תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפנים האחרות של חוקר רשות המסים

עו"ד דוד אפרים, שהיה עד לאחרונה מנהל תחום חקירות ברשות המסים, כיום עו"ד עצמאי בתחום המס, עבירות מס והלבנת הון. כיצד תפקידו הקודם משתלב בזה הנוכחי?

"לא רבים יודעים אך ישראל נפתחות רק כ-300 חקירות מס הכנסה מהותיות בשנה", חושף עו"ד דוד אפרים. "הרבה פחות ממה שאנו רגילים לחשוב. אחת הסיבות לכך היא כי ההיקף הכספי הוא שיקול משמעותי בשיקולים לפתיחת חקירה. בדרך כלל לא תיפתח חקירה נגד אדם שהעלים עשרות אלפי שקלים, החוקרים יתמקדו בעבריינים הגדולים".

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

עד שנת 2010, שימש אפרים כמנהל תחום מבצעים ברשות המסים בפקיד שומה חקירות תל אביב, וכיום הוא עו"ד עצמאי בתחום המיסוי הפלילי והלבנת הון. "המס ייגבה בסופו של דבר גם ממעלימי המס הקטנים, באמצעות פסילת ספרים ושומה", הוא מוסיף, "אך לא תיפתח נגדם חקירה".

כאשר חוקרי מס הכנסה דופקים בדלת בשעת בוקר מוקדמת, מה הביא אותם בעצם? הלשנה או סיבה אחרת? 

עו"ד דוד אפרים

"רשות המיסים, מפעילה מזה שנים ארוכות מוקד טלפוני להלשנות על עבירות מס. כיום הוא ידוע כ "קו הצדק" בעבר הוא כונה "המלשינון". המידע כתוצאה מהלשנות מגיע גם בפגישות עם אנשי המודיעין של רשות המיסים. מידע שאינו משמש את מחלקת החקירות ואינו מוביל לפתיחת חקירה פלילית עלול לשמש את פקידי השומה בעת עריכת שומות ו/או להוביל לעריכת ביקורת בעסק. מעטות הן החקירות הנפתחות כתוצאה מהלשנה" אולם מידע המגיע מהלשנה ובעקבותיו נפתחת חקירה הינו בדרך כלל מידע רב ואיכותי".

האם אכן ישנה מסכת הדלפות וחילופי מידע בין רשויות המס בעולם?

"בהחלט. העולם הפך להיות כפר גלובלי, בו יכול אדם לגור במדינה אחת (אפילו לטעון להיותו חסר תושבות במקרים קיצוניים), להיות אזרח ובעל דרכון במדינה אחרת ולעשות עסקים במדינה שלישית, מה שהציב אתגרים בפני רשויות המס. בשנים האחרונות, רשויות המס בעולם חתמו על הסכים ואמנות הכוללות חילופי מידע וחיקורי דין. הסודיות הבנקאית, שהייתה שם דבר בבנקאות השוויצרית, אינה קיימת עוד, בעיקר כתוצאה ממלחמתה של ארה"ב בהון השחור. מיום ליום, שיתופי הפעולה מתהדקים, ומידע רב עובר בין הרשויות. בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה נוספת של הדלפות מתוך מוסדות בנקאיים (פרשת בנק HSBC), משרד עורכי דין (פרשת פנמה) וכו' ".

כיצד מידע שהודלף לרשות המסים ישמש בסופו של דבר בהליכים משפטיים?

"המידע המגיע כתוצאה מהדלפות אינו יכול לשמש בהליכים משפטיים, כל עוד לא אומת על ידי הרשויות המוסמכות במדינה מהן הגיע. במידה שרשות המיסים לא הצליחה לאמת את המידע באמצעות רשות המס הזרה, היא עלולה בהסתמך על המידע המודלף לפתוח בחקירה מתוך תקווה שבמהלכה היא תאמת את המידע (תתפוס מסמכים או חשודים יתוודו בחקירה).  מידע המגיע מרשויות המס בחו"ל יכול לשמש כראיה בהליכים משפטיים".

כיצד הניסיון הרב שלך כמנהל תחום ברשות המסים, משמש אותך בתפקידך כיום כעו"ד עצמאי?

"כשמגיע אליי לקוח חדש, ניסיוני מאפשר לי במרבית המקרים לזהות מיד במה חושדים החוקרים, היכן הבעיות והתקלות ככל שישנן ואת אפשרות החוקרים להפריך או לאמת את החשד. זיהוי הבעיות, התקלות, ויכולת החוקרים לאמת או להפריך את החשדות, מאפשרים לי בהמשך לתת את הייעוץ והפתרונות ולצמצם ככל האפשר את הנזקים שעלולים להיגרם עקב החקירה. ניסיוני, מאפשר לי לייעץ במקרים מסוימים שלא להגיש בקשת כופר, כאשר אי הגשת בקשת כופר וסגירת התיק חוסכת לא רק תשלום כופר שהינו בדרך כלל 30% מהסכום שכביכול לא דווח לרשות המיסים אלא גם חסכון במס אותו עלול לדרוש פקיד השומה האזרחי.

ככלל, ככל שמגיעים אליי לייעוץ בשלב מוקדם כך האפשרות לצמצום הנזקים עולה. השלב האידאלי להגיע אליי לייעוץ הוא בטרם נפתחה חקירה על ידי רשויות המס או מיד עם פתיחתה. נכון שהחקירה בדרך כלל באה בהפתעה אולם, יש סימנים שהיא עלולה להגיע לדוגמא: במהלך דיוני שומה פקיד השומה מתחמק מקביעת דיונים והגעה להסכם שומות. נישומים המחזיקים חשבונות בנק בחו"ל שפנו לעו"ד ונצלו את הליך "הגילוי מרצון" (הליך המאפשר קבלת חסינות פלילית בתנאים מסוימים) ושלמו את המס חסכו מעצמם חקירת מס ובדרך כלל גם תשלומי מס גבוהים יותר. הליך "הגילוי מרצון" הסתיים בדצמבר 2016, ככל הנראה במהלך החודשים הקרובים, להערכתי  עד סוף 2017 תפרסם רשות המיסים נוהל חדש. מניסיון העבר, בטרם פרסום נוהל "גילוי מרצון" רשות המיסים נוהגת לפתוח בחקירות על מנת לעורר הד לפרסום. ההמלצה שלי לא להמתין לפרסום נוהל חדש אלא לגשת לייעוץ עם עו"ד כבר עכשיו".

לאתר >> 

חזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#