות המורכבות האדירה בפרויקטים של תמ"א 38, ישנם עורכי דין רבים שהם חסרי ניסיון והבנה מעמיקה בתחום, ובכל זאת מלווים פרויקטים כאלו. לאחר מכן, רבים מהם 'זוכים' לתביעת רשלנות. חשוב להבין, כי האחריות בפרויקט לא מסתכם באחריות משפטית, ישנם כובעים רבים שעורכי הדין בתחום המקרקעין נדרשים להחזיק. אם זה להיות קצת פסיכולוג שמבין את לבם של הדיירים ופועל לטובת כולם, אם זה כובע המגשר שעליו לאגד בין דיירים שדעותיהם חלוקות ולשכנע דיירים שמתנגדים לפרויקט, אם זה הכובע החינוכי - לימוד הדיירים את הנושא ואת הזכויות שלהם בפרויקט, ולבסוף כמובן, הכובע המשפטי - בקיאות מקסימלית בכל הכרוך בליווי פרויקטים כאלו".

מתי מומלץ למנות את עורך הדין שילווה את הדיירים בפרויקט?

"חשוב למנות את העו"ד עוד בטרם הפרויקט החל, וודאי שלפני שבוחרים את היזם ומפקח הבניה. עו"ד יכול לסייע לדיירים במינוי נציגות ולאחר מכן בבחירת היזם והמפקח. תפקיד עורך הדין בפרויקט של תמ"א 38, בין היתר, הוא לבדוק את הערבויות והביטחונות של היזם בפרויקט, כדי להגן על הדיירים מבחינה כלכלית עורך הדין שמלווה את הדיירים בודק את היזם, מה הניסיון שלו בתחום, אילו פרויקטים הוא עשה ומה היתה מידת הצלחתם, האם הוא הסתבך בעבר, ועוד. בנוסף, עורך הדין בודק את הליווי הבנקאי של היזם כדי שלא יהיה מצב בו הערבות האוטונומית שלו לא תגבה והפרויקט יעצר. במידה ויש בכל זאת ליווי אוטונומי של היזם, על עורך הדין לבחון את היכולות הכלכליות שלו ולדרוש ערבויות ובטחונות מתאימים. עורך הדין מטעם הדיירים, אחראי גם למינוי מפקח בניה עוד בטרם חתימת החוזה, שיבדוק את ההיבט התכנוני של הפרויקט".

מדוע חשוב שעורך הדין המלווה יהיה מטעם הדיירים בפרויקט?

"עורך הדין צריך להיות לצד הדירים ולשמור על זכויותיהם לכך אורך התהליך. ישנם ניסוחים טכניים שהדיירים לא יכולים להבין ועורך הדין צריך להסביר את משמעותם. עורך הדין מטעם הדיירים בוחן הכל מהעיניים שלהם, את כל הדקויות וכן את הסעיפים בחוזים שעשויים "להפיל" אותם. הוא מגן עליהם למול האינטרסים של היזם והקבלן, ומסייע להם בהתקשרות מול הרשות המקומית כדי לקדם את הפרויקט ככל האפשר".

לפרטים נוספים >>

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#