מתכננים רילוקיישן או השקעה בחול: שימו לב להשלכות המס

השקעות במדינות זרות כמו גם רילוקיישן לחול אינם פוטרים תמיד את המשקיע ממסים וביטוח לאומי בישראל. כיצד לתכנן את המעבר או ההשקעה בצורה נכונה

דניאל דותן | תוכן מקודם בחסות עו"ד טארק בשיר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל דותן | תוכן מקודם בחסות עו"ד טארק בשיר
תוכן מקודם

במציאות הגלובלית של היום כשהכל זמין ונגיש, ישראלים רבים מבצעים השקעות בנכסים וחברות במדינות זרות, ואף מהגרים או עושים רילוקיישן למדינות אחרות ברחבי בעולם, אך פעמים רבות הם מופתעים לגלות בדיעבד, שהם חייבים במסים בארץ ולעיתים במסים כפולים - גם בארץ וגם בחו"ל וכי היותם עובדים בארץ זרה, לא פוטר אותם ממס הכנסה בישראל.

עו"ד טארק בשיר

» המדריך למציאת עורך הדין המושלם
» כל החדשות על משפט ופלילים

נושא המסים על השקעות ורילוקיישן לחו"ל הוא נושא מורכב מאוד, הן בשל רגולציה מחמירה וחוקים שמשתנים ללא הרף והן בשל העובדה שצריך להכיר כל מדינה ואת המסים שהיא גובה, וכיצד זה מוכר בישראל לצרכי המס.

עו"ד ורו"ח טארק בשיר, מומחה למסוי בינלאומי ורילוקיישן הוא בעל ניסיון 16 שנים במיסוי בינלאומי ורילוקיישן ומשמש כשותף ומנכ"ל של חברת RELOTAX - הפירמה המובילה והיחידה בארץ אשר מתמחה אך ורק ביעוץ וליווי בענייני מס וביטוח לאומי לישראלים שירדו מהארץ, לתושבים חוזרים ולישראלים אשר גרים או משקיעים בחול. הוא אומר: מיסוי בינלאומי מתייחס לכל הישראלים שמשקיעים בחול או שיש להם פעילות בחול וכן בתחום המיסוי לרילוקיישן וסוגיות וביטוח לאומי כשהם עוברים או חוזרים מחול.

עם אילו סוגי מסים מתמודדים ישראלים שמבצעים השקעות בחול?

הם מתמודדים עם מס הכנסה, מעמ, ומסים זרים, כאשר ההתמודדות היא גם מול מסים ישראלים וגם מול מסים זרים. כנל לגבי רילוקיישן - עליהם לבדוק האם הם חייבים במס הכנסה וביטוח לאומי על ההכנסות שלהם בחול, וגם אילו מסים זרים חלים עליהם.

אם לדוגמה, אני רוצה לרכוש חברת נדלן בגרמניה ולנהל מחלקה שלה בישראל, החברה משלמת מס בגרמניה, אך אם אני מנהל את השיווק של החברה מישראל, האם החברה חייבת מס בישראל? כמו כן, צריך לבדוק האם קיימת חשיפה שהמס הזר לא יקטין את המס הישראלי במלואו בעת הפקת הרווח בחברה או בעת חלוקת לידי המשקיע, האם החברה עצמה חייבת במס ישראלי מהרגע שרכשתי חלק ממנה, ואם אני מושך רווחים מהחברה, כמה מס אני משלם והאם על הרווח שלי או של החברה?.

ישראלים שמבצעים רילוקיישן או מהגרים למדינה אחרת, אילו מסים חלים עליהם?

נשאלת השאלה האם ישראלי שעובר למדינה זרה, חייב לדווח על הכנסותיו לרשות המסים וביטוח לאומי בישראל. האם המס הזר ששילם מתקזז עם המס הישראלי? וכנל לגבי ביטוח לאומי. זה נושא מאוד מורכב ומחייב התייעצות עם איש מקצוע מומחה. השאלה העיקרית כאן, היא שאלת התושבות של האדם לצרכי מס וביטוח לאומי כששאלת ביטול או ניתוק התושבות. זו שאלה מורכבת שאינה פשוטה כלל.

רשות המס למשל תיקנה את החוק בשנת 2016 וחייבה לראשונה ישראלים שמהגרים לחול להגיש, בתנאים מסוימים, דוח מיוחד במקרה שהם טוענים שאינם חייבים לדווח ולשלם מס בישראל. גם המוסד לביטוח לאומי מחמיר את ההתייחסות שלו להכנסות מחול ואינו מסתפק עוד בתשלום ביטוח לאומי מינימלי.

אילו טלטלות עבר עולם המיסוי הבינלאומי והרילוקיישן בשנים האחרונות?

נושא זה עובר טלטלות מבפנים ומבחוץ. הטלטלה החלה בכך, שארהב התחילה להילחם בבנקים ובמדינות ברחבי העולם שחשודים בסיוע לאמריקאים להעלמת מס, מה שהוביל לכך שכמעט כל הבנקים והמדינות התחילו להעביר מידע ביניהם. רשות המסים מקבלת מידע מכל המדינות האחרות, והמדינות מתחילות לשתף פעולה ולחתום על הסכמים שיגבירו העברת המידע ביניהן ונלחמות בתופעת העברת הרווחים למדינות עם נטל מס נמוך וזה שינוי שמחייב תכנון נכון.

במקביל להגברת המלחמה בהכנסות מחול הכריזה רשות המס על הליכים של גילוי מרצון, שנועדו לאפשר לבעלי הכנסות והשקעות לא מדווחות לדווח בישראל על הכנסותיהם תמורת קבלת חסינות פלילית. כל הטלטלה הזו הפכה את המסים הללו למשהו שקשה לטיפול, להבנה ולביצוע. לכן חייבים עוד שמומחה בתהליכים אלו שיסדיר את העניינים וידאג לאינטרסים הכלכליים של הלקוח.

עו"ד ורו"ח בשיר הינו בעל תואר שני במנהל עסקים ותואר ראשון במשפטים, בחשבונאות וכלכלה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. לפני הקמת הפירמה עבד עוד בשיר במשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן - משרד עורכי הדין הגדול בארץ ובין השנים 2009-2005 היה שותף עם עו"ד גרי אגרון (סגן נציב מס הכנסה לשעבר).

בין השנים 2004-2000 שימש עורך דין ורואה חשבון טארק בשיר כעוזר בכיר ליועץ המשפטי לממשלה והיה אחראי על תחום המסים ומבין מנסחי הרפורמה במיסוי בינלאומי, במס כנסה ובמיסוי מקרקעין, ההטבות לתושבים חוזרים ועולים חדשים (תיקון 168 לפקודה), חוק עידוד השקעות הון, מיסוי נאמנויות זרות ועוד. בשנת 2012 הקים עוד ורוח בשיר ביחד עם שותפים נוספים את חברת RELOTAX שמתמחה במסוי בינלאומי ורילוקיישן שמפעילה אתר שכולל חומר רב ומעמיק בנושאים אלו: www.relotax.co.il

חזרה למדור >>